روستای لما یاسوج

21798 2018/03/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت این گورستان به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد.

روستای لما مانند بسیاری دیگر از نقاط ایران، پیشنه تاریخی غنی دارد. این روستا از توابع شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد می باشد و در 40 کیلومتری محور یاسوج به اصفهان و در منطقه چال شاهین شهرستان دنا واقع شده است، کارشناسان قدمت این روستا را سه هزار و 500 سال تخمین زده اند.

بر اساس مطالعات پژوهشگران باستان شناس مشخص شده که قسمت های زیادی از استان کهکیلویه و بویر احمد، مورد استفاده و استقرار انسان های نخستین بوده و همچنین کارشناسان، آغاز دوره تاریخی آن را همزمان با حکومت ایلامیان می دانند. در این روستا با وجود تل خسروی، تل مهره ای، گورستان لما و سایر نقاط آن، آثاری بدست آمده که نشان می دهد قبل از ورود قوم آریایی، دارای سکنه و تمدن بوده است.

به افتخار ورود قوم آریایی به این فلات بود که ساکنین قدیم با این تازه واردها در آمیخته شدند تا بزرگترین امپراطوری جهان را به اسم هخامنشیان به وجود بیاورند.

به دلیل آثار متعدد تاریخی که در گورستان باستانی لما پیدا شده، مشخص گردید که در دوره ایلامی این سرزمین از اهمیت خاصی برخوردار بوده، برای مثال می توان گورستان چال شاهین لما در این روستا را نام بُرد که متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد بوده است. 

در عملیات راه سازی که در سال 1379 چال شاهین لما صورت گرفت، گورستان مذکور به صورت اتفاقی کشف شد. تا به امروز بالغ بر 400 اثر تاریخی که همگی به هزاره اول قبل از میلاد بر می گردد، از این گورستان بدست آمده که هم اکنون تمام آثار مذکور در موزه نگهداری می شود. در پی کاوش هایی که توسط پژوهشگران در دو مرحله انجام شده 70 عدد گور شناسایی گردید و جالب است بدانید که طول بعضی از این گورها به پنج متر می رسد.

از انواع آثاری که پس از گشودن گورها بدست آمد، می توان به مقدار زیادی استخوان، کوزه های سفالی و مفرغی، انواع خنجر، نوک پیکان و نیزه اشاره کرد. بر اساس نتایج کاوش های کارشناسان که طبق گاه شمار تاریخی صورت گرفته، مشخص گردید که این قبرستان مربوط به اقوام ایلامی می باشد.

قبایلی که در آن زمان، از مسیر روستای تاریخی لما کوچ می کرده اند، زمانی که کسی از آنها فوت می شده است طایفه مردگان خود را در یک گور در این گورستان دفن می کردند.

همانطور که در تصاویر روستای لما که این گورستان را در خود جای داده مشخص است، دیواره های گورها به صورت سنگ چین، چیده شده که گذر زمان مقدار قابل توجهی از آن ها را خراب کرده است. البته کارشناسان احتمال می دهند گورستان های دیگری نیز در منطقه لما وجود داشته باشد. داخل گورستان تاریخی لما استخوان حیواناتی مثل اسب و گوسفند وجود دارد، همیچنین داخل ظروف سفالی هم تکه استخوان هایی پیدا شده است.

کتابی به نام گزارش باستان شناسی کاوش لما، حاوی گزارش های فصل اول و دوم گورستان در قالب یک کتاب به چاپ رسیده، این گورستان با قدمت بسیار زیادی که دارد از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر یاسوج می باشد.

تصاویر روستای لما

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید