کلیسای مسروپ مقدس اراک

14762 ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کلیسای مسروپ مقدس اراک در دوران حکومت قاجار در شهر اراک ساخته شد. این کلیسا از چهار بخش مختلف تشکیل شده و متعلق به پیروان شاخه پروتستان مسیح می باشد.

کلیسای مسروپ مقدس کجاست؟

کلیسای مسروپ مقدس اراک متعلق به پیروان شاخه پروتستان مسیح می باشد و در محله مسکونی و  قدیمی ارامنه در مجاورت خیابان شهید چمران (نیسانیان) و حدفاصل پل برق و پل فرنگی واقع شده است. این کلیسا در سال 1914 میلادی و با سرمایه و همت ارامنه شازند ساخته شد. از دلایل ساخته شدن کلیسا مسروپ مقدس اراک، می توان به شرایط اقتصادی مناسب حاکم بر اراک و دهکده های ارمنی نشین لیلیان، مهاجران و شازند در آن زمان اشاره کرد.

عکس کلیسای مسروپ مقدس اراک

پلان کلیسای مسروب مقدس اراک در چهار بخش کلیسا، تالار اجتماعات، مدرسه و منزل کشیش طراحی و اجرا شده است. بنای اصلی کلیسا نیز شامل سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق کناری محراب می باشد. نقشه کلیسا مستطیل شکل و ابعاد ساختمان آن 6*24 در 6*15 بوده و در جهت شرق به غرب قرار گرفته است. چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و دیوارهای جانبی وصل شده اند بار سقف کلیسا را تحمل می کنند.

در چهار جهت بنا کلیسا مسروپ مقدس اراک، نورپردازی های مناسبی توسط نورگیرهای متعدد انجام گرفته و دو ورودی نیز در قسمت های جنوبی و غربی قرار دارد که برج ناقوس کلیسای مسروب مقدس در جلوی ورودی غربی واقع شده است. تصاویر مریم مقدس و عیسی مسیح در محراب کلیسا نقاشی شده و نماد صلیب نیز در بالای آن دیده می شود. تزئین نمای بیرونی کلیسا نیز با آجر سفال انجام شده است. مصالح مورد استفاده در ساخت کلیسای مسروپ مقدس خشت و گل، ملات و چوب می باشد.

امکان بازدید از این کلیسا برای علاقمندان به دیگر ادیان و فرهنگ ها در ایام نوروز فراهم می باشد. اگر به دیدن کلیساهای تاریخی و زیبا علاقه دارید نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند علاوه بر کلیسای مسروب مقدس از کلیسای امانوییل اراک که در سال 1942 میلادی ساخته شده و متعلق به ارامنه پروتستان می باشد، دیدن نمایید. کلیسای مسروب مقدس اراک به عنوان یکی از کلیساهای اراک، متعلق به دوران قاجاریه می باشد.

کلیسا مسروب مقدس یکی از جاذبه های تاریخی اراک می باشد که با شماره ثبت 3533 و در تاریخ 25 اسفند 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ادرس کلیسا مسروب مقدس اراک در شهر اراک، خیابان دکتر چمران می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید