آرامگاه حیقوق نبی همدان

14771 2018/11/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه حیقوق نبی همدان به دوره سلجوقیان برمی گردد.

آرامگاه حیقوق نبی کجاست؟

استان همدان به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی که در خود جای داده است، از جمله استان های گردشگری کشور می باشد که سالانه میزبان هزاران گردشگر از سرتاسر ایران و جهان می باشد. در این مقاله می خواهیم به برسی یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی این استان به نام آرامگاه حیقوق نبی همدان بپردازیم که به علت واقع شدن آن در شهرستان تویسرکان، به آرامگاه حیقوق نبی تویسرکان نیز شهرت دارد. این آرامگاه متعلق به حیقوق که یکی از پیامبران صاحت کتاب بنی اسرائیل می باشد، است.

در دوره هخامنشیان کورش به بابل حمله کرد و بابل را به تصرف در آورد. اما پس از آن در اقدامی شایسته دستور به آزادی اسیرهای یهودی داد و به آنها پیشنهاد کرد که به بیت المقدس برگردند. در این میان حیقوق تصمیمی مبنی بر مهاجرت نگرفت و در تویسرکان ساکن شد و پس از مدتی در همان جا از دنیا رفت. اندکی پس از مرگ وی، آرامگاه حیقوق نبی در همدان و در بخش تویسرکان ساخته شد.

آرامگاه حیقوق نبی تویسرکان در قرن 7 هجری و در دوره جکومت سلجوقیان بنا گردید. مقبره حیقوق نبی تویسرکان دارای سقفی مخروطی شکل و ظاهری 8 ضلعی می باشد که 12 متر ارتفاع دارد. همچنین بدنه بنا دارای آجرهای هشت ترکه می باشد که به عنوان ستون استفاده می شوند. همچنین در دیوارهای خارجی مقبره حیقوق نبی در تویسرکان کاشی کاری هایی با طرح ستاره 6 ضلعی که نماد یهود می باشد به چشم می خورد. همچنین طبق برسی ها معلوم شده است که در داخل آرامگاه و در زیر مقبره حیقوق نبی، سردابی قرار دارد که قبر اصلی وی در آنجا قرار دارد.

آرامگاه حیقوق نبی تویسرکان از جمله از جاذبه های تاریخی همدان است که در تاریخ 8 اردیبهشت 1353 و با شماره ثبت 969 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور همدان گردی از آن بازدید به عمل آورید.

آدرس آرامگاه حیقوق نبی : استان همدان، شهرستان تویسرکان، خیابان چهارباغ شهید اشرفی اصفهانی، انتهای خیابان حیقوق نبی

عکس های آرامگاه حیقوق نبی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید