آتشکده سیاهگل ایلام

14365 2017/10/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت آتشکده سیاهگل به دوران ساسانیان بازمی گردد و در اواخر سال 1381 با شماره ثبت 7969 به‌ عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در 25 کیلومتری شهرستان ایوان در بخش زرنه در 15 کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر، آثار باستانی و جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی از دوران قدیم به یادگار مانده که هنوز در اذهان مردمان این دیار، قصه ها و داستان های زیبای آنها شنیدنی و دلنشین می باشد.

اگر به بناهای تاریخی و بازدید از آنها علاقه‌ دارید خوب است بدانید که استان ایلام از نظر جاذبه‌ های تاریخی، استانی غنی و پربار است. در این میان آتشکده‌ سیاهگل یکی از سالم ترین و شگفت‌ آورترین بناهای تاریخی این استان می باشد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. آتشکده‌ سیاهگل ایوان یکی از ده‌ ها آتشکده‌ تاریخی این استان می باشد که در منطقه‌ ای به نام سیاهگل واقع شده است.

آتشکده سیاهگل در ایلام از آثار دوره شکوهمند ساسانی می باشد که یکی از بناهای تاریخی و ماندگار از عصر کهن ایلام و ایوان به شمار می آید.

آتشگاه سیاهگل ایوان یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان ایلام است که روی چهار پایه ساخته شده و دارای گنبدی تک جداره می باشد و با پیشینه 1700 ساله و با ساختاری از سنگ و ساروج پابرجا ایستاده است.

در نزدیکی آتشگاه سیاهگل ایلام، پایه های پلی سترگ از دوران ساسانیان به چشم می خورد که اهالی آن دوران آنرا بزرگ ترین قطعه (سان نیری) نامیده اند.

آتشکده سیاهگل که تا زمان صفوی روشن بود، در چهار طرف دارای دالان برای طواف زرتشتیان به دور آتش مقدس بوده است.

در زمان های گذشته در مجاورت این بنا معدن زغال سنگی وجود داشته که سبب سیاه رنگ شدن خاک این منطقه شده و به همین سبب این منطقه سیاهگل نامید گرفته است.

جالب است بدانید، اولین حفاری ها در این منطقه توسط واندنبرگ سوئدی در سال 1349 انجام گرفته است.

گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگر به تماشای آثار تاریخی علاقه دارید، حتما به استان ایلام سفر کنید و به یان آتشکده تاریخی که از برجسته ترین جاذبه های گردشگری ایلام است، سری بزنید تا رنگ و بوی تاریخ به بهترین نحو لمس نمایید.

در ذیل برخی دیگر از عکس های آتشکده سیاهگل را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید