ابرکوه یزد

18563 ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

شهر ابرکوه کجاست؟

ابرکوه یا ابرقو یکی از شهرهای توریستی ایران می باشد، که در استان یزد، در بخش مرکزی استان و در 30 کیلومتری مرز استان فارس قرار گرفته است.

عکس ابرکوه یزد

شهرستان ابرکوه یکی از قدیمی ترین شهر های ایران است که به کوه هایی از جمله کوه هایی: کوه های شیرکوه که از سمت مشرق و کوه های زاگرس از سمت جنوب و غرب احاطه شده منتهی می شود. شهرستان ابرکوه بیش از 400 اثر تاریخی دارد که 143 اثر آن در فهرست آثارملی ثبت شده. چند نمونه از این آثار تاریخی عبارتند از: گنبدعالی، مسجد جامع ابرکوه، خانه صوت، آرامگاه عزیزالدین نسفی، محله خواجه و مسجد بیرونی منزلگاه امام رضا و ….

ابرکوه یزد جزء 14 شهر گردشگری مهم کشور محسوب می شود، به دلیل وجود صنایع دستی و آثار باستانی طبیعی. طبق آخرین آمار سرشماری در سال 1395 جمعیت این شهرستان برابر بوده است با 551103 نفر.

با دید مثبت نسبت به شهرستان ابرکوه می توان گفت که از نظر سطح سواد، جزء بالاترین شهرستان ها در کشور محسوب می شود، نوع زبان و گویش مردم این شهرستان به صورت گویش ابرقویی می باشد، که این زبان تمام تلفظات و کلمات فارسی را به خوبی در خود جای داده است.

ابرکوه یزد دارای تعداد زیادی دانشمندان و مشایخ افتخار آفرینی می باشد، نمونه ای از این دانشمندان عبارت اند از : ابوالقاسم علی ابن احمد ابرقویی، طاووس الحرمین، لطف الله منشی ابرقویی و عبدی شاعر معروف ابرقوهی و…

شهرستان ابرکوه دارای کویرهایی می باشد، که از سه مسیر متنوع می توان به آن جا رفت مسیر اول: رفتن به جاده ابرکوه به تفت و جاده خاکی مزرعه آخوند. مسیر دوم: از ابرکوه به مهرآباد و سپس جاده خاکی اسفند آباد و مسیر سوم : از طریق جاده خاکی ابرکوه و سپس روستای کلبه. این کویرها در 20 کیلومتری شرق شهرستان ابرقو، واقع گردیده.

کویرهای ابرکره آب های مورد استفاده خود را از دو رودخانه با مسیر های متفاوتی می گیرد، که یکی در حاشیه شمال غربی و دیگری در حاشیه جنوب شرقی.

جاذبه های گردشگری شهرستان ابرکوه عبارتند از: مجموعه تاریخی آقازاده ابرکوه، سرو ابرکوه، باغ دولت آباد یزد، کویر دروازه قرآن، زیارتگاه چک چک اردکان و …

ابرکوه یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد می باشد که شما میتوانید در تور یزد گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس ابرکوه : استان یزد، شهرستان ابرکوه در فاصله 153 کیلومتری شهر یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید