معبد ماهابودی هند

11308 ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

معبد ماهابودی کجاست؟

معبد ماهابودی در مکانی به نام Bodhgaya (بودا گایا) در کشور هند واقع شده و یکی از مهم ترین اماکن مقدس برای بودایی ها به حساب می آید. بودا گایا 96 کیلومتر با پانتا فاصله دارد و در ایالت بیهار قرار دارد. به اعتقاد هندی های بودایی سیذارتا گائوتاما – بودا در این معبد توانسته به روشنفکری دست یابد. آن ها می گویند این مکان همان نقطه ای است که قرار است دنیا در آن جا پایان بپذیرد و از همان نقطه یک زندگی جدید بر روی کره زمین آغاز می شود! ساخت این معبد در زمان گپتا به پایان رسید و در میان سازه های آجری که در شرق این کشور وجود دارد، یکی از قدیمی ترین آثار به شمار می رود.

عکس معبد ماهابودی هند

داخل معبد ماهابودی یک بودا بسیار عظیم به رنگ طلایی ساخته اند که روی زمین نشسته و یک روپوش نارنجی روی آن انداخته اند. در گذشته در این مکان درختان انجیر فراوانی می کاشتند. Bodhi اصلی ترین درختی بود که در آنجا وجود داشت که یک درخت انجیر بسیار معروف بود.

قدمت معبد ماهابودی هند معبد ماهابودی مربوط به قرن 6 میلادی بوده و از جمله اولین معابدی است که کاملا از خشت ساخته شده است. این مکان در سال 2002 به ثبت جهانی رسید و نام آن به عنوان یک میراث جهانی برای همیشه در یونسکو ثبت گردید. بر اساس مستندات و روایات موجود، سیذارتا گائوتاما یک کاهن سرگشته بود که به اطراف زمین های پوشیده از درخت رودخانه فالگو آمد که این رودخانه در نزدیکی شهر گایا قرار دارد. می گویند زیر یک درخت بزرگ انجیر به حال مراقبه نشست که آن درخت بعدها به درخت بودا معروف گردید. او سه شبانه روز آن جا نشست و پاسخ تمامی سوالات موجود در ذهن خود را پیدا کرد.

مکانی که امروزه به معبد ماهابودی شناخته می شود به خاطر همین واقعه ساخته شده است. سیذارتا گائوتاما 7 هفته در اطراف آن درخت انجیر درباره تجربه جدیدی که کسب کرده بود به تفکر پرداخت. اکنون تمامی آن نقاط به مکان هایی مقدس تبدیل شده اند؛ چراکه در هر یک از آن نقاط اتفاقات خاصی توسط گائوتاما صورت گرفته بود.

زیر درخت انجیر اصلی به روشنگری دست یافته بود، سپس یک هفته کامل را در مکانی ایستاده و به آن درخت خیره شده بود. اکنون در این مکان گنبد انیمشلوکا ساخته شده و همچنین یک مجسمه بزرگ با چشمانی باز و خیره به درخت وجود دارد که نمادی از آن واقعه است.

معبد ماهابودی در هند در طول زمان دچار تخریب گردید، اما بازسازی شد و به شکل امروزی درآمد و گردشگران بسیاری را به خود جذب نمود. این معبد 55 متر ارتفاع داشته و برج های کوچکی در اطراف آن ساخته شده اند.

نور پردازی های زیبایی که در این مکان وجود دارد شب های معبد را بسیار رویایی می کند و چشم گردشگران را به خود خیره می کند. درب معبد بالایی به روی عموم مردم باز بوده و می توانند از آن دیدن کنند.

معبد ماهابودی یکی از جاذبه های گردشگری هند است و این مکان مختص به مراقبه در سکوت کامل می باشد و می توان در آن به دعا و نیایش پرداخت.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید