کاروانسرای رباط قره بیل خراسان شمالی

12465 2019/03/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کاروانسرای رباط قره بیل به دوره صفوی برمیگردد.

کاروانسرای رباط قره بیل کجاست؟

یکی از دهات های استان خراسان شمالی، رباط قره بیل می باشد که پایگاه دهات های گلستان از حومه های شهرستان گرمه است و در همسایگی مسیر آسیایی مشهد- شمال با حد فاصل 110 کیلومتر از غرب بجنورد و 20 کیلومتری شرق زیر گذر گلستان قرار گرفته است.

عکس کاروانسرای رباط قره بیل

نقشه ساختار این عمارت چهار زاویه ای است که دو صحن کم حجم و عریض را دارا می باشد. در کنار صحن کوچک اتاق هایی با اندازه های گوناگون به طور پی در پی ساخته شده که حفاظ بام آنها حلالی است و پایین بام با گچ بری های قشنگی زینت داده شده است. اطراف عمارت با یک جداره سنگی که در همه ضلع های آن برج های دیده بانی احداث شده محاصره شده است.

احتمالا این ساختمان در دوره 4-5 هجری قمری احداث شده و در متن های باستانی از آن به اسم رباط املوتلو اشاره شده است. در عصر تیموریان و هنگامی که اتوبان قدیمی گرگان – نیشابور جهت دستیابی به مشهد بازسازی می شود، به فرمان وزیر چاره اندیش بارگاه تیموری، امیرعلیشیر نوایی، خانقاه ( مهمانسرا) هایی در امتداد این جاده احداث شده و یا بازسازی می شوند.

بنا به این دستور کاروانسرای قره بیل هم گسترش یافته و قسمت های تازه ای به آن اضافه می شود. تقریبا 100 سال پیش از این ساختمان به عنوان کاروانسرا استفاده می شده است.

کاروانسرای رباط قره بیل خراسان شمالی یکی از کاروانسراهای دوره تیموری است و در دوره‌ های بعد، به‌ ویژه دوره صفوی استفاده و مورد مرمت قرار گرفته است. در دوره تیموریان و در زمانی که شاهراه کهن گرگان- نیشابور برای دسترسی به مشهد احیاء می‌ شود، به دستور وزیر با تدبیر دربار تیموری، امیرعلی شیر نوایی، رباط (کاروانسرا)‌ هایی در طول این مسیر ساخته شده یا مرمت می‌ شوند.

در متون قدیمی از کاروانسرای رباط قره بیل به نام رباط املوتلو آمده است. این بنا تا حدود 100 سال پیش به‌ عنوان کاروانسرا مورد استفاده بوده است.

آدرس کاروانسرای رباط قره بیل: استان خراسان شمالی، رُباط قَره بیل، گرمه، رباط قره بیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید