کتیبه آشوری ایلام

14931 2017/05/31
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این سنگ نوشته قدمتی سه هزار ساله دارد که توسط آشور بانی پال پادشاه آشوریان در هزاره ابتدایی قبل از میلاد نگاشته شده است و محتوای آن مربوط به فتح تمدن کهن عیلام باستان می باشد.

استان ایلام، آینه ای از تمدن باستان در ایران زمین است و گواه این گفته، وجود کتیبه ها و نقش های حکاکی شده بسیار در مناطق مختلف این استان می باشد.

یکی از این آثار که از اهمیت بسیار بالا و قدمتی بالغ بر سه هزار سال برخوردار است، سنگ نوشته آشوری ایلام است که در نزدیکی شهرستان ملکشاهی و در روستای گل گل واقع شده است.

سنگ نوشته های گل گل که به تمدن باستانی آشور مربوط اند، سال هاست که جزئی از آثار ملی ایران بوده و در کنار رودخانه گل گل قرار گرفته اند. اگر بخواهیم به طور دقیقتر اشاره کنیم، سنگ نوشته گل گل ملکشاهی، بر دیواره شرقی تنگه کوچکی در روستای گل گل و در هشت کیلومتری شهر ارکواز واقع شده است.

سنگ نگاره آشوری ایلام، به زبان آشوری و خط میخی نگاشته شده و بصورت عمودی و مستطیل شکل، با ابعاد 90 در 135 سانتیمتر بر روی نمای دیوار شرقی صخره ای می باشد. همچنین پادشاه آشوری به همراه شمشیر حمایل و به صورت برجسته در وسط این کتیبه و در ارتفاع 135 متری قرار دارد. تمامی سطح نقش برجسته گل گل ملکشاهی صاف شده و به عمق سه سانتیمتر و حالت برجسته نشان در آمده است. همچنین پیکر پادشاه با خطوط کنده کاری شده و برجسته میخی پوشانده شده است. نکته جالب دیگر ارتفاع 270 متری این سنگ نوشته از سطح زمین است.

متن این کتیبه نیز در مورد فتح ایلام و انقراض آن تمدن به دست آشوری ها می باشد که توسط واندنبرگ در سال 1973 ترجمه گشته است. متن کتیبه آشوری را در ذیل مشاهده می کنید:

این روزها اما کتیبه آشوری ایلام وضع مناسبی ندارد. برای سفر به این منطقه باید نقشه مناسب یا فردی راه بلد داشته باشید، زیرا هیچ مسیر و تابلویی جهت راهنمایی وجود ندارد. همچنین شیوه محافظت از این اثر تاریخی با ارزش اصلا مناسب نیست.

مورد قابل تامل دیگر که در اکثر دیدنی های ایران زمین دیده می شود، ثبت یادگاری بر روی آثار تاریخی می باشد. که این کتیبه نیز از آن در امان نمانده است.

به هر حال تیم نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند حتما به تماشای کتیبه آشوری که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری ایلام است بروید و این اثر سه هزار ساله را از نزدیک تماشا کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید