آبشار سردابه اردبیل

15232 ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی آبشار سردابه اردبیل به عنوان یکی از جاهای دیدنی استان اردبیل بپردازیم.

استان اردبیل به عنوان یکی از مناطق دیدنی ایران دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی می باشد. بسیاری از گردشگران اردبیل را با چشمه های آبگرم معدنی می شناسند. به دلیل وجود این موهبت الهی هر ساله مسافران زیادی برای تفریح و استفاده از خواص درمانی چشمه های مذکور راهی اردبیل می شوند. علاوه بر آن در این شهر چندین جاذبه طبیعی دیگر نیز وجود دارد که در صورت معرفی مناسب حتما مورد توجه گردشگران قرار می گیرند.

آبشار سردابه در اردبیل به عنوان یک جاذبه طبیعی، در دامنه های کوه سبلان قرار دارد. آبشار سردابه با شهر اردبیل 28 کیلومتر فاصله دارد و در روستای سردابه واقع شده است. آبشار سردابه در حدود 15 تا متر ارتفاع دارد و میزان حجمی جریان آب آن در فصول مختلف متغیر می باشد. در فصول گرم سال این مقدار محدود به خروجی چند چشمه بالادست آبشار است ولی در فصول پاییز و زمستان که به میزان بارندگی افزوده می شو،د حجم آب آبشار نیز بالا می رود. دمای آب آبشار سردابه به طور متوسط 35 درجه سانتی گراد می باشد.

در نزدیکی آبشار سردابه یک چشمه آب معدنی قرار دارد که بسیار پرطرفدار است. آبگرم معدنی سردابه در فصل تابستان به مامن مناسبی برای گردشگران بدل می شود. آبگرم سردابه با زیبایی های منحصر به فرد خود و خواص درمانی بی نظیری که دارد همه چشم ها را به خود معطوف کرده است.  شفابخشی آبگرم معدنی سردابه که با نام محلی ساری داوا نیز شناخته می شود، به اثبات رسیده است. درمان بیماری هایی نظیر یرقان و زردی پس از استفاده از آب این چشمه گزارش شده است. وجود مقادیری زیادی گاز کربنیک در آب چشمه باعث شده تا میزان اثرگذاری آن افزایش یابد.

آبشار سردابه در حدود 1840 متر از سطح دریا فاصله دارد. این آبشار در در موقعیت شمال جغرافیایی 381704 و شرق جغرافیایی 480208 در استان اردبیل قرار گرفته است. مسیر سردابه اردبیل به تازگی آسفالت شده و دسترسی به آن راحت می باشد. به شما پیشنهاد می کنیم در سفر خود به اردبیل حتما از این آبشار زیبا دیدن کرده و از خواص درمانی چشمه آبمعدنی سردابه نیز استفاده بهینه را ببرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • علی اکبر1379

    سلام مرسی از اینکه پست خوب میزارین به ما اهمیت میدین و همه جای ایران رو نشون میدین

  • $نازیلا$

    یاشاسین اردبیل. باخ گوزل دیم گوزل
    ساغ اول سیز ایران
    خوش گلیبسیز اردبیل