تور زاهدان گردی

قبل از سفر به زاهدان حتما این مطلب را بخوانید 16471 2018/10/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: شهر زاهدان به عنوان یکی از کلانشهر های ایران، در گذشته ای نه چندان دور با نام دزآپ شناخته می شده و علت این نامگذاری، وجود چشمه های جاری در آن بوده است. پس از جنگ جهانی اول رضا شاه به دزآب سفر کرد و او از اطرافیان خود در رابطه با ویرانه های شهر قدیمی به نام زاهدان کهنه با خبر شد و تصمیم گرفت نام این شهر را دوباره زنده کند و به همین جهت آن را زاهدان نامید.

زاهدان یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان می باشد که در جنوب شرقی ایران واقع شده است و هم اکنون به عنوان مهمترین مرکز سیاسی، نظامی و اداری جنوب شرقی کشور شناخته می شود. نام این شهر در سال 1309 از دزآب به زاهدان تغییر نام پیدا کرد. در تورهای گردشگری زاهدان متوجه می شوید که مردم زاهدان دارای گویش های متفاوتی هستند، اما اکثر آنها به گویش سیستانی که خود به دو لهجه سیستانی پشت آبی و شیب آبی تقسیم میشود تکلم می کنند. معماری شهر زاهدان برگرفته از شهرهای باستانی ایران می باشد که توسط معماران ایرانی تهیه و اجرا شده است. این شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی را در خود جای داده است و هرساله توریست های زیادی برای بازدید از جاذبه های گردشگری زاهدان، راهی تور زاهدان گردی می شوند.

تاریخچه زاهدان,تور زاهدان گردی,تور طبیعت گردی زاهدان
اطلاعاتی درباره شهر زاهدان
جمعیت
588000 نفر
مساحت
36581 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
054
تاریخ ثبت شهر
1302

بهترین فصل سفر به زاهدان

زاهدان به دلیل قرارگیری در ناحیه گرمسیری کشور دارای آب و هوای گرم و خشک است. در تابستان ها میانگین دما این شهر به 42 درجه سانتیگراد می رسد و روزهای به شدت گرم و شب های نسبتا گرمی را تجربه میکند. در فصل زمستان این شهر آب و هوای نسبتا خنکی را دارد و بیشترین نزولات جوی آن نیز مربوط به همین فصل است. به همین دلیل بهترین زمان تور گردشگری زاهدان و سفر به این مکان، ماه های دی و بهمن می باشند.

جاذبه های گردشگری زاهدان

زاهدان مهمترین شهر استان سیستان و بلوچستان می باشد که خود دومین استان پهناور کشور استو هر ساله تورهای گردشگری زاهدان برگزار می شود. این شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی را در خود جای داده است که آن را تبدیل به یک شهر توریستی کرده است. ساختان های قدیمی با معماری فوق العاده، موزه های جذاب، غارها و چشمه های آب معدنی، هر یک بخشی از جاذبه های این شهر به حساب می آیند. از جمله جاذبه های گردشگری زاهدان می توان به دبستان ایت الله طالقانی و ساختمان دادگستری آن اشاره کرد که از بناهای قدیمی این شهر به حساب می آیند و معماری به کار رفته در آن ها نظر هر گردشگری را به خود جلب میکند. همچنین موزه های موجود در این شهر از اعتبار زیادی در میان موزه های کشور برخوردار هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. 

 

جاذبه های طبیعی زاهدان

با وجود آب و هوای گرم و خشک، زاهدان جاذبه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. غار لادیز با آبشار و چشم اندازه فوق العاده خود یکی از این مناطق است. همچنین چشمه آب معدنی موسی با جوشش آب از دل کوه و چشم انداز زیبایی که از طبیعت این شهر ارائه می دهد، یکی از حیرت انگیزترین جاذبه های طبیعی زاهدان است. روستای تمین که در شمال قله تفتان واقع شده است به دلیل داشتن آب و هوای خنک حتی در فصل تابستان و جاذبه های طبیعی فراوان، هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. همچنین منطقه تفریحی لوچو که به بهشت کوهنوردان معروف است در زاهدان واقع شده است و در تور طبیعت گردی زاهدان می توانید به تمام این مکانها سر بزنید.

 • پارک های درون شهری زاهدان : پارک ملت زاهدان، پارک لاله زاهدان، پارک رودکی زاهدان، پارک فرهنگیان زاهدان و …
 • چشمه های آب معدنی زاهدان : چشمه آب معدنی موسی، چشمه آب معدنی اسکل آباد زاهدان
 • چشمه های آب گرم اطراف زاهدان : چشمه آبگرم بزمان، چشمه آبگرم تفتان، چشمه آب گرم کنتی و …
 • کوه های اطراف زاهدان : کوه اشتران زاهدان، کوه انجیردان، کوه جیکور ، کوه پیرخان زاهدان، کوه لوچو زاهدان و …
 • رودخانه زاهدان : رودخانه سرباز زاهدان
 • تپه های اطراف زاهدان : تپه‌های تاسوکی، تپه شارستان، تپه رنده و …
 • غار زاهدان : غار هفتاد ملا زاهدان
 • آبشارهای اطرافزاهدان : آبشار پورا، آبشار اوگینک، آبشار لادیز
 • روستاهای اطراف زاهدان : روستای تمین زاهدان، حاجی‌ آباد زاهدان، روستای آبسرد زاهدان و …

جاذبه های تاریخی زاهدان

وجود جاذبه های تاریخی فراوان در زاهدان باعث شده شده است که هر ساله گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند. دبستان آیت الله طالقانی در زاهدان با معماری زیبا و سقف گنبدی شکل در دوره پهلوی بنا شد و یکی از مقاصد گردشگری این شهر می باشد. همچنین کاروانسرای نصرت آباد از جمله آثار تاریخی زاهدان می باشد که معماری دوره صفویه را به خوبی به نمایش میگذارد. از دیگر مکان های دیدنی و تاریخی زاهدان می توان به قلعه سام، كاروان‌سراي رباط شورگز، قلعه تپه لادیز، ساختمان دادگستری و خانه ابویی اشاره کرد که هر جایگاه ویژه ای در میان آثار تاریخی این شهر دارند. شما می توانید در تور زاهدان گردی از این آثار و مکان های تاریخی دیدن کنید.

 • مساجد تاریخی زاهدان : مسجد زرنج زاهدان، مسجد شاه علی زاهدان
 • ساختان های تاریخی زاهدان : ساختمان دادگستری زاهدان، خانه ابویی زاهدان، ساختمان پست زاهدان
 • مدارس تاریخی زاهدان : دبستان آیت الله طالقانی زاهدان
 • آرامگاه های زاهدان : رامگاه هفتاد ملا زاهدان 
 • موزه های زاهدان : موزه پست و ارتباطات زاهدان، موزه منطقه ای جنوب شرق ایران
 • کاروانسراهای تاریخی زاهدان : کاروانسرای نصرت آباد زاهدان، كاروانسرای رباط شورگز
 • قلعه های تاریخی زاهدان : قلعه سام زاهدان، قلعه تيمور زاهدان

مراکز خرید زاهدان

در زاهدان بازارهای فراوانی یافت می شود و می توان یکی از دلایل اصلی آن را مرزی بودن این شهر و ارزانی کالاها در این شهر دانست. همچنین وجود جاذبه های گردشگری و برگزاری تور زاهدان گردی، در ایجاد فروشگاه های فراوان در این شهر بی تاثیر نیست. اگر فاکتور شما برای خرید کالا با کیفیت بودن و در عین حال ارزان بودن آن است پیشنهاد میکنیم که حتما از این شهر دیدن کنید.

 • مراکز خرید زاهدان : بازار رسولی زاهدان، مجتمع تجاری هامون زاهدان، بازار سلمان زاده زاهدان، پاساژ احمد زاهدان و …

هتل های زاهدان

وجود جاذبه های گردشگری در زاهدان و آثار تاریخی فراوان و همچنین برگزاری تور زاهدان گردی، زاهدان را تبدیل به یک شهر توریستی کرده است و همین امر باعث ساخت هتل ها در این شهر شده است. برترین هتل زاهدان با چهار ستاره در مرکز شهر واقع شده و چندین هتل دیگر که هر یک خدمات متنوعی را به شما ارائه خواهند داد در اطراف آن وجود دارند.

 • هتل چهار ستاره زاهدان : هتل استقلال زاهدان
 • هتل سه ستاره زاهدان : هتل جهانگردی زاهدان
 • هتل دو ستاره زاهدان : هتل امین زاهدان، هتل صالح زاهدان
 • هتل آپارتمان زاهدان : هتل آپارتمان ملل زاهدان

سوغات و صنایع دستی زاهدان

صنایع دستی زاهدان در کنار مشاغل دیگر آن از راه های امرار معاش مردم زاهدان می باشد. از اصلی ترین صنایع دستی این شهر می توان به سوزن دوزی، گزبافی و قالى بافى آن اشاره داشت که هر یک از سوغاتی های مهم این شهر می باشند. در کنار مواردی که ذکر شد، ادویه های مخصوص، کلوچه های خرمایی، خرما، چای و انبه نیز در از سوغات محلی این شهر می باشند که در تور زاهدان گردی می توانید این سوغات را تهیه کنید.

نقشه شهر زاهدان

شهر زاهدان در ارتفاع 1385 متری از سطح دریا قرار دارد. اهمیت زاهدان از لحاظ جغرافایی به دلیل فاصله کم آن تا مرز مشترک ایران و پاکستان است و از سوی دیگر پاکستان و خراسان و کرمان را به یک دیگر متصل می کند. زاهدان در مختصات جغرافیایی 60 درجه و 51 دقیقه و 25 ثانیه طول شرقی و 29 درجه و 30 دقیقه و 45 ثانیه عرض شمالی واقع شده است. شما می توانید نقشه زاهدان را از معابر ورودی آن و یا دفاتر تور های زاهدان گردی تهیه کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید