تور آبادان گردی

قبل از سفر به آبادان حتما این مطلب را بخوانید 12033 2018/07/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 4.5]
تاریخچه: اوپاتان قدیمی ترین نام شهر آبادان است که در اسناد تاریخی معتبر به آن اشاره شده است. اوپاتان به معنی محلی است که از آب و رودخانه مراقبت می کند. عبادان، میان رود و جزیره الاخضر، دیگر نام های آبادان در طول تاریخ حیات این شهر بوده اند.

در این مقاله می خواهیم به تور آبادان گردی برویم و با جاذبه های گردشگری آبادان آشنا شویم. آبادان شهری کهن در استان خوزستان می باشد که با نخلستان ها و میادین نفتی عظیمش شناسخته می شود. عده ای آبادان را به واسطه صنعتی بودن می شناسند و برخی نیز با شنیدن نام آبادان یاد گلوله و خمپاره های جنگی می افتند. اما با سیری در تاریخ در مییابیم که آبادان شهری است که ریشه در گذشته های دور دارد. گواه این مدعا نوشته های بجامانده از ابن بطوطه جهانگرد مسلمان می باشد که در قرن هشتم هجری از آبادان بازدید کرده و در پی آن به وجود مساجد و معابد فراروان شهر اشاره کرده است. همچنین اسطخری نیز در هزار سال پیش آبادان را شهری چند ملیتی با حضور پیروان ادیان متفاوت معرفی کرده است. آغاز دوران شکوفایی آبادان به قرن سیزدهم هجری و اکتشاف میادین نفتی این شهر بر می گردد. با آغاز فعالیت پالایشگاه نفت آبادان در سال 1292 آبادان دارای اهمیت دو چندانی شد. در سال 1317 پالایشگاه آبادان به عنوان بزرگترین پالایشگاه نفت جهان برگزیده شد و این امر سبب شد تا به قدرت سیاسی، بین المللی و اقتصادی آبادان افزون شود. این آبادانی و شکوفایی اقتصادی تا سال 1359 اامه داشت. با آغاز جنگ تحمیلی در این سال شهر آماج حملات دژخیمان بد کینه قرار گرفت و آبادان تبدیل به ویرانه شد. شهر چندین بار به دست دشمنان افتاد اما رشادت و از خودگذشتگی مدمان غیور این خطه و دیگر رزمندگان از سقوط کامل شهر جلوگیری کرد. پس از پایان جنگ عملیات بازسازی شهر به شروع شد و تا به امروز ادامه دار می باشد.

آبادان گردی,تور آبادان,جاذبه های تاریخی آبادان
اطلاعاتی درباره شهر آبادان
جمعیت
300000 نفر
مساحت
2796 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
061
تاریخ ثبت شهر
1314

بهترین فصل سفر به آبادان

آبادان به دلیل قرارگیری در ناحیه گرمسیری دارای تابستان های به شدت گرم می باشد. بهترین زمان برای تور آبادان گردی و سفر به این شهر فصول پاییز و زمستان است. در این زمان هوا معتدل بوده و لذت سفر و گشت و گذار دو چندان می شود. البته اوج بازدید از این شهر ماننده دیگر مناطق ایران در ایام تعطیلات نوروزی است. در سال گذشته بیش از 4 میلیون نفر از شهر آبادان بازدید کرده اند.

جاذبه های گردشگری آبادان

آبادان شهر نفتی ایران دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است. آبادان شهر فلافل و بازارهای رنگی می باشد. شور و حال مردم آبادان و مهمان نوازی آنها دلیل دیگری برای علاقه بیش از حد مسافران برای سفر به آبادان است. پل کابلی آبادان به عنوان اولین پل کابلی واقع در خشکی جهان که با نام محلی “تانکی ابوالحسن” شناخته می شود یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آبادان می باشد. سینماهای شهر آبادان نیز به واسطه قدمت زیاد دارای جذابیت هستند و گردشگران بسیاری دیدن فیلم های سینمایی را در این اماکن عمومی تجربه می کنند. سینما رکس، سینما شیرین و سینما نفت از جمله آنها هستند. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آبادان که طرفداران زیادی نیز دارد بازارهای این شهر می باشند که به ته لنجی معروف هستند. انواع خوراکی و دیگر لوازم که از کشورهای حوزه خلیج فارس توسط لنج به آبادان آورده می شود، در آن وجود دارد. در ادامه با تور آبادان گردی همراه باشید تا جاذبه های طبیعی و تاریخی آبادان را به شما معرفی کنیم.

جاذبه های طبیعی آبادان

 

آبادان شهر برزیل ایران که در همسایگی کشورهای عراق و کویت قرار دارد، دارای چندین جاذبه طبیعی می باشد. مهمترین جاذبه طبیعی شهر آبادان اروند رود است که در تور آبادان می توانید از این مکان دیدن کنید. این رودخانه که در جوار کشور عراق قرار دارد، محل مناسبی برای گشت و گذار مسافران آبادان است. رودخانه بهمنشیر یکی دیگر از جاذبه های طبیعی آبادان است که بیش از 90 کیلومتر طول دارد. پارک ساحلی آبادان در کنار این رودخانه واقع شده است. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی در این شهر، نخلستان های برافراشته آن می باشد که در همه جا می شود آنها را مشاهده کرد. بی شک قدم زدن و تماشای زیبایی های این نخلستان ها می تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. جزیره مینو که مابین آبادان و خرمشهر قرار دارد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی آبادان است. زیبایی های این جزیره در شب دو چندان می شود. در جزیره مینو پنج نهر وجود دارد. بیشتر جزیره توسط نخلستان احاطه شده است. نکته جالب توجه درباره جزیره مینو نوع آبیاری زمین های کشاورزی در آن است که به روش برکشند و فروکشند انجام می گیرد. این روش تنها در چند جزیره جهان انجام می شود که در نوع خود بسیار جالب توجه است.

 • پارک های درون شهری آبادان : پارک معلم، پارک کودک، پارک شاپور، پارک شطرنج، پارک ساحلی، پارک بانوان
 • دریاچه های آبادان : دریاچه بریم
 • جزایر آبادان : جزیره مینو، جزیره ارگ، جزیره شادمانی
 • رودهای آبادان : رود بهمنشیر، اروندرود
 • روستاهای آبادان : روستای شلحه

جاذبه های تاریخی آبادان

آبادان یکی از مهمترین شهرهای استان خوزستان است که به سبب وجود جاذبه های تاریخی متعدد، دارای جذابیت های خاصی برای علاقمندان و تاریخ دوستان می باشد. یکی از ویژگی های مهم شهر آبادان، سکونت نژادهای مختلف در این شهر است که پس از تهران آنرا به دومین شهر از حیث وجود نژاد و قومیت های مختلف می کند. نمونه بارز این همزیستی مسالمت آمیز، وجود کلیسای سورت گاراپت در کنار مسجد بهبهانی های آبادان است. این دو بنای فرهنگی که در خیابان زند واقع شده اند در مجاورت یکدیگر قرار دارند و پدید آورنده جلوه های زیبا و بی نظیری می باشند. مشاهده گلدسته های مسجد و صلیب های کلیسا تداعی کننده مناظری زیبا شده که این مورد برای گردشگران بسیار جذاب است. امروزه علاقمندان به این دو آیین می توانند از خدمات این دو بنا استفاده نمایند. لازم به ذکر است که کلیسای سورت گاراپت در سال 1319 تاسیس شد و تاریخ ساخت مسجد بهبهانی ها نیز سال 1335 می باشد.

 • مساجد تاریخی آبادان : مسجد رانگونی ها، مسجد بهبهانی ها، مسجد بلوچ ها، مسجد مهدی موعود
 • مدارس تاریخی آبادان : مدرسه مهرگان، دبیرستان رازی
 • کلیساهای تاریخی آبادان : کلیسای ارامنه (قاراپت مقدس)، کلیسای سورت گاراپت
 • بقعه و آرامگاه های آبادان : آرامگاه خواجه غلطان، بقعه زواریون، قدمگاه امام رضا آبادان، آرامگاه سید عباس، آرامگاه ارامنه ساکن در آبادان،
 • سینماهای تاریخی آبادان : سینما نفت (سینما تاج)، سینما رکس،
 • موزه های آبادان : موزه آبادان، موزه تنوع زیستی آبادان، موزه هنرهای معاصر آبادان
 • پل های تاریخی آبادان : پل بهمنشیر

مراکز خرید آبادان

شهر آبادان به واسطه همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس از رونق مناسبی در بحث معاملات تجاری برخوردار است. ورود روزانه محصولات توسط لنج و کشتی به بندر آبادان سبب شده تا همه روزه مسافران زیادی برای خرید به این شهر سفر کنند. وجود بازارهای متنوع و قیمت های مناسب محصولات سبب این هجم از علاقه گردشگران برای خرید از بازارهای آبادان شده است.  

 • مراکز خرید آبادان : بازار مرکزی آبادان، مرکز خرید کنزالمال، بازار ته لنجی ها، بازار امیری، بازار کویتی ها، بازار احمد آباد و… .

هتل های آبادان

این شهر به سبب توریستی بودن و برگزاری تور گردشگری آبادان دارای هتل های متنوعی از لحاظ خدمات دهی و نرخ اقامت می باشد که دست مسافران را برای انتخاب باز می گذارد. نزدیکی به فرودگاه و اماکن دیدنی شهر آبادان مورد مهمی است که درباره هر چهار هتل اصلی شهر آبادان صدق می کند.

 • هتل های چهار ستاره آبادان : هتل پارسیان آزادی، هتل پارس کاروانسرا
 • هتل های سه ستاره آبادان : هتل نخل آبادان
 • هتل های دو ستاره آبادان : هتل آزادی
 • هتل آپارتمان های آبادان : هتل آپارتمان نخل آبادان

سوغات و صنایع دستی آبادان

سوغات آبادان شامل خرما، مشتقات خرما، ادویه جات و ماهی می شود. انواع مختلف خرما شامل خرمای زاهدی، خرمای بریم، خرمای گنطار، خرمای برحی و خرمای سعمران در آبادان به وفور یافت می شود. همچنین کلوچه خرمایی، حلوای خرما، رولت خرما، خرمای شکلاتی و… از محصولات مقوی و خوشمزه هستند که باب میل گردشگران می باشند.

از مشهورترین صنایع دستی آبادان که در تور آبادان گردی می توانید تهیه کنید می توان به حصیربافی، جارو دستی (صعف)، تور ماهیگیری اشاره کرد.

نقشه شهر آبادان

آبادان یکی از شهرهای استان خوزستان است که بعد از اهواز در رتبه دوم از حیث جمعیت شهری قرار دارد. آبادان از سمت شمال به شهرستان های خرمشهر و شادگان، از سمت جنوب به خلیج فارس، از سمت شرق به رودخانه بهمنشیر و شهرستان ماهشهر و از سمت غرب به کشور عراق منتهی می شود. مساحت آبادان در حدود 2796 کیلومتر مربع است. آبادان دارای موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 17 دقیقه شمالی و 30 درجه و 20 دقیقه شرقی می باشد. ارتفاع متوسط شهر آبادان از سطح آبهای آزاد سه متر است. گردشگران می توانند برای راحتی هر چه بیشتر خود نسبت به تهیه نقشه گردشگری آبادان از معابر ورودی شهر یا هتل های آبادان اقدام نمایند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید