مسجد جامع آفیون قره حصار ترکیه

14853 2017/01/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

آفیون قره حصار شهری کهن و تاریخی است که در جنوب آنکارا واقع شده است. این شهر کهن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد و از دیرباز تاکنون منشا تحول و تاثیرگذاری بر وضعیت کلی ترکیه بوده است.


با ظهور اسلام و گسترش آن در کشور ترکیه، مردم مومن این شهر اهل سنت شدند و به منظور انجام فرایض دینی همت بسیار کردند؛ از جمله آنها احداث مسجد جامع آفیون باشکوه و زیبا بود که امروزه از میراث فرهنگی و شناسنامه این شهر به حساب می آید. معماری هنرمندانه و دقیق این مسجد خوش منظر به همت معماران عهد عثمانی صورت گرفت و ظرافت کاری های بنای مسجد جامع آفیون قره حصار، از ستون ها و طاق های بلند تا گچ بری ها و نقوش آیینی و مذهبی آن، فضای معنوی و روحانی خاصی را پدید آورده است که بسیار دلربا و جذاب شده و محفلی شاعرانه و عاشقانه را برای مومنین ایجاد کرده است که با برخواستن بانگ اذان از بازار مرکزی شهر که در همان نزدیکی است تا کوچه ها و خیابان های مجاور نمازگزاران به سوی این مسجد می شتابند.


بنای کهن مسجد جامع  آفیون در ترکیه به گونه ایست که از هر سوی شهر پیداست و امروزه محل برپایی نماز جمعه، جماعت و گاه مجالس ترحیم و مناسبت های خاص می باشد.
مردم شهر آفیون قره حصار مردمی متدین هستند که در انجام و اجرای فرایض دینی بسیار با همت و دقیق بوده و هر ساله در ماه مبارک رمضان جماعتی بسیار در این مکان روحانی به نذر و نیاز و افطاری دادن با اتحاد و صمیمیت خاصی مشغولند.
بی شک مسجد جامع در شهر آفیون قره حصار علاوه بر اینکه مکانی روحانی و معنویست امروزه در شمار جاذبه های گردشگری ترکیه و این شهر تاریخی به حساب می آید.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های مسجد جامع آفیون قره حصار ترکیه را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید