امامزاده خالد نبی گرگان

19979 ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت این بنا به بعد از میلاد مسیح می رسد اما زمان دقیق آن مشخص نیست.

امامزاده خالد نبی در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان گلستان واقع شده است. تپه های ماهوری که آنجا خواهید دید (به آن ها هزار تپه هم گفته می شود) زیبایی این مکان را چندین برابر می کند تا جایی که هیچ وقت آن را از یاد نخواهید بُرد.

مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو – از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌ است. قله‌ کوه گوگجه داغ که ارتفاعی بیش از 700 متر دارد، یکی از رشته‌کوه‌های منطقه است و در بین ساکنین محلی به قله‌ی «قدرت» یا «تانگری داغ» نیز معروف می باشد. رشته کوه گوگجه داغ از مشرق به کوه های بابا شملک و از شمال و غرب و جنوب به دره هزار تپه اطراف پیوسته است. اولین حسی که از دیدن این مکان به انسان دست می دهد می تواند نزدیک شدن آسمان به زمین باشد!

امامزاده خالد نبی کلاله، همانطور که گفته شد از دو قسمت زیارتگاه خالد نبی، گورستان با تندیس های سنگی تشکیل شده است. (خالد بن سنان) بر اساس روایت‌ها، ایشان یکی از چهار پیامبری است که در حدفاصل دوره‌ حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می‌کرد. قرار گرفتن آرامگاه ایشان در این ارتفاع، برای فرار از دست دشمنان شان در زمان حکومت ساسانیان بوده است. محل تدفین خالد نبی از پیامبران مبلغ دین مسیحیت و تندیس های سنگی، با داستان های بسیاری همراه بوده.

البته دوری و فقدان تسهیلات رفاهی باعث شده بهترین زمان برای سفر به این مکان، ماه های فروردین و اردیبهشت باشد. تابستان بخاطر گرمای زیاد و زمستان به دلیل سرمای طاقت فرسا سفر به امام زاده را دشوارتر می سازد.

بنای امامزاده خالد نبی گلستان به شکل چهارضلعی با گنبدی سبزرنگ می باشد که دیوار های آن را پنجره هایی فلزی ساده و یک درب با طاق هلالی پوشانده است. داخل بقعه قبری بدون سنگ به ارتفاع حدود 1.5 متر وجود دارد و روی آن اسم حضرت چوپان آتا به چشم می خورد، نکته جالب توجه اینجاست که کتیبه یا دست نوشته ای در این بُقعه دیده نمی شود.

امامزاده خالد نبی، یکی از پیامبران عرب زبان بوده که بعد از حضرت عیسی(ع) به تبلیغ دین مسیحیت بر شریعت ( اسماعیل ذبیح ا…) می پرداخته است. از پژوهش های به عمل آمده مشخص شده ایشان در سرزمین عدن که یمن امروزی می باشد زندگی می کرد که از قبیله “بنی عبس بغیض” بود. زمانی که ایشان در ایران به تبلیغ دین می پرداخته، خسرو انوشیروان پادشاهی می کرده و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود.

به محض وارد شدن به مقبره چهارطاقی هایی دیده می شود که برای اقامت و استراحت زائران و مسافران است. گفته شده هزینه اجاره اتاق ها برای نگهداری و زیارتگاه صرف می شود. البته به علت محبوبیت بسیار زیاد امام زاده خالد بن نبی بین ترکمن ها، در فصولی که گردشگران و مسافران از مکان های مختلف به آنجا سفر می کنند، اهالی منطقه از فرصت استفاده کرده و مغازه هایی را به اجاره خود در می آورند تا انواع وسایل زینتی و کُتب ادعیه و مواد غذایی را به مسافران عرضه کنند.

در نزدیکی بقعه خالد نبی گورستانی وجود دارد که از بلندای تپه خالد نبی قابل مشاهده است. گورستان خالد نبی داستان های عجیبی در بین اهالی به خود اختصاص داده است. دقیقا در کنار زیارتگاه پرتگاهی وجود دارد که با سنگ قبرهایی با شمایل خاص باعث تعجب همگان شده که کارشناسان و تاریخ شناسان هنوز متوجه کاربرد یا نماد آنها نشده اند. اما به اعتقاد اهالی منطقه، حضرت خالد نبی(ع) بر فراز همان تپه دعا کرد قومش تبدیل به سنگ شوند تا به دست دشمنانشان کشته نشوند. البته روایتی دیگر می گوید این سنگ قبرها قسمتی از دیوار اسکندر مقدونی بوده است!

گورستان خالد نبی گلستان در گذشته حدود ۶۰۰ سنگ مزارهای استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر ۲ متر داشته که بر اساس مشاهدات متاسفانه طی سال های گذشته از تعداد سنگ قبرها کم شده است. البته در سال 96 در اثر یک آتش سوزی حدود 3000 متر مربع که تعداد زیادی از تندیس های سنگی را شامل می شد به زیر آتش رفت و نتیجه آن منظره غم انگیزی شده که از این منطقه زیبا به جا مانده است.

این مجموعه گورستان و امامزاده توسط سازمان میراث فرهنگی استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت آثار ملی کشور به ثبت رسید، اما با این حال تا کنون تمهیداتی برای حفاظت از آن انجام نشده است.

در هر صورت فصل بهار بسیار می تواند تجربه دلپذیری به واسطه دشت گل های شقایق اطراف تپه مزار خالد نبی(ع) باشد، تا هم شما و هر گردشگر دیگری را شیفته خود کند. همه‌ این عوامل باعث شده این منطقه به ‌عنوان یکی جاذبه های تاریخی و گردشگری استان گلستان مهم در شمال کشور مطرح کرده گردد.

عکس های گورستان و امامزاده خالد نبی گرگان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید