photo_2016-08-05_12-07-12

بیوگرافی استاد ایرج گلزاری – سفالگر معروف ایرانی

23368 ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 29 امتیاز : 4.3]

استاد ایرج گلزاری در سال 1359 در همدان به دنیا آمد و از همان 9 سالگی به هنر سفال و سرامیک علاقه‌مند شد و این هنر را نزد استادان لالجینی فرا گرفت و همزمان شروع به آموختن موسیقی نمود.

مهم‌ترین ویژگی آثار هنری استاد گلزاری استفاده از هنر نقاشی در سفال و ساختن سازهای موسیقی مدرن از سفال است که او را بسیار منحصربفرد کرده است.

تمام نمایشگاه‌ ها و کارگاه‌های آموزشی داخل و خارج از کشور گلزاری با عنوان لالجین برگزار شده‌اند و به گفته این هنرمند خالق آثار سفال مدرن، این اقدام ادای دینی به هنرمندان سفالگر لالجین است.

kish

ایرج گلزاری جمیل یکی از پیشگامان هنر سفالگری و از بنیانگذاران سفالگری در استفاده از گل مارن جزیره زیبای کیش میباشد. در جوانی از لالجین به کیش مهاجرت نموده و در آنجا بنیان سبک هنری لالجین را بنیان نهاد. وی هنر آموزان فراوانی در این سالها در خصوص سفال گری و لعاب کاری آموزش داشته و از عوامل موثر در معرفی سفال ایران میباشد.

photo_2016-08-05_12-27-54 (1)

استاد گلزاری نمایشگاه های فراوانی در داخل و خارج کشور داشته که مهمترین آنها عبارتند از نوای لالجین و فرزندی برای خاک ….

keepsake

ایشان در حال حاضر در جزیره کیش مشغول تدریس سفال در سبک هنری ابداعی خودشان با گل مارن میباشند.

برای اولین بار ایرج گلزاری از خاک مرجانی جزیره کیش توانست محصولات سفالی بی نظیری را به ایران و جهان عرضه کند. ایرج گلزاری می گوید : این گل نه تنها برای سفالگری، بلکه به دلیل مواد معدنی غنی برای گل تراپی (گل درمانی) کاربرد دارد. (جهت مشاهده توضیحاتی در زمینه صنایع دستی کیش اینجا کلیک نمایید)

ایرج گلزاری در معرفی زیبایی های سفال مدرن ایران به گردشگران داخلی و خارجی بسیار موثر بوده است.

در ذیل تصاویر دیگری از استاد گلزاری را مشاهده می فرمایید :

iraj golzari (1)

ir1

Picture 006

Picture 009

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید