روستای ابیانه کاشان

18813 ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای ابیانه کجاست؟

ابیانه یکی از روستای استان کاشان است که به آن روستای سرخ هم می گویند. این روستای قدیمی در دامنه های کوه کرکس و همچنین در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر کاشان قرار دارد. روستای ابیانه در کاشان محلی بسیار پر قدمت و جذاب با روش زندگی سنتی است. خانه های این منطقه سبک معماری خاصی دارند و نکته جالب توجه اینجاست که مردم این روستا بسیار ساده و بی آلایش هستند و هنوز درگیر تکنولوژی نشده اند.

عکس روستای ابیانه

روستای ابیانه با کوچه هایی باریک و خانه هایی قدیمی و نوستالژیک که با استفاده از مصالحی همچون، خاک رسف سنگ و چوب ساخته شده اند، دارای چیدمانی بسیار زیبا هستند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. شیب سقف اکثر خانه ها بسیار زیاد است و به همین دلیل می توان از آن به عنوان حیاط بالایی استفاده کرد. منظره این خانه ها از دور شبیه به روستایی دو طبقه است.

بیشتر زیبایی روستای ابیانه اصفهان به دلیل وجود آهن است که از دور کل روستا نمایی قرمز رنگ دارد و چشم اندازی فوق العاده را به تصویر می کشد. این روستا که به عقیق قرمز هم معروف است سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. قدمت ابیانه حدود 2000 سال است.

جاذبه های گردشگری فراوانی در روستای ابیانه وجود دارد که مهم ترین شان مجموعه 11 مسجد است. مسجد میانده و مسجد جامع از جمله مسجدهای معروف این منطقه هستند. از دیگر مساجد ابیانه هم می توانیم به مسجد حاجتگاه، مسجد آتشکده و مسجد پرزله اشاره کنیم.

خانه نایب حسین کاشی، زیارتگاه هینزا، غار پری هل، خانه غلام نادرشاه، مرقد شاهزاده عیسی و یحیی و قندیل های آهگی هم جز جاذبه های مهم روستای ابیانه هستند. شاید برای تان جالب باشد که وجه تسمیه ابیانه به چه معناسب؟ ابیانه به گویش بومی زبان مردم روستا بر می گردد.

تحقیقات زیادی بر روی این کلمه انجام شده و طبق بررسی ها مشخص شده است که ابیانه به گویش آذری و کردی نزدیک تر است. البته ساکنین روستا به آن وی یانه می گویند که معنی آن “بیدستان” و یا سرزمینی پوشیده از بید است. طبق گفته ساکنین روستا در گذشته درختان بید کل این روستا را احاطه کرده بوند و جنگل هایی پوشیده از بید در اطراف این منطقه وجود داشته است به همین دلیل به آن ابیانه می گویند.

در این روستا اکثر خانه ها به صورت چند طبقه ساخته شده اند که سقف طبقات تا 4 طبقه است. ابیانه وسعت کمی دارد به همین دلیل این روش معماری در کل روستا رواج یافته چراکه ابیانه در دامنه کوه ها قرار گرفته است.

اکثر کوچه های آن تنگ و تاریک هستند و می توانید با قدم زدن در آن ها حس و حال رمان قدیم را برای خودتان تداعی کنید. ابیانه در چهار دوره مهم سلجوقی، صفوی، ساسانای و قاجار وجود داشته است. بر اساس تاریخ های به جای مانده ابیانه یک روستای محبوب و ایده آل برای زندگی بوده است، چراکه اکثر خانه های آن دارای امکانات زیادی هچون ایوان در نمای خارجی بوده اند و همین ویژگی باعث جذابیت بیشتر ابیانه می شده است.

روستای ابیانه نطنز یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان است که در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ و با شماره ثبت ۱۰۸۸ به‌ عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است و شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستای ابیانه: اصفهان، نطنز، جاده کاشان به نطنز، ابیانه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید