خانه تدین سمنان

14227 2018/07/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه تاریخی تدین سمنان توسط یکی از تجار سرشناس تهران در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار بنا گردید. خانه تدین سمنان با نام خانه محمدیه نیز شناخته می شود.

سمنان یکی از شهرهای کویری ایران می باشد که دارای قدمت و پیشینه تاریخی غنی است. یکی از آثار تاریخی این شهر، خانه تدین سمنان است که مربوط به دوران قاجاریه می باشد. ادرس خانه تدین سمنان در خیابان طالقانی قرار گرفته و متعلق به یکی از تجار سرشناس سمنانی بوده است.

عکس خانه تدین سمنان

خانه ی تدین سمنان در نزدیکی راسته بازار شمالی-جنوبی قرار دارد و در کوچه ای فرعی واقع شده است. پلان خانه تدین سمنان با در نظر گرفتن دو بخش اندرونی، بیرونی با زیزمین های زیبا به عنوان فضای زندگی و فضاهای خدماتی مانند مطبخ و اصطبل طراحی شده است که وابسته به خیاط اندرونی می باشد. قسمت اندرونی شامل فضاهای زندگی افراد خانه بوده که شامل تالارهای تابستان نشین و زمستان نشین می شود و قسمت بیرونی به عنوان دفتر کار برای ملاقات های تجاری صاحب خانه در نظر گرفته شده بود. سومین قسمت نیز که شامل فضاهای خدماتی می شد در قسمت جنوبی قرار گرفته و مربوط به خدمه خانه بوده است. خانه مذکور دارای سه ورودی است که هر کدام کاربرد خاصی دارند. ورودی اصلی در خیابان طالقانی قرار دارد و محل ورود و خروج افراد خانه و مهمانان بوده است. ورودی دیگر که جهت ملاقات های تجاری آقای تدین با تجار و کسبه لحاظ شده بود، از سمت کوچه ارتباطی بازار بالا به خانه راه دارد. سومین ورودی نیز به عنوان ورودی فرعی برای رفت و آمد خدمه و نیز دسترسی به اصطبل در نظر گرفته شده است. حیاط های خانه نیز از دو قسمت حیاط درونی و بیرونی تشکیل شده اند.

با ورد به حیاط بیرونی می توان شاهد بهار خواب های شرقی و غربی، اتاقهای تابستان نشین، زمستان نشین، اتاقهای فرعی و انبار و حوض خانه بود. در قسمت تابستان نشین خانه نیز یک بادگیر مشاهده می شود که برای ورود جریان خنک به خانه لحاظ شده است. در قسنمت های تابستان نشین و زمستان نشین می توان شاهد تزئینات مختلفی بود که عمده ترین آنها مربط به تزئینات گچی در سقف های جناغی خانه می باشد. معماری خانه تدین استان سمنان در قسمت حیاط اندرونی نیز بسیار زیبا و چشم نواز می باشد که با وجود بادگیر در فضای تابستان نشین و تراس های داخلی و حوض خانه زیرین بترکیب متناسبی از معماری قجری را بوجود آروده اند.

خانه تدین در سمنان با نام خانه محمدیه نیز شناخته می شود. خانه تاریخی تدین در عکس های مربوط به سفر ناصر الدین شاه قاجار به مشهد در سال 1284 هجری قمری نیز قابل مشاهده است. عکسهای این سفر توسط میرزا عبداله قاجار، عکاس مخصوص ناصرالدین شاه گرفته شده است. خانه مذکور در حال حاضر پس از بازسازی و مرمت به عنوان ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان مورد استفاده قرار دارد.

از نزدیکترین بناهای تاریخی سمنان در حوالی خانه تدین می توان به مسجد جامع سمنان و موزه گرمابه پهنه اشاره کرد که کمتر از یک کیلومتر با این خانه فاصله دارند. نشاط آوران بازدید از این خانه تاریخی تدین سمنان را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری سمنان به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید