خانه طباطبایی ها در کاشان

19556 ۱۳۹۴/۱۱/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه طباطبایی های کاشان توسط بازرگان نطنزی به نام حاج سید جعفر طباطبایی در محله سلطان امیر احمد ساخته شده است. هم چنین قدمت خانه طباطبایی ها به 100 سال می رسد.

خانه طباطبایی ها کجاست؟

خانه زیبای طباطبایی ها در کاشان جزء یکی از با شکوهترین و برترین خانه های ساخته شده در استان اصفهان است. تزئینات به کار رفته در خانه طباطبایی ها اصفهان از شاهکارهای عهد قاجار می باشد. تاریخ ساخت این بنا متعلق به سال های بین 1250 و 1255 هجری قمری است. هم چنین کتیبه ای بر سردر اتاق شاه نشین قرار دارد که تاریخ اتمام نقاشی های صورت گرفته در بنا را مربوط به سال 1298 هجری قمری بیان می کند. بر طبق گزارش کارشناسان میراث فرهنگی خانه طباطبایی ها، بر روی خانه ای قدیمی که در دوره زندیه تخریب گشته بنا شده است.

معماری خانه ی طباطبایی ها

معماری خانه ی طباطبایی ها در کاشان توسط استاد علی مریم طراحی شده است. البته از آثار نبوغ معماری ایشان نیز می توان به تیمچه امین الدوله و خانه بروجردی ها  اشاره کرد. خانه طباطبایی ها در کاشان در کنار بقعه یکی از نوادگان امام جواد علیه السلام و هم چنین در مرکز محله ساخته شده است.

نام خانه از اسم شخص مالک خانه بنام سید جعفر نطنزی  گرفته شده است. این شخص به دلیل سید بودنش به طباطبایی شهرت داشت. سید جعفر، تاجر فرش و جزء خیرین محله بود.

اصول پنج گانه معماری در خانه طباطبایی کاشان به صورت کامل به کار گرفته شده است. در خانه طبابایی بررسی این اصول شامل رسمی بندی، یزدی بندی، گره سازی، مقرنس و کاسه سازی است. رسمی بندی ها را می توان در سقف های اتاق شاه نشین، یزدی بندی ها را در اتاق شاه نشین، مقرنس ها را در ایوان آیینه خانه و گره سازی را بر در و پنجره های خانه مشاهده نمود. خانه طباطبایی کاشان دارای مساحت 4730 متر مربع و شامل اتاق ها، حیاط ها و زیرزمین ها می شود.

کریم پیرنیا در کتاب معروفش بنام سبک شناسی معماری ایرانی، خانه طباطبایی کاشان را به پنج اصل معماری ایرانی و اسلامی نسبت می دهد. پنج اصل بیان شده عبارتند از : مردم واری، پرهیز از بیهودگی، نیارش، خودبسندی و درونگرایی است. این اصول با نظمی دقیق در این بنای با عظمت قابل رویت است.

در پلان سردر ورودی خانه ی طباطباییها در کاشان دو سکو قرار دارد که به اصلاح به آن ها پیرنشین می گفتند. دو کوبه هم مختص آقایان و خانم ها برای در زدن  استفاده می شد. دو دالان در هنگام ورود به خانه وجود دارد که یکی راه ورود به بخش اندرونی و دیگری راه ورود به بخش بیرونی بوده و امّا در عین حال هردو بخش به هشتی راه داشته اند. در پنجره ها از شیشه های رنگی استفاده شده تا حشرات به داخل اتاق ها راه نیابند.

قسمت های مختلف خانه طباطبایی کاشان به شرح زیر می باشد :

  • وجود سه اندرونی و بیرونی
  • محل مخصوص خدمه
  • دارای 40 اتاق
  • شکل گیری 4 حیاط
  • وجود 4 زیر زمین یا سرداب
  • وجود دو رشته قنات
  • طراحی 3 بادگیر برای سرمایش و تهویه هوا
  • وجود دو حوض در بیرونی

خانه طباطبایی در کاشان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که با شماره ثبت 1504 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس خانه طباطبایی کاشان : خیابان علوی شهر کاشان

عکس خانه طباطبایی کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید