موزه رضا عباسی تهران

17286 2016/04/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از مجموعه های تاریخی و فرهنگی شهر تهران موزه رضا عباسی است که به عنوان کوچکترین موزه ایران باستانی مطرح می باشد. این موزه هم اکنون زیر نظر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می شود. تاریخچه موزه رضا عباسی به سال 1356 برمیگردد.

موزه رضا عباسی کجاست؟

در سال 1356 هجری شمسی موزه ای در شهر تهران با نام رضا عباسی افتتاح شد. دو سال بعد موزه رضا عباسی تهران با تغییرات داخلی در آن و افزایش مساحت نمایشی دوباره گشایش یافت.

سال ها بعد این موزه رضا عباسی تهران بعد از مرمت و بازسازی برای پنجمین بار در سال 1379 هجری شمسی افتتاح شد. در این موزه آثاری مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و مربوط به زمان قاجاریه مشاهده می شود.

اشیا و آثاری که در موزه رضا عباسی در تهران به نمایش در آمده شامل هنرهای ساخته شده از گل پخته، سنگ و فلز متعلق به دوران ما قبل تاریخ و همچنین اشیا و وسایل فلزی و هنرهای مربوط به دوره اسلام می باشند.

در موزه رضا عباسی تهران برای حفظ و نگهداری از هنرها آزمایشگاه و کارگاهی منظور شده است. بیش از هزاران جلد کتاب به زبان های گوناگون در کتابخانه موزه رضا عباسی وجود دارد که ارزش های والای فرهنگ ایرانی را به تصویر می کشند. در انتشارات موزه منابع با ارزشی در زمینه میراث فرهنگی قرار گرفته است.

در موزه رضا عباسی 5 تالار با عنوان های پیش از اسلام، اسلامی 1، اسلامی 2، نگارگری و خوشنویسی وجود دارند.

در تالار پیش از اسلام موارد زیر به نمایش گذاشته شده است:

  • آثار ایرانی
  • آثار دوره های ماقبل تاریخ و پیش از اسلام
  • سیر پیشرفت تدریجی فنون و مطابقت با نیازهای روزمره انسان
  • آثار دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی

در دو تالار اسلامی 1 و 2، ظرف های سفالی، آثار فلزی و جواهرات و منسوجات دوره های سلجوقی، تیموری و صفوی و هم چنین آثاری از دوره قاجار به نمایش درآمده است.

در تالار خوشنویسی موزه رضا عباسی می توان با مراحل تحول خطاطی با توجه به خطوط نوشته های مختلف آشنا شویم و هنر کتابسازی را نیز بشناسیم.

در تالار نگارگری موزه رضا عباسی تهران نیز گنجینه کاملی از سنت نقاشی دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است.

ساعت بازدید برای علاقه مندان از موزه رضا عباسی در تمام ایام هفته به غیر از دوشنبه ها می باشد و از طریق شماره های تلفن 88513002 و 88513007 می توانند برای هماهنگی تماس داشته باشند.

ادرس موزه رضا عباسی در تهران : خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

عکس های موزه رضا عباسی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید