غار قلایچی ارومیه

14068 ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار قلایچی کجاست؟

استان آذربایجان غربی به واسطه موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته است سرشار از جاذبه های طبیعی می باشد که هرساله گردشگران زیادی جهت بازدید از این مناطق و زیبایی های طبیعت راهی این استان می شوند. از جمله جاذبه های طبیعی این استان می توان به آبشارها، چشمه ها، پارک های جنگلی و … اشاره کرد. اما در کنار این مکان های دیدنی غاری عمیق و ارزشمند در این استان واقع شده است که از ارزش بالایی در میان غارهای کشور برخوردار است. این غار، غار قلایچی ارومیه نام دارد و به علت قرار گرفتن آن در روستای بوکان با نام غار قلایچی بوکان نیز شناخته می شود. در ادامه این مقاله با نشاط آوران همراه شوید تا شما را بیشتر با این غار آشنا کنیم.

غار قلایچی بوکان از جمله جاذبه های گردشگری بوکان می باشد که در نزدیکی تپه بوکان واقع شده و قدمت آن به حدود 3 هزار سال پیش برمی گردد. این غار زیبا در اثر نفوذ آب در در لایه های آهکی شکل گرفته و از جمله غارهای آبی به شمار میرود که به دلیل عمق زیاد آن به عنوان عمیق ترین غار آبی ایران شناخته می شود. این غار تمام ویژگی های یک غار را از جمله ستون ها، قندیل ها و … را دارا می باشد و سرشار از زیبایی های طبیعی و بی نظیر می باشد که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

غار قلایچی در بوکان دارای دهانه ای به قطر 8 متر می باشد که در ارتفاع 1750 متری کوه قلایچی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که بازدید از این غار نیازمند تجهیزات کامل غارنوردی و همچنین تیم های غارنوردی می باشد. جهت ورود به این غار باید از چاه نخست آن که 110 متر ارتفاع دارد فرود بیایید که این کار اولین بار در سال 1381 توسط تیمی از کوهنوردان انجام شد. پس از آن چندین تیم دیگر به این غار وارد شدند که در طبق برسی های انجام شده تاکنون این غار دارای سه تالار و 400 متر عمق می باشد که باعث شده به عنوان عمیق ترین غار آبی کشور شناخته و ثبت شود.

غار قلایچی بوکان و با وجود جاذبه های طبیعی فراوان و دست نخورده بودن، هنوز به ثبت ملی نرسیده است اما پیشنهاد می کنیم در تور ارومیه گردی با تیم های غارنوردی همراه شوید و از این مکان دیدنی بازدید به عمل آورید.

آدرس غار قلایچی : استان آذربایجان غربی، 12 کیلومتری شمال شرقی روستای بوکان، تپه باستانی قلایچی

عکس های غار قلایچی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید