marzrud-village3

روستای مرزرود ساری

4305 ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای مرزرود یکی از روستاهای استان مازندران می باشد که در شمال شهر ساری و در حدود 10 کیلومتری دریا قرار گرفته و از جهات مختلف با روستای اکند، روستای سوربن و بهار آباد، روستای قادیکلا و پنبه چوله محدود می شود.

امامزاده عبدالصالح، در گورستان قدیمی روستای مرزرود شهر ساری قرار گرفته است. در گذشته در محوطه امامزاده درختانی شناسنامه دار و هم قدمت بنا وجود داشت اما در حال حاضر از آن ها به جزء تنه قطور درخت کهنسالی چیزی باقی نمانده است. بر طبق عقیده عده ای از کارشناسان، معماری ساخت بنا را متعلق به قرن هشتم یا نهم هجری می دانند. هم چنین اهالی روستای مرزرود ساری، امامزاده عبدالصالح را از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام و فرزندی از پیغمبران خدا دانسته اند. 
بنای امامزاده برجی شاهکار و از یادگار طبرستان قدیم است. گنبد رک هشت ضلعی بخش اصلی بنا را شامل می شود. در واقع، گنبد نشان دهنده تبدیل کثرت به وحدت و صعود به آسمان است.

آدرس روستای مرزرود,امامزاده صالح,امامزاده صالح مرزرود

در ابتدا، بنای امامزاده صالح مرزرود به شکل آرامگاه تک برجی بود که در زمان قاجار اتاق مسجد را به آن اضافه نمودند.

کلاهکی بر بالا و مرکز  گنبد قرار داشت که بعدها به تاراج برده شده است. نام کلاهک شنگرک بود و برای جلوگیری از نفوذ آب به درون گنبد مورد استفاده قرار می گرفت. هم چنین برای راحت تمیز کردن برف های بالای گنبد نیز به کار می رفته است.

از دیدگاه معماران اسلامی ارتفاع زیاد بناها به خاطر ترکیب بندی مناسب بین زمین و آسمان است. عظمت و شکوه بنا نشان دهنده بزرگی شخصیت صاحب آرامگاه بود. هم چنین وجود طاق نماهای چهارسو امامزاده صالح نشان از عظمت و شکوه بنا می باشد.

بنای امامزاده شامل دو نمای دور و نزدیک است که در نمای دور با افزایش ارتفاع بنا عظمت فوق العاده ای دارد اما از نمای نزدیک این دید وجود ندارد. از روش رسمی بندی در اتصال گنبد به بدنه چهارگوش برای زیبایی نما و آزار ندیدن چشم استفاده شده است.

روستاهای شهر ساری,روستای ساری,روستای مرزرود

دکتر منوچهر ستوده در کتاب از آستارا تا استرآباد از چینش کاشی های بالای طاق نماها صحبت کرده است. هم چنین با توجه به گفته های ایشان در زیر پارچه پوشش مقبره، صندوقی چوبی قرار دارد که بر روی آن آیاتی از سوره الفتح کنده کاری شده است. پنجره های سقف داخلی اتاق مسجد از چوب ساخته شده بود اما در حال حاضر از آن ها خبری نیست و بجای آن ها پنجره های فلزی نشسته است. هم چنین کاشی های جدیدی بجای کاشی های زیبای قدیمی بنا به کار گرفته شده که هیچ همخوانی با قدمت بنا ندارند. در دیوارهای خارجی و سقف بنا از آجر و سفال استفاده شده است. بنا بر گفته اهالی آن منطقه تمام سقف امامزاده صالح کنده کاری بوده که امروزه هیچ اثری از آن باقی نیست.

عکس روستای مرزرود,مرزرود ساری

در گذشته، دستگیره در مسجد به شکل گاو بوده است. به گفته اهالی منطقه، امامزاده صالح زمانی به این مکان وارد می شود، کشاورزی که در آن مکان بوده برای ایشان غذایی می آورد و امامزاده صالح کاری می کند که تمام مزرعه شخص محصول دهد و تمام محصول را درو مینماید. شخص وقتی می آید و این منظره را نظاره گر می شود به خاطر اینکه دوست داشته جشن درو بگیرد امامزاده عبدالصالح را زخمی می کند و ایشان با آن حالت به جنگل می رود. در زمانی که ایشان در جنگل بودند گاو کشاورزی هر روز  به آنجا می رفت تا امامزاده عبدالصالح از شیرش  استفاده نماید. این شد که شکل گاو را برای دستگیره در انتخاب کردند.

در گذشته اتاق مسجد مقبره افراد بزرگی بوده که نمی خواستند در کنار مردمان عادی دفن شوند. اما در حال حاضر اجساد همه  به جزء قبر حاج اسماعیل، خادم قدیمی امامزاده به بیرون آورده شدند و در کنار مردمان عادی خاک شدند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند