چهل ستون اصفهان

35342 ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 25 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ چهل ستون از جمله مکان های دیدنی و تاریخی اصفهان است و تاریخچه چهل ستون اصفهان، این باغ ایرانی مربوط به دوران صفویه است. این باغ در سال 2011 به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید.

چهل ستون اصفهان کجاست؟

مفهوم چهل ستون اگرچه با انعکاس ستون های بیست گانه در حوض روبروی عمارت فهمیده می شود امّا عدد چهل در ایران نشانه کثرت در تعداد است و نمایانگر تعداد زیاد ستون های این عمارت باشکوه می باشد. در کاخ چهل ستون اصفهان تزئین گسترده، آینه های قدی، ستون های چوبی با سر ستون های مقرنس کاری و نقاشی های بزرگ دیواری مشاهده می شود. درها و پنجره ها از منبت و خاتم بوده و مهارت و زبردستی استادان ایرانی در این کاخ به خوبی به چشم می خورد. در کاخ چهل ستون فضای داخل و خارج آن چنان باهم هماهنگ و مرتبط است که نمی توان تشخیص داد نقطه پایانی کجاست و  دیگری از کجا شروع می گردد.

معماری کاخ چهل ستون اصفهان

ایوان کاخ چهل ستون اصفهان از دو بخش تشکیل شده است:

بخش اول آن بر 18 ستون چوبی و بلند قرار گرفته و چهار ستون میانی بر روی چهار شیر سنگی که از دهان آن ها آب فوران و به حوض مرمری تالارمی ریزد واقع شده است.

قسمت دیگر تالار آینه است که بر دو ستون قرار گرفته و مزیّن به آیینه کاری وسیع و خوش نقش به شکل معرق در کنار آیینه های قدی است. سقف تالار آینه در عمارت چهل ستون اصفهان، از قاب های چوبی ساخته و به شکل های مختلف هندسی است.

درباره چهل ستون اصفهان

تالار مرکزی کاخ چهل ستون اصفهان، مختص میهمانان و شخصیت های کشورهای خارجی بوده و در بردارنده نقاشی هایی است که وقایع و اتفاقات تاریخی دوران های مختلف را به تماشا می گذارد.

آثار هنری از قرون پیش از اسلام تا قرن 14 هجری قمری در کاخ چهل ستون اصفهان جمع آوری گردیده که برخی از آنها عبارتند از:

  • نسخه خطی قرن چهارم هجری قمری
  • ظروف سفالینه و بلوری قرن های سوم تا یازدهم هجری قمری
  • ساخت ظروف چینی سفید و آبی به دستور شاه عباس
  • قالیچه هایی با طرح محراب گونه در قرن یازدهم هجری قمری
  • درهای چوبی منبت و خاتم کاری دوران صفویه

در فضای بیرون کاخ چهل ستون اصفهان استخر زیبایی مشاهده می شود که باعث لطافت هوا گردیده است. مجسمه هایی در چهار طرف استخر قرار گرفتند که مربوط به کاخ چهل ستون نیستند و مربوط به دوران آخرین پادشاه صفوی می باشد.

عمارت باغ چهل ستون دارای مساحتی بیش از 67000 مترمربع است که در اثر تصرفاتی که در آن انجام شده شکل اصلی آن بنا به تاریخچه آن تغییر گشته است.

در فضای باغ کرت بندی های طولی و عرضی صورت گرفته که باعث کشف فضاهای گوناگون شده و منظر باغ را بسیار متنوع کرده است. باغ چهل ستون دارای شیب کمی است که آب را به جوی ها و کرت ها هدایت می نماید.

پلان باغ چهل ستون اصفهان برای معماران مورد استفاده قرار میگیرد. باغ موزه چهل ستون همه ساله مورد بازدید جهانگردان خارجی و مهمانان داخلی کثیری است.

کاخ چهل ستون اصفهان از مناطق زیبا و از جاذبه های فرهنگی، گردشگری و یونسکو اصفهان به شمار می آید که در تاریخ 15 دی 1310 به ثبت آثار ملی هم رسیده است و شما می توانید در تور اصفهان گردی از این جاذبه هم دیدن کنید.

آدرس چهل ستون اصفهان در خیابان چهارباغ عباسی، فرعی باغ گلدسته واقع شده است.

عکسهای چهل ستون اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید