دروازه ارگ سمنان

12221 ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

ساختمان دروازه ارگ سمنان در سال 1302 هجری قمری و در زمان حکومت انوشیروان میرزا حاکم وقت سمنان، شاهرود، دامغان و بسطام به بهره برداری رسید. این دوران مقارن با حکمرانی ناصر الدین شاه قاجار بر سرزمین ایران بود.

دروازه ی ارگ سمنان کجاست؟

دروازه ارگ سمنان که با نام دارالحکومه قاجار نیز شناخته می شود، یکی از جاذبه های تاریخی شهر سمنان می باشد که دستور ساخت آن توسط حاجی بهمن میرزا بها الدوله (فرزند فتحعلی شاه قاجار) صادر گردید و کار ساخت آن در سال 1302 هجری قمری و دوران حکمرانی ناصر الدین شاه قاجار پایان یافت. دروازه ارگ در سمنان به عنوان یکی از شاهکاری معماری این شهر محسوب می شود. این ارگ در ضلع شمالی شهر سمنان واقع شده و ویژگی شاخص معماری آن، وجود تصویر جنگ تاریخی رستم با دیو سپید بر روی کاشی های سردر ورودی دروازه می باشد.

معماری دروازه ارگ سمنان

تاریخچه دروازه ارگ سمنان به دوران قاجار مربوط می شود. دروازه ارگ فعلی در زمان خود به عنوان دروازه شمالی ارگ دولتی سمنان شناخته می شد. این دروازه دارای هفت متر ارتفاع است و دو نما در جهات شمالی و جنوبی دارد. جنس درهای دروازه ی ارگ سمنان از چوب های قطور می باشد. در نمای شمالی که با آجر ساخته شده است، شاهد وجود دو اتاق بصورت قرینه می باشیم و در کنار آن دو راهروی کوچک و نیز ایوان هایی در جلوی اتاق ها و ورودی اصلی خودنمایی می کند. راهروهای کوچک این ضلع پلان مربعی دارند و توسط فیلپوش هایی به گنبد منتهی می شوند. یکی از زیبایی های معماری ضلع شمالی دارالحکومه سمنان، مربوط به تزئینات کتیبه آن است که به صورت نیم دایره بر روی ورودی اصلی قرار گرفته. تزئینات روی کتیبه با خط نستعلیق زرد بر روی کاشی های لاجوردی رنگ کار شده است.

نمای جنوبی ارگ تاریخی سمنان نیز با کاشی های هفت رنگ مزین شده است. علاوه بر تزئینات کاشی کاری در این قسمت شاهد وجود مناره های تزئینی زیبا نیز می باشیم. ذوق هنری معماران این بنا در تزئین ضلع جنوبی با نقش و نگارهای اساطیری و نقوش هندسی باعث شده تا این قسمت به عنوان دروازه وردوی شهر، دارای اهمیت ویژه ای شود. وجود نبرد رستم و دیو سپید بر روی کاشی های ضلع جنوبی بیش از هر چیزی توجه بیننده را به خود جلب می کند. علاوه بر آن تصویر سربازان قاجاری و تسلیحات آنها بر روی کاشی های مدخل ورودی نیز چشم نواز می باشد. بر روی دروازه دیوار چندین کتیبه وجود دارد که در پنج سطر متوالی با خط نستعلیق سفید بر روی زمینه لاجوردی کاشی نوشته شده است. این کتیبه ها توسط سید محمد باقر طباطبایی سمنانی معمار مشهور این شهر در دوارن قاجاریه ساخته شده است.

دروازه ارگ یا دارالحکومه سمنان به عنوان یکی از بناهای تاریخی سمنان، در سال 1358 با شماره ثبت 395 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. نشاط آوران بازدید از این بنای دیدنی را به شما توصیه می کند.

آدرس دروازه ارگ سمنان : استان سمنان، شهر سمنان، تقاطع خیابان های طالقانی و شیخ فضل الله نوری

عکس هایی از دروازه ارگ سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید