خانه سعادت شیراز

20359 2019/02/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه سعادت شیراز به دوران قاجار مربوط میشود.

خانه سعادت کجاست؟

شهر شیراز جزء زیباترین شهرهای جنوبی کشوراست که دارای مناطق دیدنی بسیار و آثارهای باستانی و تاریخی فراوانی می باشد که گردشگران و توریستان زیادی به این شهرسفر می کنند. این شهر علاوه بر جاهای معروف و دیدنی حافظ، سعدی، تخت جمشید، شاه چراغ و…خانه هایی قدیمی با موزه های گوناگونی دارد که مورد توجه خیلی ها قرار گرفته است.

انواع این خانه ها به این شرح است: خانه صابر، خانه فروغ المک، خانه ضیاییان و… یکی دیگر از این خانه ها، موزه خاتم (خانه سعادت) نام دارد که جزء خانه های تاریخی در زمان قاجاریه و در محله سنگ سیاه شیراز واقع شده است.

نام گذاری خانه سعادت شیراز با همکاری شخصی به نام حاج میرزا آقا سعادت، با میراث فرهنگی که موجب ماندگاری شدن این آثار تاریخی گردید نام گذاری شده است.

خانه سعادت در شیراز از یک حیاط مرکزی، اتاق های سه دری و پنج دری تشکیل شده است. تزیین اتاق های این خانه بر پایه کاشی کاری های متنوع، آجرکاری، گره چینی، سنگ های حجاری شده و سقف های چوبی میباشد و همینطور دارای ستون های گچ بری می باشد.

در سال 1384 این خانه از طریق میراث فرهنگی به عنوان موزه خاتم یا خانه خاتم تغییر داده شد. خاتم کاری از مهم ترین هنرهای ظریف دست و هنرهای دستی ایران است که ارزش زیادی دارد. خاتم سازی جزء بافت های قدیمی ایران بوده است. به طور کلی خاتم ترکیبی از چندضلعی های منظم با تعداد ضلع های متفاوت 5؛6؛7؛8 یا ده ضلعی می باشد که با موادها و رنگ های متنوع و ابزارهای کاری مانند: چکش، اره، دریل، مته و.. شکل گرفته است. (در آخر حتما به شهرشیراز بروید و این جای تاریخی و زیبا را دیدن فرمایید.

خانه سعادت یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز است که در دو آبان ماه 1382 با شماره ثبت 10481به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است و در تور شیراز گردی می توانید از این مکان زیبا بازدید کنید.

آدرس خانه سعادت در شیراز : شیراز، خیابان 9 دی، کوچه مجاور مسجد شهدا.

عکس های خانه سعادت شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید