bazaar3

بازار رشت

13768 ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بازار بزرگ شهر رشت در بافت قدیمی و مرکزی شهر واقع است و دارای مساحتی بالغ بر 24 هکتار می باشد. بازار بزرگ رشت به عنوان مرکز کلیه فعالیت های بازرگانی استان گیلان مطرح است.

بازار سنتی رشت از 14 کاروانسرا برخوردار است که از طریق راسته های متعدد به هم مرتبط گشته اند. بازار رشت دارای مراکزی مثل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهار سوق ها و کاروانسراها می باشد. یکی از جاذبه های مهم گردشگری بازار، معماری بکار رفته در کاروانسراها و طاقی های موجود است. کاروانسراهای موجود در بازار بزرگ رشت در زمان قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به منظور کانون های بازرگانی رشت ساخته شدند. از جمله تعدادی از آن ها عبارتند از طاقی های بزرگ و کوچک، کاروانسراهای چینی چیان، محتشم و ملک می باشد.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

جلوه های مختلفی از زیبایی های فرهنگ فولکلور گیلان را می توان در گوشه کنار بازار رشت یافت که به نوبه خود از زیبایی و جذابیت بسیاری بهره مند است. به همین خاطر بازار رشتی ها بالخص برای خود اهالی منطقه زیبا، نوستالژیک و دوست داشتنی می باشد. بازار سنتی رشت و اهالی اش که به اصطلاح بازار مج خوانده می شوند همچنان بعد از گذشت سال ها با همان شاخص های گذشته به کسب و کار می پردازند. در یک کلام، از هر لحاظ بازار بزرگ رشت همان بازار سال های دور می باشد که مدرنیسم، تاثیر چندانی روی باورها و سنت های آن نگذاشته است.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

به منظور داد و ستد در بازار، روزانه هزاران نفر از ساکنین شهرها و روستاهای مجاور رشت به بازار  رشت وارد می شوند. در بازار رشت علاوه بر اینکه شاهد محصولات متنوع کشاورزی هستیم، کلیه مایحتاج ضروری زندگی روزمره را می توان بیابیم. اگرچه در بازار رشت با مشکلات عبوری روبه رو هستیم اما این بازار در نوع خود از مکان های مهم شهر رشت محسوب می گردد. گردشگران و مسافران وقتی به بازار رشت وارد می شوند در پی خرید سوغات یا کالای موردنظرشان می باشند که در میان تنوعی از رنگ های زیبای محصولات کشاورزی، انواع ماهی، غذاهای محلی و غیره ساعت ها به جستجو  پرداخته اند . آن ها هم چنین در کنار  خرید، از کاروانسراهای قدیمی شهر رشت نیز دیدن می کنند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید