عمارت ابراهیم خان سمنان

11993 2018/05/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 3.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این بنا در دوره قاجار احداث شده است.

خانه ابراهیم خان سالار افخم که به شکارگاه ملاده نیز شهرت دارد در سال 1287 شمسی برای سکونت شخصی ایشان احداث شد که بعد از او پسرش اسماعیل خان در آن خانه سکونت یافت. پس از کشته شدن اسماعیل خان نیز خانه رها شد و غیر مسکون ماند، چراکه بازماندگان ایشان از آن آنجا کوچ کردند.

عمارت ابراهیم خان سمنان در روستایی به همین نام (ملاده) از توابع شهرستان مهدیشهر در اصله 70 کیلومتری شهر سمنان واقع شده است. مهدیشهر نیز 16 کیبومتر از شمال سمنان فاصله دارد.

عمارت ابراهیم خان از دو ساختمان بزرگ تشکیل شده که در سمت شرق و غرب آن به فاصله 50 متر به صورت موازی یکدیگر ساخته شده اند. هرکدام از ساختمان ها دارای دو طبقه هستند و هرطبقه از تعداد زیادی اتاق و راهروی مرتبط به اتاق ها و طبقه بالای آن تشکیل شده است. سیستم سقف خانه ابراهیم خان را به سبک شیروانی حلبی کار کرده و در طبقه فوقانی آن از سقف کاذب استفاده کرده اند.

مصالحی که در ساخت عمارت ابراهیم خان ملاده به کار برده اند آجر و گچ می باشد. نوع گچبری کار شده روی دیوارهای ایوان اتاق ها، نقاشی های زیبا روی دیوارها، ساخت طاق نماهای روی دیوار و نیز ایجاد شومینه های کوچک باعث شده فضای داخلی این بنا بسیار زیبا و چشم نواز شود. تمامی درب ها داخل خانه از جنس چوب است و پنجره ها با شیشه های رنگی مزین شده اند. سقف اتاق های طبقه دوم عمارت ابراهیم خان سالار افخم را از چوب و با نقاشی های متفاوت کار کرده اند.

یک حیاط وسیع و با انبوهی از درختان متفاوت میان دو ساختمان عمارت ابراهیم خان در سمنان قرار گرفته است. در بالای سردر ورودی ساختمان غربی سال تعمیر بنا که در سال 1310 انجام شده درج شده است. در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرحله اول مرمت خانه ابراهیم خان، نماسازی آن را با گچ و کاهگل آغاز شد.

البته سقف بنا و در و پنجره های چوبی سفیدکاری شدند. عمارت ابراهیم مهدیشهر در مورخه ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شمارهٔ ۱۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه ابراهیم خان از جاذبه های تاریخی استان سمنان به شمار می رود.

عکس های خانه ابراهیم خان سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید