پارک بش قارداش بجنورد

18058 2018/02/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.4]
آدرس

بش قارداش کجاست؟

پارک بش قارداش بجنورد که نام اصلی آن مجموعه تفریحی و گردشگری بش قارداش می باشد، در حاشیه جاده بجنورد به سمت اسفراین قرار گرفته و در ایام تعطیل یکی از مقاصد اصلی خانواده های بجنوردی برای گذراندن اوقات فراغت است. این پارک شامل محوطه های زیبا و سرسبز با درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده و استخرهای آب باصفایی است که منظره های چشم نواز و زیبایی را به وجود آورده اند. تاریخچه بش قارداش در بجنورد به دوران قاجار برمیگردد.

بنای آرامگاهی بش قارداش در بجنورد

پارک بش قارداش در بجنورد یکی از تفرجگاه های این شهر است. بش قارداش در زبان ترکی به معنای 5 برادر می باشد و علت این نام گذاری داستانی قدیمی است. به گفته بومیان منطقه، در قدیم 5 برادر در این منطقه بوده اند که با مخالفت با حاکم ظالم و ستمگر منطقه برخاسته اند. این پنج برادر تحت تعقیب مامورین حکومتی قرار می گیرند و در نهایت به مکانی که پارک بش قارداش در آن قرار دارد فرار می کنند. آنها که از فرار نا امید می شوند، از خدا کمک می خواهند و به اذن خدا، پنج سوراخ در کوهی در همان نزدیکی ایجاد می شود و از آن حفره ها، آبی گوارا جاری می شود، و این پنج برادر در آن سوراخ ها مخفی می شوند.

این پنج چشمه تا سالیان متمادی برای مردم مقدس به شمار رفته و از آب آن استفاده می کرده اند، اما خشکسالی های پی در پی باعث شد تا میزان آب جاری از این چشمه ها بسیار کم شود. درون پارک تفریحی بش قارداش یک کوه وجود دارد. اگر به کناره های کوه دقت کنید، هنوز می توانید رد جاری شدن چشمه را که به جای مانده است به خوبی ببینید. در پایین این کوه نیز عبارت گفتار نیک، پندار نیک و رفتار حک شده است که شعار زرتشتیان بوده و توسط اسماعیل نقاش، سنگ تراش و خطاط اهل بجنورد و در حدود سال 1300 هجری شمسی بر روی کوه حک شده است.

پارک و چشمه بش قارداش در بجنورد دارای امکاناتی نظیر استخر، پارکینگ، نمازخانه، فروشگاه و سرویس های بهداشتی می باشد. بش قارداش خراسان شمالی در ایام تعطیل بسیار شلوغ است و اگر در این ایام از آن دیدن می کنید، بهتر است کمی زودتر حرکت کنید تا جای پارک مناسب پیدا کنید. پارک بش قارداش بجنورد یکی از جاذبه های گردشگری خراسان شمالی می باشد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به این استان از این پارک دیدن کنید. همچنین اگر در مسافرت هستید، این پارک برای استراحت بین راهی و کمپ زدن فضای مناسبی دارد.

این پارک در تاریخ 11 دی 1380 با شماره ثبت 4575 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما میتوانید در تور بجنورد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس بش قارداش بجنورد : استان خراسان شمالی، کیلومتر 6 جاده بجنورد به اسفراین

عکسهای بش قارداش بجنورد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید