آب انبار قیلوقه سمنان

13564 2018/09/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آب انبار قیلوقه و ساخت این سازه به دوران قاجار برمیگردد.

آب انبار قیلوقه سمنان کجاست؟

پیش از آنکه به توضیح آب انبار قیلوقه سمنان بپردازیم لازم است به دلیل واقع شدن این نوع سازه در این استان و همچنین کاربرد آن بپردازیم. استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی کشور، شرایط مطلوبی از حیث میزان بارندگی ندارد. به همین دلیل از گذشته دور مردمان این منطقه سعی در ذخیره سازی آب داشتند و ساخت آب انبار ها نیز یکی از همین روش های حفظ و نگهداری آب به حساب می آید.

عکس آب انبار قیلوقه سمنان

آب انبار ها سازه هایی وابسته به قنات هستند که با هدف ذخیره سازی آب در فصل های خشکسالی و همچنین سرد نگه داشتن آب از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گرفته اند و ایرانیان را می توان مبتکران ساخت این نوع سازه دانست.

شکل آب انبار ها به صورت سرپوشیده و پایین تر از سطح زمین می باشد و برای حفظ خنکی آب و تهویه هوا، بادگیرهایی ساخته و دیواره های آب انبار ها به صورت عایق ساخته می شده است. آب انبارها از طریق آب باران و جویبارهای جاری روی زمین پر می شوند. از جمله آب انبارها می توان به آب انبار قیلوقه سمنان اشاره کرد.

با گذر از دریاچه نمک به آب انبار حوض قیلوقه سمنان می رسید. حوضچه قیلوقه دارای آبی سرد و نه چندان گوارا (شور مزه) می باشد. قدمت این آب انبار زیبا به دوره قاجاریه می رسد. مسیر رسیدن به آب انبار قیلوقه، در پارک ملی کویر سمنان در فاصله 20 کیلومتری کاروانسرای قصر بهرام، گنبد زیبایش از دور خودنمایی میکند. اگر در فصل تابستان به این منطقه سفر کردید توصیه میکنیم وارد این آب انبار نشوید چرا که مارها سمی از جمله افعی برای استراحت در محیط آب انبار و نوشیدن آب وارد آن می شوند.

آب انبار حوض قیلوقه سمنان یکی از جاذبه های تاریخی این استان می باشد که در آذر 1393 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس آب انبار قیلوقه : استان سمنان، شهرستان گرمسار، 20 کیلومتری کاروانسرای قصر بهرام

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید