غار درفک رودبار گیلان

11536 ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار درفک کجاست؟

غار درفک در شهرستان رودبار در استان گیلان قرار دارد. این غار در نزدیکی بخش خورگام رودبار و رستم آباد واقع شده است. غار درفک از سمت جنوب در مجاور شهرستان رودبار و از سمت شمال در مجاور جنگل های رودخانه سفید رود و فیرارود می باشد.

عکس غار درفک رودبار

غار درفک گیلان 2400 متر از سطح دریا فاصله دارد و در منطقه ای سرد و برف گیر قرار دارد. این قار 50 کیلومتر با رشت فاصله داشته دارد. نام درفک در اصل نام قله ای است که 27 کیلومتر با شمال شرق رودبار فاصله دارد و کوهنوردان زیادی این کوه را فتح کرده اند. در نزدیکی های این قله غارهای یخی متعددی وجود دارد که اکثر دامداران برای تامین آب دام های خود از آن استفاده می نمایند.

منطقه درفک یک منطقه شکار ممنوع است و در سال 1374 از طرف سازمان محیط زیست کشور مورد حمایت قرار گرفته است. وسعت این منطقه 99 هکتار بوده و محیط های اطراف آن پوشیده از درختان و پوشش های گیاهی مختلف است. منطقه درفک به دلیل تنوع زیست محیطی که دارد، جز یکی از مهم ترین مناطق مهم گیلان محسوب می شود. حیوانات زیادی در نزدیکی غار درفک زندگی می کنند. از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به گربه جنگلی، شغالف روباه، خرس، اسب وحشی، خرس قهوه ای، سمور، گراز، شوکا، مارال و رودک اشاره کنیم. تمشک، بلوط، لرگ و ممرز، گردو، شیردار، شمشاد، گردوو صنوبر هم از مهم ترین گونه های گیاهی این منطقه هستند.

غار درفک حتی در گرم ترین روزها و فصل های سالل برف و یخ را در درون خود نگه می دارد و به دلیل همین ویژگی در گذشته از آن به عنوان یخچال طبیعی استفاده می کردند. حتی اکنون هم بسیاری از چوپانان برای تامین آب مورد نیاز خود از آب این غار مصرف می کنند. دهانه غار درفک استان گیلان بسیار عریض و بزرگ است اما ارتفاع بسیار کمی دارد. برای ورود به داخل این غار باید حتما تجهیزات غارنوردی به همراه داشته باشد.

غارهای متعددی در نزدیکی غار یخی درفک وجود دارد، مانند غار آهکی نوچاه که در گذشته بر اثر حوادث طبیعی همچون زلزله اکثر قسمت هایش تخریب شده است. در گذشته ساکنین این منطقه در ایامی خاص به دور این غار جمع می شدند و شمع روشن می کردند، چراکه معتقد بودند چهار امام زاده در این مکان دفن شده اند.

مردم روستا و ساکنین نزدیک به این غار، یخ های درون غار را در سطل هایی چوبی می ریختند که لاوار نام داشته و می گذاشتند که یخ ها آب شود تا از آن به عنوان آب شرب، و همچنین برای شستشو استفاده کنند. به گفته مردم این منطقه، درگذشته معتقد بوده اند که آب این غار قدرت شفابخشی دارد و زمانی آن را به عنوان دارویی شفا بخش به رشت برده و می فروختند.

بالاتر از غار برفی درفک یک منطقه آتشفشانی هم وجود دارد که 2705 متر ارتفاع داشته و جز قله های پر رفت و آمد جبال البرز به شمار می رود. دهانه آتشفشانی این قله جز یکی از بزرگترین دهانه های آتشفشانی ایران است. دیدن غروب و طلوع خورشید از بلندای این قله آنقدر زیباست که احساسش وصف نشدنی است. به شما پیشنهاد می کنیم اگر مجهز به داشتن تجهیزات کمپینگی هستید این موقعیت فوق العاده را از دست ندهید.

غار درفک با طول 100 متر و عرض 40 متر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و شما می توانید از این جاذبه گردشگری گیلان در تور رشت گردی دیدن کنید.

آدرس غار درفک: گیلان، رودبار، بخش خورگام و رستم آباد، غار درفک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید