مدرسه بالاسر مشهد

17849 2015/11/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مدرسه بالاسر از مدارس ساخته شده در دوره تیموریان است و در شهر مشهد، بالای سر حرم امام رضا (ع) واقع شده به همین دلیل به این نام شهرت یافته. این مدرسه در سال 1091 در زمان شاه سلیمان ترمیم شده است.

مدرسه بالاسر مشهد از جمله مدارس زمان دوره تیموریان است. مدرسه بالاسر از کهنسال ترین مدارس در شهر مقدس مشهد محسوب می شود. قدمت مدرسه بالاسر در حدود 836 سال می باشد. این مدرسه از شرق به صحن قدیم حرم مطهر رضوی و از غرب به مدرسه پریزاد و از جنوب به بالای سر حضرت متصل می باشد. به همین خاطر به بالاسر شهرت پیدا کرده است. بسیاری از توریست ها و گردشگران تور مشهد سالانه به بازدید از این بنای تاریخی می آیند.

درباره متولیان اولیه مدرسه بالاسر مشهد اختلاف نظر وجود دارد. برخی بر این باورند بنیانگذار این مدرسه شاهرخ تیموری بوده ، به همین دلیل مدرسه بالاسر به مدرسه شاهرخی نیز شهرت دارد. از دیگر متولیان که از اوایل قرن سیزده هجری قمری مدرسه را به وراثت دارند خانواده روحانی علم الهدی است که هم اینک حاج سید علی علم الهدی متولی این مدرسه است. مدسه بالاسر ، هم زمان با مدارس دودر و پریزاد ساخته شده است.

مدرسه بالاسر دارای صحنی با چهار ایوان می باشد. این مدرسه برای سکونت مهمانان و طلاب،21 حجره در دو طبقه دارد. سطح درز و شکاف اتاق و ایوان ها با کاشی های هفت رنگ با طرح های اسلیمی و ختایی تزیین شده است. چهار پله در چهار گوشه دیوار طبقه اول و دوم را به هم متصل می کند.

در ایوان ورودی مدرسه بالاسر مشهد اشعاری به خط ثلث دلالت بر تاریخ مرمت مدرسه به چشم می خورد. تعداد طلاب مدرسه بالاسر نزدیک به هفتاد نفر بوده است. در نوشته وقف نامه مدرسه ، شرط سکونت و تحصیل طلاب بیان شده است. در شمال شرقی مدرسه آرامگاه ابوالقاسم بایسنقر پسر شاهرخ قرار دارد. ورودی مدرسه در سمت شرقی بازار زنجیر قرار گرفته است. مدرسه بالاسر به علت فرسودگی ساختمان بعد از سال ها که محل جمع آوری زباله صحن های حرم مورد استفاده قرار گرفته بود در سال 1203 هجری قمری توسط حاج میرزا جواد مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. هم اکنون به خاطر گسترش حرم امام رضا(ع) از مدرسه اثری نیست و جزء رواق دارالولایه قرار گرفته است.

مدرسه بالاسر مشهد در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • حجت

    سلام خسته نباشین خیلی ممنون از سایت خوبتون من پلان+نما+برش مدرسه پریزاد یا مدرسه بالاسر تو مشهد رو میخام چطوری دانلود کنم؟؟؟اگه میشه لطف کنین برام ایمیل کنین خیلی ممنون میشم ازتون.