کلیسا بیت اللحم اصفهان

16003 2016/02/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

محله جلفای اصفهان دارای کلیساهای بسیار زیبا و قدیمی می باشد که یکی از آنها کلیسای بیت الحم است و در نزدیکی کلیسای مریم مقدس قرار دارد. گنبد این کلیسا از لحاظ ارتفاع بین دوازده کلیسای موجود در این محله، بلندترین محسوب می شود به گونه ای که به راحتی از فواصل دور نمایان است. قدمت کلیسا بیت اللحم اصفهان به سلطنت شاه عباس باز می گردد و تاریخ ساخت آن مربوط به سال 1036 ق است.

کلیسا بیت اللحم کجاست؟

کلیسای بیت اللحم توسط تاجری مسیحی به نام خواجه پطروس در دوران سلطنت شاه عباس کبیر ساخته شد. تصویر این شخص بر روی دیوار کلیسا کشیده شده و آرامگاه وی نیز در ایوان مقابل درب غربی کلیسا وجود دارد. دیوارها و پی این بنا بسیار قطور بوده و در برخی نقاط به چندین متر می رسد.

معماری کلیسای بیت اللحم اصفهان

در تزئینات و معماری کلیسای بیت اللحم اصفهان نقاشی ها و طلاکاری هایی از زندگی حضرت مسیح وجود دارد. در حیاط این بنا دو تالار تدفین مشاهده می شود که در آن هفتاد سنگ قبر از بزرگان ارامنه قرار دارد. ساختمان کلیسا بیت اللحم اصفهان دارای پلانی مستطیل شکل در دو طبقه می باشد، بنای این کلیسا از آجر ساخته شده است.

گنبد کلیسا بیت اللحم که به صورت دو پوسته ساخته شده با طلاکاری و کتیبه ها تزئین گشته است. هشت پنجره در ساق گنبد رویت می شود که طاق نماهایی نقاشی شده از چهره دوازده حواری مسیح (ع)، رستاخیز مسیح و … وجود دارد. گنبد کلیسای بیت الحم بروی چهار ستون مرتفع بنا شده است.

در محراب گنبد کلیسا بیت الحم اصفهان دوازده تصویر زیبا که از جمله ی آنها میتوان به تصویر بهشت اشاره کرد، قرار دارد. در سمت چپ این نقاشی، تصویری از خواجه پطروس دیده می شود. همچنین ناقوس کلیسا در ضلع غربی گنبد واقع شده است. در بخش هایی از کلیسا  همچون سرود خوان و اطراف گنبد و بخش بالایی محراب کتیبه هایی با خط ارمنی طلایی مشاهده میشود. در بخش سرود خوان کلیسا تابلوهایی از تولد مسیح و غسل تعمید ایشان دیده میشود. همچنین در بخش عوام نیز تابلوهای زیادی وجود دارد.

کلیسای بیت اللحم اصفهان دارای سن مربوط به گروه کر یا همان سرودخوان می باشد. نقاشی های این کلیسا مربوط به تلاش شخص خواجه اوتیک است. نکته حائز اهمیت در نقاشی های کلیسای بیت الحم این است که از ظرافت هنری خاصی نسبت به کلیسای وانک برخوردار است.

در گذشته در اطراف این کلیسای بیت اللحم چهار حیاط بوده که اکنون فقط بخش شرقی آن بجا مانده و سایر حیاط ها تخریب و تبدیل به خیابان نظر فعلی گردیده است.

کلیسای بیت اللحم یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان می باشد که در 17 اسفند 1381 و با شماره ثبت 7643 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس کلیسای بیت اللحم اصفهان : خیابان نظر، محله جلفای شهر اصفهان

در ادامه عکس کلیسای بیت اللحم اصفهان را مشاهده میکنید :

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید