تور ملایر گردی

قبل از سفر به ملایر حتما این مطلب را بخوانید 13694 2018/05/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 2.3]
تاریخچه: مطلعات تاریخی نشان می دهد که شهر فعلی ملایر با اهتمام شاهزادگان قاجاری در سال 1188 هجری شمسی بنا گردیده است. در گذشته دو آبادی در نزدیکی شهر وجود داشته که هسته اولیه ملایر را تشکیل می داده اند. در مورد نام کهن ملایر دو نظریه وجود دارد. عده ای معتقدند که در زمان مادها این شهر "مال آگر" که به معنی سرزمین آتش می باشد، نام داشته و برخی نیز بر این باورند که اعراب در زمان حمله به ایران نام ماء لایری را برای این شهر برگزیدند.

این بار میخواهیم شما را به تور ملایر گردی ببریم و با یکی از شهرهای استان همدان آشنا کنیم. شهر کنونی ملایر در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. این شهر توسط محمد علی میرزا دولتشاه والی کرمانشاه بنا گردید. در آن زمان شیخ علی میرزا به افتخار وی نام دولت آباد را برای ملایر برگزید. عمران و آبادانی ملایر در همین دوران اتفاق افتاد. ملایر در این دوره جزو شهرهای حاکم نشین به حساب می آمد. با احداث چندین خیابان با سبک معماری اصفهانی در آن دوران ملایر از حیث شهرسازی زبانزد شد. چندین خانه مدرن نیز توسط حکام و افراد بانفوذ ساخته شد که همچنان باقی مانده اند و جزو آثار تاریخی ملایر محسوب می شوند. اقتصاد شهر ملایر همیشه بر پایه صنعت کشاورزی بنا بوده است. پس از آن صنایعی نظیر دامداری، باغ داری و صنایع دستی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده اند. ملایر در حال حاضر به عنوان بزرگترین تولید کننده مبل در ایران شناخته می شود. همچنین ملایر از حیث غنای معادن نیز سرآمد می باشد که به اقتصاد این شهر کمک شایانی کرده است.

تور ملایر,جاذبه های تاریخی ملایر,جاذبه های توریستی ملایر
اطلاعاتی درباره شهر ملایر
جمعیت
289.000 نفر
مساحت
340 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
081
تاریخ ثبت شهر
1187

بهترین فصل سفر به ملایر

ملایر یکی از شهرهای کهن استان همدان محسوب می شود که در بین رشته کوه های زاگرس واقع شده است. این امر سبب شده تا ملایر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی باشد. این شهر در فصل تابستان دارای آب و هوای معتدلی بوده و در زمستان نیز به شدت سرد و برف خیز می باشد. بطوریکه در حدود 50 روز در این شهر یخبندان اتفاق می افتد. با علم به این مسله توصیه می کنیم که فصول بهار و تابستان را برای تور ملایر گردی و سفر به این شهر برگزینید.

جاذبه های گردشگری ملایر

تورهای ملایر گردی یه عنوان یکی از تورهای هدف گردشگری استان همدان، از حیث جاذبه های تاریخی و دیدنی های طبیعی زبانزد می باشد. سالانه مسافران زیادی در سفر خود به استان همدان به ملایر گردی هم می روند و از مناطق زیبای این شهر بازدید بعمل می آورند. یکی از شاخصه های بی بدیل این شهر بالا بودن سرانه فضای سبز می باشد، بطوریکه 40 پارک شهری و چهار پارک جنگلی در ملایر وجود دارد که گردشگران می توانند از آنها برای تفریح و استراحت بهره ببرند. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ملایر پروژه مینی ورلد می باشد که هنوز به اتمام نرسیده است. در این پروژه که مشابه آن فقط در سه شهر جهان ساخته شده بیش از 138 اثر تاریخی ملی و جهانی در مقیاس کوچک ساخته می شود که 15 اثر از این تعداد آثار جهانی می باشند.  آثاری نظیر تاج محل هندوستان، برج ایفل فرانسه و اهرام ثلاثه مصر نمونه ای از پروژه های در حال ساخت می باشند. بی شک با اتمام پروژه مینی ورلد درچه جدیدی در صنعت گردشگری استان همدان و شهر ملایر گشوده می شود. با ما همراه باشید تا با تور گردشگری ملایر به معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی ملایر بپردازیم.

جاذبه های طبیعی ملایر

ملایر یکی از شهرهای کوهستانی استان همدان می باشد که دارای طبیعتی منحصر به فرد است و به همین منظور تورهای طبیعت گردی ملایر در طول سال برگزار می گردد. انواع مناطق دیدنی و چشم نواز در این شهر یافت می شود که باعث می شود همه ساله طبیعت دوستان زیادی به آن سفر کنند. یکی از مهم ترین زیستگاه های طبیعی این شهر تالاب آقگل می باشد که در 20 کیلومتری شما شرقی ملایر واقع شده است. تالاب مذکور به سبب نزدیکی به روستای کرد خورد به این نام نیز شناخته می شود. چندین کونه از پردنگان همه ساله از مناطق اسکاندیناوی و روسییه به این تالاب مهاجرت می کنند که تماشای آنها خالی از لطف نمی باشد. بهترین زمان برای سفر به تالاب آق گل اواخر زمستان و فصل بهار می باشد. در این ایام شما می توانید نظاره گر زیبایی های بی بدیل این تالاب باشید. بام ملایر نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این شهر است که فضای مناسبی را برای اقامت گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است. ملایر یکی از شهرهای منتخب ایران در زمینه سرانه فضای سبز نیز می باشد. پارک سیفیه به عنوان یکی از 40 پارک درون شهری ملایر از همه شناخته شده تر است. این پارک در سال 1304 هجری شمسی در دامنه کوه گرمه احداث گردید. تفرجگاه سیفیه بیش از 10 هکتار وسعت دارد و با وجود چندین حوضچه، آبنما، جنگل مصنوعی و درختان کهنسال چنار، بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

 • پارک های درون شهری ملایر :  پارک سیفیه، پارک چمران، پارک کوثر، پارک بانوان، پارک ترافیک
 • کوه های ملایر : کوه گرمه، کوه سرده، کوه لشکر، کوه سفید، کوه یزدگرد، کوه بیاتان، کوه الوند
 • غارهای ملایر : غار کسب، غار کوه سرده، غار دره فراخ
 • تالاب های ملایر : تالاب آقگل
 • دره های ملایر : دره امید علی
 • سدهای ملایر : سد کلان
 • زیستگاه های حیات وحش ملایر : زیستگاه حیات وحش لشگردر
 • روستاهای هدف گردشگری ملایر : روستای انوج، روستای جوزان، روستای مانیزان، روستای علوی، روستای دره چنار، روستای دره میانه

جاذبه های تاریخی ملایر

شهرستان ملایر به واسطه قدمت تاریخی خود صاحب گنجینه ای عظیم از آثار تاریخی دوران های مختلف می باشد که با تور ملایر گردی می توانید از آنها بازدید کنید. بی نظیر ترین اثر تاریخی شهر ملایر آتکشده و قلعه باستانی نوشیجان است. نوشیجان به عنوان کهن ترین نیایشگاه خشتی جهان شناخته می شود. این اثر تاریخی در عصر آهن و حکومت مادها بنا شد. مهم ترین بخش این بنا معماری آن می باشد که در نوع خود منحص به فرد است. چندین اثر تاریخی دیگر نیز در این شهر وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

 • مساجد تاریخی ملایر : مسجد شیخ الملوک، مسجد عاشورا، مسجد ننج، مسجد سیفیه
 • مدارس تاریخی ملایر : مدرسه اسدیه، مدرسع سلطانی، مدرسه رازی،
 • خانه های تاریخی ملایر : خانه قدیمی منصوری، خانه قدیمی لطفعلیان،
 • حمام های تاریخی ملایر : حمام روستای علمدار
 • کاروانسراهای تاریخی ملایر : کاروانسرای شیخ الملوکی، کاروانسرای میرفتاح
 • بقعه و آرامگاه های ملایر : مقبره سیف الدوله، مقبره یوشع بن نوح (ع)، آرامگاه سام و حام
 • قلعه های تاریخی ملایر : قلعه دامون (قلعه بهرام چوبین)، قلعه باستانی نوشیجان، قلعه پری، قلعه انوج، قلعه گوراب، قلعه سلیمان خان بور بور،
 • برج و باروهای تاریخی ملایر : برج بید کرپه، برج خانقلی، برج سامن
 • آتشکده های ملایر : آتشکده نوشیجان،
 • یخچال های تاریخی ملایر : یخچال میر فتاح
 • موزه های ملایر : موزه مردم شناسی ملایر
 • تپه های باستانی ملایر : تپه گوراب، تپه پری، تپه سیاه چقا، تپه گونسپان
 • سایر جاذبه های تاریخی ملایر : شهر زیر زمینی سامن

مراکز خرید ملایر

در ملایر گردی، این شهر به عنوان یکی از شهرهای استان همدان دارای مراکز خرید متنوعی است که دست گردشگران را برای خرید باز می گذارد. سوغات ملایر را می توان در مراکز خرید ملایر به آسانی پیدا کرد.

 • مراکز خرید ملایر : مرکز خرید تندیس، مرکز خرید میلاد نور، مرکز خرید قدس پاساژ سعدی، پاساژ فدک، پاساژ قصر نور، پاساژ ولیعصر، پاساژ شهر نوروز، پاساژ دنیای نور، پاساژ مهدیه، پاساژ امین، پاساژ داودی، پاساژ حافظ، پاساژ زرینی

هتل های ملایر

شهرستان ملایر در استان همدان با وجود وسعت کم دارای مراکز اقامتی به نسبت مناسبی می باشد که خیال گردشگران و کسانی که به تور ملایر گردی می آیند را از بابت انتخاب مکانی مناسب برای استراحت و آسایش راحت می کند. هتل پنج ستاهر کریم خان که در که در مرکز شهر واقع گردیده و به مراکز گردشگری شهر نزدیک می باشد انتخاب اول مسافران قلمداد می شود. هتل سوئیت باران و مهمانپذیر کارون دیگر اماکن اقامتی شهر ملایر همدان هستند.

 • هتل های ملایر : هتل سوئیت باران، هتل پنج ستاره کریم خان زند، مهمانپذیر کارون

سوغات و صنایع دستی ملایر

اگر به تور ملایر گردی رفتید باید بدانید که سوغات ملایر شامل کشمش، عسل، شیره انگور و باسلوق می باشد. محصولاتی نظیر منبت نیز صنایع دستی ملایر را تشکیل می دهند. ملایر در زمینه تولید مبل در کشور ممتاز می باشد. اغلب مبلمان های تولیدی این شهر به سلیمانیه عراق صادر می شود.  تهران نیز مشتری پروپا قرص مبلمان های ملایر محسوب می شود.

نقشه شهر ملایر

ملایر شهری کوهستانی در استان همدان می باشد که در 84 کیلومتری مرکز استان و 382 کیلومتری پایتخت واقع شده است. همدان از شرق به شهرستان اراک در استان مرکزی، از غرب به شهرستان های تویسرکان و نهاوند، از شمال به همدان و از جنوب به بروجرد لرستان محدود می شود. ملایر در ارتفاع 1725 متری از سطح دریا واقع شده است. ملایر در ۴۸ درجه و ۴۹ دقیقه و ۳۰ ثانیه از مبدأ گرینویچ و عرض ۳۴ درجه و ۱۷ دقیقه قرار دارد. مردم ملایر به زبان فارسی با گویش لری تکلم می کنند. عمده مردم ملایر پیرو اسلام بوده و شیعه می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید