تالاب چغاخور شهرکرد

12665 2018/08/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب چغاخور کجاست؟

استان چهار محال و بختیاری به عنوان مرتفع ترین استان ایران شناحته می شود که از همین رو لقب بام ایران را به آن نسبت داده اند. در این استان جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری یافت می شود که باعث می شود همه ساله گردشگران زیادی برای گشت و گذار و بازدید به آن سفر کنند. یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، تالاب چغاخور شهرکرد می باشد. تالاب چغاخور به دلیل وجود جاذبه های طبیعی بسیار در نزدیک خود مانند کوه های مرتفع و مرغزار تابلویی منحصر به فرد و چشم نواز از از خلقت خداوند در این نقطه از سرزمین پهناور ایران است.

عکس تالاب چغاخور شهرکرد

تالاب چغاخور در شهرکرد به عنوان یکی از زیباترین تالاب های ایران، در فاصله 60 کیلومتری از شهرکرد و نزدیکی شهر بلداجی واقع شده است. این تالاب طبیعی مساحتی معادل 2300 هکتار دارد که با دارا بودن پوشش گیاهی منحصر به فرد و هوای لطیف با منظره های بدیع مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار اهالی محلی و مسافرین شهرکرد می باشد. عمق تالاب چغاخور شهرکرد در زمان بارندگی و پرآبی به حدود سه متر می رسد. نزولات جوی بخش عمده ای از آب تالاب را تامین می کنند و بخش دیگری از آب نیز توسط چشمه های حاشیه کوه کلار تامین می شود.

تالاب بین المللی چغاخور شهرکرد از مناطق ییلاقی استان چهارمحال و بختیاری می باشد که در فصل زمستان آب و هوای بسیار سردی دارد. این تالاب در فصول بهار و تابستان با داشتن آب و هوای معتدل به کانون گردشگری شهرکرد تبدیل می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های این تالار وجود نوعی ماهی کمیاب از خانواده گامبوزیا به نام ماهی کپور دندان در آن است. تالاب چغاخور در تمام طول سال میزبان پرندگان بومی و مهاجر متعددی است که در این تالاب به سر می برند و تخم گذاری می کنند. پرندگانی نظیر انواع غاز، اردک، مرغابی، لک لک سفید، قو، فلامینگو، باکلان و… در این تالاب زندگی می کنند. علاوه بر پرندگان چندین گونه جانوری دیگر نیز در تالاب چغاخور هستند که از آن جمله می توان به روباه، خرگوش، گراز، گرگ به عنوان پستانداران و انواع خزندگان مانند مار، لاک پشت و بزمجه اشاره کرد. چندین نمونه پوشش گیاهی نیز در تالاب یافت می شود که گونه های حاشیه ای، غوطه ور، شناور و نم پسند از آن جمله می باشند. 

برای دسترسی به تالاب چغاخور شهرکرد، باید در مسیر جاده شهرکرد به ایذه حرکت نمود و در نزدیکی شهر بلداجی شاهد تالاب چغاخور بود. امکانات رفاهی متعددی در این تالاب برای اسکان مسافرین در نظر گرفته شده که از آن جمله می توان به آسفالت نمودن جاده دسترسی به تالاب، راه اندازی چندین سرویس بهداشتی مجزا، سکوی نشیمن، فضای سبز، پارکینگ و واحدهای اقامتی اشاره نمود. تالاب چغاخور در حال حاضر توسط سازمان حفاظت محیط زیست محافظت می شود. این سازمان در اولین اقدام تالاب را تبدیل به منطقه شکار ممنوع کرد. نشاط آوران بازدید از تالاب چغاخور رابه عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد به شما پیشنهاد می کند. بی شک علاوه بر دیدن جاذبه های متعدد طبیعی، ماهیگیری در تالاب چغاخور نیز دارای لذت ویژه ای می باشد که آنرا به شما توصیه می کنیم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید