قلعه بابک تبریز

19051 2019/04/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه بابک تبریز به دوران ساسانیان مربوط میشود.

قلعه بابک کجاست؟

قلعه بابک در تبریز به بلندای 2600 متر در بالای کوهی در نزدیکی شهر کلیبر قرار دارد. این دژ در گذشته و در زمان ساسانیان پیش از دوره اشکانیان مورد استفاده قرار می گرفت. نام این قلعه الهام گرفته از نام بابک خرمدین رهبر و مبارز مهاجمین با اعراب است.

قلعه بابک در تبریز دارای دو طبقه مجزاست که پیش از ورود به آن باید از راهی عبور کرد که یک دالان 200 متری در آن قرار دارد. راهروی مذکور در گذشته مورد استفاده نگهبانان دژ قرار می گرفته تا از تمامی رفت و آمد ها به داخل قلعه مطلع شوند. پس از گذر از این راهرو، ورودی دیگری بر سر راه قرار دارد که دارای یک ردیف پلکان نامنظم است که به قصر منتهی می شود.

در تالار اصلی قصر هفت اتاق وجود دارد که همگی به تالار اصلی امتداد پیدا می کنند. در ضلع شرقی این قلعه چند اتاق دیگر وجود دارد که از آن به عنوان اتاق آب انبار استفاده میشده است. در قسمت شمال غربی این بنا پلکانی وجود دارد که به قسمت های دیگر قصر منتهی می شود اما متاسفانه در حال حاضر دیگر چیزی از آن باقی نمانده و کاملا فرسوده شده است.

در قسمت دیگر قست دو نیمه ستونی وجود دارد که برای نگهبانان ساخته شده تا از آنجا بتوانند بر تمامی قسمت ها تسلط کامل داشته باشند. قلعه بابک یاد آور شهامت و رشادت های سردارمشهور ایرانی بابک خرمدین است که رهبر گروه سرخ جامگان بود.
همچنین این قلعه، در حدود 22 سال در برابر اعراب مقاومت کرد و دور از دسترس تازیان باقی ماند.

مسافتی که باید برای رسیدن به قلعه بابک طی کرد حدود 3 کیلومتر است و در هنگام عبور باید از مسیر های چون گردنه ها و گذرگاه های خطرناکی گذشت. این مسیر دارای ناهمواری های بسیار فراوانی می باشد که شامل عبور از معبری به صورت دالانی است که دارای سنگ های نامنظم و طبیعی است و تنها ظرفیت عبور یک نفر را دارد.

قلعه بابک در سال 1345 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و مرمت و بازسازی آن در سال 1376 به دستور اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی انجام گرفت، این قلعه تا به امروز یکی از گردشگر پذیر ترین جاذبه های این استان بوده است.

ادرس قلعه بابک تبریز : آذربایجان شرقی٬ ۵۵ کیلومتری شمال اهر٬ چند کیلومتری جنوب غربی کلیبر

عکس های قلعه بابک تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید