عمارت سردار مفخم قزوین

10663 2019/09/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه عمارت سردار مفخم قزوین به دوران قاجار مربوط میشود.

   

عمارت سردار مفخم کجاست؟

عمارت سردار مفخم یکی از بناهای تاریخی در شهر قزوین می باشد و در خیابان هلال احمر واقع شده است. این بنای سه طبقه دارای معماری بسیار منحصر به فرد و زیباست و همچنین جز پر جاذبه ترین جاذبه های قزوین است.

عکس عمارت سردار مفخم قزوین

عمارت تاریخی سردار مفخم قزوین وسط یک حیاط بزرگ ساخته شده و همانطور که گفتیم از لحاظ معماری به سبک ایرانی، یکی از برترین هاست. برای ساخت این خانه از ستون های متعددی به جهت مستحکم شدن بیشتر استفاده شده است. در گذشته عمارت سردار مفخم را با نام مدرسه امیر کبیر می شناختند. این خانه به دستور شاهزاده اکبر میرزا که در دوران مشروطه به عنوان نماینده مردم قزوین برگزیده شده بود، ساخته شد.

تزئینات داخلی این بنا بسیار چشم نواز و زیباست. نمای خارجی آن کاملا از آجر است و سر ستون ها با هنر زیبای گچکاری تزئیین شده است. سبک معماری عمارت سردار مفخم الهام گرفته شده از سبک معماری پایتخت و بناهای دوره قاجار و پهلوی است. این عمارت در ضلع غربی حیاط بنا شده و در وسط آن پله هایی مجلل ساخته شده و منظره ای بی نظیر برای خانه به وجود آورده است. هنگامی که به در ورودی سالن عمارت وارد می شوید پله ها درست روبه روی تان قرار گرفته اند و وقتی که جلو تر بروید به دو قسمت تقسیم شده که یک قسمت آن به طبقه بالا منتهی می شود. در طبقه دوم یک راهروی چهار طرفه وجود دارد که در اطراف آن نرده ها و ستون های تزئینی قرار گرفته که مزین به گچکاری و نقاشی های سنتی است.

خانه سردار مفخم قزوین در سال 1392 تبدیل به دفتر وزارت امور خارجه قزوین شد، یعنی یکی از 18 امین دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در ایران که وظایف و اختیارات کنسولگری را انجام می دهد. در این عمارت یک موزه مبنی بر آثار و وسایل اهدایی دکتر صالحی افتتاح شده است. در واقع تمامی این اشیا نفیس هدیه هایی با ارزش از وزرای کشورهای مختلف به دکتر صالحی که خود یکی از وزرای خارجه ایران بوده است، اهدا شده بود.

تمامی اشیا این موزه 156 قطعه هستند شامل شمشیر، تابلوهای نقاشی گران قیمت، فرش های عتیقه و مدال های افتخار، ساعت و صنایع دستی می باشد. این هدایا از 50 کشور مختلف به ایران رسیده و در ویترین هایی محترک به نمایش عموم گذاشته شده است. در این موزه 32 تابلوی نفیس هم وجود دارد.

قزوین جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که شما می توانید بعد از بازدید از موزه و خانه سردار مفخم قزوین به سراغ جاذبه هایی مانند مسجد حیدریه، خیابان سپه، موزه شهر هم بروید که در نزدیکی این عمارت می باشد.
خانه سردار مفخم یکی از جاذبه های تاریخی قزوین است که در سال 1377 و با شماره 2165 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور قزوین گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس عمارت سردار مفخم قزوین: قزوین، خیابان هلال احمر، عمارت سردار مفخم افخم

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید