صنایع دستی رشت

54213 2015/12/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 47 امتیاز : 4.3]

صنایع دستی شهر رشت به دلیل موقعیت آب و هوایی و وجود مواد اولیه ی مرغوب، در زمینه های مختلفی تولید می شود. با عبور از بازارهای استان گیلان و حتی با دیدن محصولاتی عرضه شده در گذرگاه ها و ساحل، متوجه خواهید شد که هنر قالب در این منطقه بافندگی و صنایع چوبی است. همچنین صنایع دستی ساخته شده از محصولات دریایی و صنایع مربوط به دریا از دیگر هنرهای دست ساز این منطقه هستند. صنایع دستی شهر رشت و دیگر شهرهای استان گیلان نقش بسزایی در اقتصاد این منطقه در کنار کشاورزی دارد. مهمترین صنایع دستی رشت دستبافت های پشمی، حصیربافی، مرواربافی، چادرشب بافی، رشتی دوزی و چموش دوزی هستند که برای سوغات رشت میتوانید آن ها را تهیه کنید تا تداعی کننده ی حال و هوای شمال و دریای زیبای خزر برای آشنایانتان باشد.

از جمله دیگر صنایع دستی استان گیلان که می توان اشاره ای به آن ها داشت:

 • شانه سازی
 • بامبوبافی
 • گره چینی
 • گلیم و جاجیم
 • نمد مالی
 • منبت کاری
 • خراطی روی چوب
 • مرواریدبافی
 • تولید عروسک‌های کاموایی
 • چهل تکه دوزی
 • شال‌بافی
 • بامبوبافى
 • سفالگرى
 • قالیبافى

سفالگری رشت

سفالگری رشت

یکی از قدیمی ترین و انتزاعی ترین هنر ایرانیان، هنر سفالگری است که مخصوصاً در شمال کشور و تمامی مناطق استان گیلان شامل رودسر، تالش، رشت، آستارا و … می باشد رواج دارد. سفالگری با توجه به اهمیت زیادی که در این شهرها دارد، در بخش های مختلفی از آن استفاده می شود. یکی از اصلی ترین استفاده ها از سفال و سفالگری رشت، تولید ظروف مصرفی است. به غیر از ظروف مصرفی، شما در شمال کشور و رشت، شاهد خانه هایی با سقف یا نمای سفال خواهید بود.

از سوی دیگر فعالیت های جذاب دیگری مانند درخت با پوشش سفال در خیابان های شهر به چشم می خورد که برای مسافران جذابیت زیادی دارد. همانطور که متوجه شدید سفال رشت می تواند سوغات مناسبی باشد.

بامبو بافی رشت

بامبو بافی رشت

بامبو که در فرهنگ فارسی به نی خیزران شهرت دارد گیاهی است که در سخت وسایل مختلف از آن استفاده می شود. این وسایل هم جنبه تزئینی و هم کارایی دارد زیرا بسیار کاربردی، مستحکم و باظرافت است.

بامبو بافی یکی از صنایع دستی رشت و استان گیلان است که از صدها سال پیش رواج داشته. به گفته کارشناسان، نی خیزران یا همان بامبو اولین بار به همراه تخم چای، توسط کاشف السلطنه به ایران آورده شد. این گیاه زیبا در کنار مرداب ها و رودخانه های رشت و گیلان به راحتی رشد می کند و نمای زیبایی برای توریستان، مسافران و حتی اهالی همان مناطق ایجاد می کنند.

یکی از بهترین سوغاتی های رشت محصولاتی است که به وسیله گیاه بامبو و با به روش سنتی ساخته شده است. به غیر از زیبایی که همراه خود دارد، ارزش معنوی زیادی دارد، زیرا کار دست بوده و برای ساخت آن زحمت ها کشیده شده است.

تاکنون 662 نوع بامبو شناخت شده است که هرکدام از آنها دارای ضخامت و قطر متفاوتی است. اما بهترین نوع گیاه بامبو در ژاپن، چین و کشورهای شرق آسیا می باشد.

دستبافت های پشمی رشت

پشم یکی از فرآورده های حاصل از دامداری است، در مناطقی از گیلان مانند ماسوله دامداری رونق دارد و پشم مرغوبی در آن مناطق تولید می شود. پس از چیده شدن پشم، توسط دستگاه های ریسندگی به نخ تبدیل شده و با استفاده از روش های مختلف شیمیایی یا طبیعی رنگ می شوند. زنان مناطق کوهستانی معمولا این نخ را در بافت لباس های پشمی مانند دستکش، شال گردن، بلوز، جوراب استفاده می کنند. هنر بافندگی یکی از قدیمی ترین هنرهای گیلان محسوب میشود، که زنان  این خطه به آن مشغول هستند و می توان علاوه بر پشم بافی به نساجی و شالبافی اشاره کرد.

حصیربافی رشت

حصیربافی در رشت یکی از شاخص ترین صنایع دستی است که میتوان بعنوان یکی از مشاغل اصلی گیلان نام برد. زیرا با قدم زدن در بازارهای می توان انواع محصولات حصیری را دید که توسط هنرمندان با ذوق این منطقه بافته شده اند و همه به خرید ترغیب می شوند. مواد مورد نیاز برای بافت این حصیرها، گیاهی خودرو به نام سوف و نی هست که محل رشد آنها باتلاق می باشد. از جمله محصولات حصیری تولید شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حصیر
 • زیرانداز
 • کلاه
 • ساک دستی 
 • سبد

مرواربافی رشت

مروار نوعی ترکه است که در استان های تهران و ملایر می توان تهیه کرد و به شکل سبد، ظرف میوه، ساک و … بافت می شوند. مرواربافی یکی از هنرهای محبوب و رایج بین مردم گیلان است. شهرهای صومعه سرا و اشرفیه از مراکز تولید این هنر هستند همچنین در رشت می توانید این صنایع دستی زیبا را ببینید.

چارق و چموش دوزی رشت

چارق یا چموش نوعی کفش چرمی است که مردم استان گیلان بخصوص در ماسوله و اطراف فومن برای راه رفتن در مناطق کوهستانی درست می کنند. اوایل بیشتر جنبه ی مصرفی داشت ولی امروزه بعنوان یک کالای تزئینی از آن استفاده می کنند. یکی از نکات قابل توجه در چموش دوزی این است که از هیچ چسب یا میخ و مواردی اینگونه جهت اتصال استفاده نمی شود و نقاط اتصال را می دوزند و همچنین فاقد هر گونه پاشنه ای است.

رشتی دوزی رشت

قلاب بافی یکی از هنرهایی است که در بین زنان بیشتر مناطق ایران مرسوم می باشد. اما هنرمندان هر منطقه قلابدوزی را به سبک خاصی انجام میدهند. که نمونه بارز آن قلابدوزی زنان رشت است که به رشتی دوزی معروف می باشد. ماده اولیه استفاده شده در این هنر نخ های ابریشمی است. یکی از ویژگیی های منحصر بفرد رشتی دوزی رشت استفاده از رنگ های متنوع است. از این هنر در انواع لباس هل،کیف و کفش، روتختی، رومیزی و … استفاده میکنند که جلوه بسیار زیبایی پدید می آورند.

چادرشب بافی رشت

 

چادرشب پارچه ای است در ابعاد 2*2 متر که در بسیاری از شهرها و روستاهای رشت بافت می شود. در گذشته این پارچه ها از ابریشم خالص بر روی پاچال که نوعی دستگاه چوبی است بافته می شدند اما امروز در بافت آن ها از الیاف، پشم و نخ مصنوعی استفاده می کنند. رنگ و طرح های زیبای این پارچه ها نظر همگان را به خود جذب می کند و می تواند یادگاری خوبی از رشت باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید