کلیسای سن پیترو ایتالیا

12457 ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه

تاریخچه کلیسای سن پیترو به دو بخش تقسیم می شود. بنای اولیه این کلیسا در سال 324 ساخته شد و پس از مدتی تخریب شد و از بین رفت و بنای ثانویه آن در قرن 15 میلادی ساخته شد.

کلیسای سن پیترو کجاست؟

شهر رم یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای کشور ایتالیا می باشد که جاذبه های تاریخی بی نظیری را در خود جای داده است و به همین جهت از جمله گردشگری ترین شهرهای جهان به حساب می آید. کلیسای سن پیترو رم ایتالیا که با نام های کلیسای پطرس حواری و کلیسای پیتر مقدس در واتیکان نیز شناخته می شود، یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهر به حساب می آید که ساخت آن به دوره رنسانس پسین برمیگردد. کلیسای سن پیترو کنونی در اصل دومین بنا این کلیسا می باشد؛ کلیسای اول در سال 324 میلادی ساخته شده بود که فقط 8 ستون از آن باقیمانده است که در کلیسای کنونی نگهداری می شوند.

پلان کلیسای سن پیترو

کار ساخت این کلیسا حدود 100 سال به طور انجامید و این بنا مجموعا 200 هزار متر مربع زیربنا دارد و از جمله بزرگ ترین کلیساهای جهان به حساب می آید که نکات برجسته و زیبایی در طراحی های داخلی و خارجی آن به چشم می خورد.

معمار کلیسای سن پیترو، میکل آنژ نام داشته است. وی از جمله مشهورترین هنرمندان ایتالیایی و یکی از نوابغ معماری جهان به حساب می آید. سقف این کلیسا کاملا هنر دست میکل آنژ می باشد که در دنیا بی نظیر است.

در کلیسای سن پیترو ایتالیا 100 آرامگاه وجود دارد که متعلق به 91 پاپ، ملکه سوئد و امپراطور مقدس رم می باشند. همچنین در رو به روی این کلیسا یک میدان باشکوه با معماری خاص و بی نظیر ساخته شده است که از دیگر جاذبه های این مکان به حساب می آید. علاوه بر این نقشه هوایی کلیسای سن پیترو رم به شکل کلید (نماد کلید بهشت) ساخته شده است.

در بالای ستون های خارجی این کلیسا، 140 مجسمه از قدیسان قرار گرفته است که در طول 41 سال ساخته شده اند و همچنین مجسمه‌ های حواریون مسیح در اطراف ورودی آن نصب شده اند.

علاوه بر این، کلیسای سن پیترو در واتیکان یکی از عجیب ترین یادگارهای غرب را در خود نگهداری می کند. در این کلیسا سر بریده سنت الیور پلونکت که نمادی از مبارزه با خفقان می باشد درون محفظه ای شیشه ای نگهداری می شود. همچنین در این کلیسا آثار ارزشمند دیگری همچون مجسمه سن پیتر، قاب های طلاکوب، گنبد میکل آنژ و … به وجود دارند. نشاط آوران پیشنهاد می کند در صورت سفر به شهر رم در کشور ایتالیا، حتما از این موزه تاریخی دیدن کنید و با جاذبه های آن از نزدیک آشنا شوید.

عکس های کلیسای سن پیترو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید