MENUMENU
051-36040039

پارک بش قارداش بجنورد

2191 ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس

پارک بش قارداش بجنورد که نام اصلی آن مجموعه تفریحی و گردشگری بش قارداش می باشد، در حاشیه جاده بجنورد به سمت اسفراین قرار گرفته و در ایام تعطیل یکی از مقاصد اصلی خانواده های بجنوردی برای گذراندن اوقات فراغت است. این پارک شامل محوطه های زیبا و سرسبز با درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده و استخرهای آب باصفایی است که منظره های چشم نواز و زیبایی را به وجود آورده اند.

تصاویر پارک بش قارداش بجنورد

بش قارداش بجنورد,بش قارداش خراسان شمالی,پارک بش قارداش

پارک بش قارداش در بجنورد یکی از تفرجگاه های این شهر است. بش قارداش در زبان ترکی به معنای 5 برادر می باشد و علت این نام گذاری داستانی قدیمی است. به گفته بومیان منطقه، در قدیم 5 برادر در این منطقه بوده اند که با مخالفت با حاکم ظالم و ستمگر منطقه برخاسته اند. این پنج برادر تحت تعقیب مامورین حکومتی قرار می گیرند و در نهایت به مکانی که پارک بش قارداش در آن قرار دارد فرار می کنند. آنها که از فرار نا امید می شوند، از خدا کمک می خواهند و به اذن خدا، پنج سوراخ در کوهی در همان نزدیکی ایجاد می شود و از آن حفره ها، آبی گوارا جاری می شود، و این پنج برادر در آن سوراخ ها مخفی می شوند.

پارک بش قارداش در بجنورد,پارک و چشمه بش قارداش,تصاویر پارک بش قارداش بجنورد

این پنج چشمه تا سالیان متمادی برای مردم مقدس به شمار رفته و از آب آن استفاده می کرده اند، اما خشکسالی های پی در پی باعث شد تا میزان آب جاری از این چشمه ها بسیار کم شود. درون پارک تفریحی بش قارداش یک کوه وجود دارد. اگر به کناره های کوه دقت کنید، هنوز می توانید رد جاری شدن چشمه را که به جای مانده است به خوبی ببینید. در پایین این کوه نیز عبارت گفتار نیک، پندار نیک و رفتار حک شده است که شعار زرتشتیان بوده و توسط اسماعیل نقاش، سنگ تراش و خطاط اهل بجنورد و در حدود سال 1300 هجری شمسی بر روی کوه حک شده است.

بش قارداش بجنورد,بش قارداش خراسان شمالی,پارک بش قارداش

پارک و چشمه بش قارداش دارای امکاناتی نظیر استخر، پارکینگ، نمازخانه، فروشگاه و سرویس های بهداشتی می باشد. بش قارداش خراسان شمالی در ایام تعطیل بسیار شلوغ است و اگر در این ایام از آن دیدن می کنید، بهتر است کمی زودتر حرکت کنید تا جای پارک مناسب پیدا کنید. پارک بش قارداش یکی از جاذبه های گردشگری خراسان شمالی می باشد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به این استان از این پارک دیدن کنید. همچنین اگر در مسافرت هستید، این پارک برای استراحت بین راهی و کمپ زدن فضای مناسبی دارد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند