میدان نقش جهان اصفهان

35294 2015/11/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 46 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بسیاری تاریخ ساخت میدان نقش جهان اصفهان به دوران صفوی بر میگردانند و بنای به شکل فعلی را در دوره سلطنت شاه عباس اول و به سال ۱۰۱۱ قمری می دانند.

میدان نقش جهان کجاست؟

هر مسافری که به شهر اصفهان سفر می کند، بازدید از میدان نقش جهان را در برنامه خود قرار می دهد. این مکان را میدان شاه و میدان امام هم می نامند. میدان نقش جهان اصفهان از بناهای نادر جهان به جهت معماری محسوب می شود که در تور اصفهان گردی می توانید از این جاذبه تاریخی دیدن کنید.

اطراف میدان نقش جهان اصفهان بناهای زیبا و باعظمتی همچون مسجد شیخ لطف الله، مسجد جامع کبیر عباسی، سردر قیصریه، کاخ عالی قاپو به چشم می خورد که هنر معماران خلاق ایرانی همچون شیخ بهایی، علی اکبر اصفهانی و محمدرضا اصفهانی است. علاوه بر آن چهار بازار بزرگ، اطراف میدان را احاطه کرده اند.

مسجد امام اصفهان از جمله مهمترین مساجد باقی مانده در دوران صفویان است. از ویژگی های مسجد می توان به کاشیکاری هنرمندانه و زیبا، ارتباط مناره های آن با میدان نقش جهان و انعکاس صدا در زیر گنبد اشاره نمود. این مسجد در گذشته به مسجد شاه، مسجد جامع کبیر عباسی، مسجد جامع معروف بوده و امروزه مسجد امام نامیده می شود. این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده است.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یکی از زیباترین بناهای مذهبی جهان است. این مکان، مسجد اختصاصی شاه عباس بود. مسجد شیخ لطف الله فاقد صحن و مناره است و در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان در ایران قرار گرفته است.

سردر قیصیریه در ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان واقع شده است، این بنا در گذشته راه اصلی بازار اصفهان بود. کاخ عالی قاپو اصفهان در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار گرفته است. مهمترین مشخصه های کاخ عالی قاپو اصفهان می توان به ساختمان ورودی آن اشاره کرد که سالن موسیقی و اپرا است. این بنا تالارها و اتاق هایی دارد که به منظور جلسات، استراحت و استقرار سفیران مورد استفاده قرار می گرفت. بنای عالی قاپو در پنج مرحله ساخته شده که در هر مرحله یک قسمت به بنا اضافه گشته است.

در محوطه میدان درختان سرو تبری وجود دارد که فضای دل انگیزی به این مکان بخشیده اند. مساحت میدان نقش جهان اصفهان حدود 85  هزار متر مربع، طول آن بیش از 500 متر و عرض آن  165 متر می باشد.

میدان نقش جهان در طول دوران زمانه خود کاربردهای مختلفی داشته است. کاربرد سیاسی آن از جهت وجود کاخ سلطنتی بود که در آن مراسم های تشریفاتی، رژه های نظامی و مراسم مربوط به محکومین صورت می گرفت. کاربرد مذهبی آن به دلیل وجود دو مسجد که در آن ها مراسم های مذهبی و برپایی نماز جماعت در اوقات خاص انجام می شد. کاربرد تجاری آن از لحاظ  وجود مغازه ها در میانه بازار بود که دستفروشان چادرهای خود را در آن جا مستقر می کردند و کاربرد تفریحی آن با برگزاری جشن ها و عید های ملی، چوگان بازی و آتش بازی شکل می گرفت.

میدان تاریخی نقش جهان اصفهان در زمان حکومت شاه عباس که شهر اصفهان پایتخت این حکومت قرار گرفت پایه ریزی شد. در زمان حکومت صفویان این میدان در مکانی به نام باغ  نقش جهان قرار گرفته بود که کاخ فرمانروایان و ساختمان های دولتی در آن مستقر بود.

قهوه خانه هایی در اطراف میدان نقش جهان دیده می شود. این قهوه خانه ها برای گذراندن وقت شاعران، هنرمندان، درباریان و بعضی از سران مملکتی  و سرگرم ساختن خود به تفریح هایی از جمله مشاعره و شنیدن حکایات ایجاد می شد. همچنین محل مذاکرات تاریخی که بین فرستادگان خارجی و دولتمردان ایرانی صورت می گرفت در میدان نقش جهان بود.

در دوران حمله اشرف افغان تا حکومت قاجاریه بخش هایی از عمارت نقارخانه و میدان نقش جهان تخریب گردید که کار بازسازی آن ها در زمان حکومت رضاشاه تا به امروز ادامه دارد.

توریست های خارجی در هنگام ورود به میدان نقش جهان نظاره گر طلوع و غروب خورشید آن شده و به رصد مشغول می شوند.

میدان نقش جهان اصفهان هم اکنون مورد توجه بازدید کنندگان علاقه مند به هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی شده است. امکان کالسکه سواری در محوطه میدان چشم انداز زیبایی را به هر بازدید کننده هدیه می دهد.

میدان نقش جهان اصفهان در میدان مرکزی شهر اصفهان واقع شده است. میدان امام اصفهان در سال 1358 هجری شمسی به عنوان اولین بنای ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و این میدان در تاریخ 8 بهمن 1313 به شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسید.

عکسهای میدان نقش جهان اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید