حمام مصطفوی اراک

10217 2019/07/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

تاریخچه حمام مصطفوی اراک به دوران پهلوی اول برمیگردد.

حمام مصطفوی کجاست؟

حمام مصطفوی از جاذبه های تاریخی ایران است که در شهرستان اراک و شهر خنداب واقع شده است. حمام مصطفوی در اراک مربوط به دوره پهلوی اول است و توسط  حاج آقا علی مصطفوی ساخته شده و توسط سید حاج آقا علی مصطفوی فرزند ایشان به میراث فرهنگی اهدا شده است. حمام تاریخی مصطفوی دارای قدمتی 200 ساله بوده و یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان خنداب به شمار می آید.

عکس معماری حمام مصطفوی

گرمابه ها و یا حمام های عمومی از جمله مکان هایی بوده اند که به خاطر اهمیت تمیزکردن جسم و آرامش بخشیدن به روح در تاریخ معاصر و فرهنگ برای ایرانیان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. باید خاطر نشان شد که گرمابه ها نه تنها برای شستشو و نظافت به کار گرفته میشدند، بلکه از آنها در زمان هایی خاص در تاریخ، شکل دهنده فرهنگی خزنده در میان اکثر مردم به حساب می آمده است.

حمام ها از لحاظ معماری و اجتماعی مورد اهمیت قرار می گیرند و از قدیم تا اکنون آیین ها و سنت هایی مرتبط با آنها شکل گرفته است که می شود آنها را فرهنگ عامه خواند.

معماری حمام مصطفوی اراک

در حمام مصطفوی اراک از معماری خاصی استفاده شده است. پایه های اصلی این بنای تاریخی با وسعت ۲۵۰ متر از آهک یا همان ملات ساروج بنیان نهاده شده است.
معمار این بنای تاریخی با مهارتی مثال زدنی توانسته یک ستون را در وسط ایجاد کند و چهار گنبد زیبار را در اطراف این ستون پدید آورد. حمام مصطفوی به لحاظ معماری دارای درب ورودی پیچ در پیچ است که به انتهای آن به رختکن میرسد، در گوشه های این رختکن می توان محل استقرار صندوق‌ دار حمام را مشاهده کرد، موقع راه رفتن متوجه میشوید که کف حمام کاملا پوشیده از سنگ است.

با رفتن به هر کدام از اتاق های حمام مشاهده میکنید که سقف حمام به صورت گنبدی شکل بوده و یک نورگیر عالی وجود دارد که به وسیله دریچه‌ ای باز و بسته خواهد شد. در ساخت حمام مصطفوی در اراک به علت مقاومت بیشتر از مصالحی همچون آجر و سنگ استفاده شده است. مردم خنداب از این حمام تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی استفاده می کردند.

اداره حمام تاریخی مصطفوی به صورت شیفتی بود و بخاطر اینکه در آن زمان پول در بین مردم محدود و کم بود در ازای استفاده از حمام به صندوق‌ دار گندم و نان می‌ دادند.

حمام مصطفوی یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی اراک است که در تاریخ 18 اسفند ماه 1387 و با شماره ثبت 25028 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور اراک گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس معماری حمام مصطفوی: اراک، شهر خنداب، محله حصار، خیابان شهید رجایی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید