قلعه قهقهه مشکین شهر

16036 2019/04/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه قهقهه مشکین شهر کجاست؟

یکی از شهر های باستانی استان اردبیل مشگین شهر است که دارای قدمت زیادی می باشد. در حوالی این شهر سنگ نوشته ای مربوط به شاپور دوم ساسانی قرار دارد و در آن سکه هایی از دوره های گونانگون تاریخی پیدا شده که قدمت این شهر را به 6 هزار سال قبل از میلاد برمی گرداند. آب و هوای این شهر معتدل و کوهستانی می باشد که در 90 کیلومتری شهر اردبیل و 85 کیلومتری شمال شرق مشگین شهر قرار گرفته است. با توجه به موقعیت جغرافیایی و قدمت تاریخی این شهر دارای مناطق دیدنی و باستانی فراوانی می باشد.

عکس قلعه قهقهه مشگین شهر

  

در میان روستای گنچویه و قره آغاج قلعه تاریخی قهقهه قرار گرفته که به معنای خنده بلند و آواز کبک می باشد. با توجه به بررسی های باستان شناسی قدمت این قلعه به دوره قبل از اسلام برمیگردد. این قلعه در دوره بابک و صفویه دارای ارزش خاصی بوده است و به عنوان خزانه سلطنتی و برجسته ترین زندان آن دوره مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه قهقهه با موادی مثل گچ آهک و آجر ساخته شده است. در مرکز سنگ های قلعه سوراخ هایی قابل مشاهده است که جهت جمع آوری و حفظ آب باران و برف مورد استفاده قرار می گرفته است. دسترسی به داخل قلعه بسیار دشوار است و فقط در زمانی میتوان وارد آن شد که آب و هوا مساعد باشد.

مساحت قلعه قهقهه مشگین شهر تقریبا 5 هکتار است و اختلاف سطح در سطح بالایی قلعه از 30 متر هم کمتر می باشد. قسمت جنوبی قلعه را می توان بلندترین قسمت قلعه دانست که در گذشته ساختمانی در آن قسمت وجود داشته که امروزه خراب شده است.

حصار چهارم این قلعه به عنوان زنده مورد استفاده قرار می گرفته است. در قسمت شرقی قلعه می توان این زندان را مشاهده کرد که مسیر ورودی آن سوراخ طبیعی است که در مرکز تخته سنگی بزرگ و کلفت به وجود آمده و با قرار گرفتن سنگی دیگر در رو به روی آن، درب زندان بسته می شود. در رو به روی دره ای با عمق 80 متر این زندان قرار گرفته و به همین علت مکانی مطمعن جهت حفاظت از شورش کنندگان و زندانیان سیاسی می باشد.

محمد یوسف واله اصفهانی مولف کتاب خلدبرین در وصف قلعه قهقهه گفته است: نسیم سبک خیز را مجال عبور از حوالی قلعه قهقهه نیست.

قلعه قهقهه مشگین شهر استان اردبیل به دلایل زیادی از جمله زندانی بودن اشخاصی مثل اسماعیل میرزا فرزند شاه تهماسب یکم صفوی، امیر خان موصلوی ترکمان حاکم تبریز و سام میرزا فرزند شاه اسماعیل یکم در آن شهرت دارد.
اکثر حوادثی که مورخان در مورد قلعه قهقههه نام برده است، به دوره صفویه مربوط می شود ولی نمی توان گفت این قلعه در زمان صفویه ساخته شده چون با توجه به بررسی های باستان شناسی انجام شده می توان فهمید که ساخت این قلعه به زمان قبل از اسلام بر می گردد.

قلعه قهقهه مشگین شهر یکی از جاذبه های اردبیل است که در ۷ مهر ۱۳۸۱ و با شماره ثبت ۶۱۹۲ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است..

آدرس: استان اردبیل، شهرستان مشکین شهر، قلعه قهقهه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید