روستای لیقوان تبریز

19681 2019/08/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای لیقوان کجاست؟

لیقوان روستایی در شهر تبریز (واقع در آذربایجان شرقی) است. موقعیت جغرافیایی روستای لیقوان تبریز به این صورت است که در سی و شش کیلومتری شرق تبریز و از سمت دیگر در بیست و چهار کیلومتری جنوب باسمج قرار گرفته که حدود 7 هزار نفر جمعیت دارد.

تصاویر روستای لیقوان تبریز

روستای لیقوان در تبریز درست در دامنه کوه سهند واقع شده که باید از روستایی به نام هروی و بیرق عبور کنید تا به آن برسید. این روستا در محدوده ای قرار گرفته که بسیار سرسبز بوده و حتی در گرم ترین روزهای سال نیز آب و هوایی خنک دارد. با توجه به پژوهش هایی که در زمینه گردشگری و تاریخی در آذربایجان شرقی صورت گرفته، روستای لیقوان تبریز را یکی از پرجمعیت ترین و تاریخی ترین روستاهای منطقه معرفی کرده اند.

علت انتخاب لیقوان برای نام روستا این است که در زبان محلی به آب های گرمی که از دامنه های رشته کوه سهند و اثرات آتشفشانی جریان پیدا می کند، لوان یا لیوان می گویند. با توجه به تحقیقات به عمل آمده از این منطقه، لیقوان قدمتی بسیار دیرینه داشته و همواره در آن آب های گرم از کوه سهند جریان پیدا می کرده است. به این منطقه دره بهشت می گویند چرا که با چشمه های آب گرم و هوای کوهستانی که دارد، دره های زبیا و طبیعت سرسبزی در آن شکل گرفته است.

به اصطلاح اهالی این منطقه، ممد دره یک دره بزرگ در روستا لیقوان تبریز بوده و مکانی است که اهالی روستا گوسفندان خود را برای چرا به آنجا می برند. با توجه به بن بست بودن روستا و وجود این دره، لیقوان محلی برای زندگی عشایر شده است.

به دلیل این که روستا در کنار کوه سهند و در جوار رودخانه مهران رود قرار گرفته، شرایط بی نظیری از لحاظ پوشش گیاهی پدید آورده که باعث شده گیاهان دارویی مانند قارچ های مختلف، پونه، بانونه و… در این منطقه به خوبی رشد کنند. ساختار روستا به شکلی پلکانی بوده و در کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد.

توجه به این که روستای لیقوان آذربایجان از پوشش گیاهی فراوانی برخوردار بوده و غنی از گیاهان دارویی است، گوسفندان به خوبی از آن تغذیه کرده و روستاییان نیز از شیر گوسفندان پنیر بی نظیر لیقوان را تهیه می کنند، که به جرات می توان گفت این محصول در خاورمیانه بی نظیر است.

سهند در گذشته کوه آتشفشانی بوده که امروزه سرد و خاموش گشته است. به دلیل تغییراتی که در زیر زمین اتفاق افتاده، چشمه های آب گرم فراوانی شکل گرفته اند که باعث تشکیل چندین رودخانه شده است. این شرایط زمینه را برای تولید بهترین آب معدنی در این منطقه فراهم کرده است.

در دوره معاصر دموکرات ها در سال 1324 تصمیم می گیرند ارباب این روستا به نام حاج احتشام لیقوانی را سرکوب کرده و حکومت اربابی را ریشه کن کنند. روستای لیقوان دارای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری بسیاری بوده که از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند از جمله مهمترین آن ها عبارت اند از پل حاج سالار، قبرستان تاریخی، چشمه های آب گرم، زاغه های طبیعی در سردخانه، دره جنگلی، رودخانه لیقوان که شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکانها بازدید کنید.

ادرس روستای لیقوان تبریز: استان آذربایجان شرقی، 36 کیلومتری جنوب تبریز، روستای لیقوان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید