کوه تفتان سیستان بلوچستان

14505 2019/06/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

    

کوه تفتان کجاست؟

کوه تفتان زاهدان که تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران به شمار می رود در منطقه ی جنوب شرقی ایران و در استان سیستان بلوچستان واقع شده است. می توان گفت کوه تفتان در سیستان و بلوچستان با ارتفاع 4042 متر از سطح دریا، در میان بلندترین کوه های کشور ایران جای می گیرد.

عکس کوه تفتان سیستان و بلوچستان

این کوه از جذابیت های بی شماری برخوردار است. از سه دهانه آتشفشانی این کوه تقریبا در همه حال بخار گوگرد خارج می شود. امروزه بشر به خوبی از کوه ها برای خلق تجربه های جدید استفاده های متنوعی می کند به طور مثال انجام اسکی که یکی از ورزش های زمستانی مفرح و جذاب است.

پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوع، یخچال های تامین کننده ی آب شرب و کشاورزی، زیبایی های بصری و اکوسیستم خاص جانوری جایگاه ی ویژه ای برای کوه ها ایجاد کرده است. کوه تفتان قله های زیادی دارد. نام قله ی آتشفشانی تفتان “چهل تن” است. که ارتفاعی 4036 متری دارد. این قله که در 100 کیلومتری زاهدان واقع شده است در اکثر اوقات از خود غبار های آتش فشانی ناشی از گوگرد خارج می کند.

نام “چهل تن” از باور محلی ها سرچشمه می گیرد. طبق این باور چهل نفر از راشدین مذهبی در قله ی اصلی گم شده اند، بنابراین قله را به این نام می خوانند. طول رشته کوه تفتان در مجموع، بالغ بر 12 کیلومتر است. چهل تن یا زیارت، مادر کوه، صبح کوه( که در شمال شرقی قرار دارد) و نر کوه از جمله قله های تفتان محسوب می شوند.

در ارتفاعات کوه تفتان بلوچستان 3 دریاچه معروف به “دریا سر” مشاهده می شود که دو دریاچه در بخش شمالی تفتان قرار دارند. آب این دریاچه ها کم عمق و شیرین است. دریاچه ی دیگر از مساحت نسبتا بزرگی برخوردار است و دارای آب شور می باشد. جالب است بدانید رودخانه های مختلفی مانند “لادیز” و “گزد” از این کوه سرچشمه می گیرند.

گیاهان زیادی در این بخش قابل رویش اند و از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. درختانی همچون بنه، بادام کوهی، گز، سیه چوب، درمنه و ارژن در منطقه یافت می شود. گیاهانی مانند پونه، آویشن، پیاز کوهی، گرمونه، کاسنی، ریواس، خارگلک به فراوانی قابل رویش اند. پوشش جانوری منطقه را حیواناتی چون روباه، شغال و گرگ تشکیل می دهند.

به دلیل ویژگی های جغرافیای منطقه معمولا بارش و ذخیره ی برف در تفتان نسبت به کوه های دنا و دماوند کمتر است. ماده ای که از قله ی آتش فشانی تفتان خارج می شود خاصیت سمی خطرناکی دارد. در صورتی که با آب ترکیب شود تولید ماده ای به نام اسید سولفوریک می کند بسیار خطرناک است و به تیز آب سلطانی هم مشهور است.

کوه تفتان در سیستان و بلوچستان از جاذبه های گردشگری زاهدان است که می توانید در تور زاهدان گردی از این مکان زیبا دیدن کنید.

آدرس کوه تفتان: منطقه ی جنوب شرقی استان سیستان بلوچستان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید