خانه توکلی مشهد

13633 2018/02/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه توکلی یکی از بناهای تاریخی شهر مشهد است که متعلق به دوران قاجار می باشد. مالک اولیه خانه دو طبقه توکلی شخصی به نام کشمشان بوده که در حدود 40 سال پیش خانواده توکلی آنرا از وراث خریداری می کنند.

مشهد یکی از کلانشهرهای ایران است که بیشتر به خاطر وجود بارگاه منور امام هشتم شیعیان، مورد اقبال گردشگران قرار دارد. در شهر مشهد جاذبه های تاریخی زیادی وجود دارد که خانه های قدیمی مشهد از آن دست می باشند. خانه های تاریخی به عنوان سند هویتی، نشان دهنده قدمت هر شهر هستند. خانه تاریخی توکلی مشهد که در خیابان نواب صفوی و در نزدیکی حرم مطهر واقع شده، با معماری خیره کننده خود هر ساله میزبان گردشگران و تاریخ دوستان زیادی از سراسر ایران و جهان می باشد.

خانه توکلی در مشهد یکی از بناهای بجا مانده از دوران قاجار به حساب می آید که در دو طبقه ساخته شده است و از محبوب ترین بناهای مسافرین تور مشهد به شمار می رود. مالک اولیه این خانه تاریخی آقای کشمشیان بوده اند که پس از فوت وی توسط وراث، به خانواده توکلی فروخته می شود. از مهمترین ویژگی های خانه توکلی مشهد می توان به استفاده از آجر کاری نفیس و کاشی کاری هنرمندانه در نمای بیرونی و تمام قسمت های داخلی خانه اشاره کرد. همچنین استفاده از ستون های آجری در نمای ساختمان به شکل ماهرانه ای سبب شده تا جلوه ای بی نظیر و خاص به آن قسمت بخشیده شود.

در هنگام ورود به خانه توکلی با دو کتیبه کاشی کاری شده مواجه می شویم که الفظ جلاله بر روی آن نوشته شده است. در داخل خانه نیز شاهد وجود ارسی هایی هستیم که جدا کننده فضاهای داخلی از یکدیگر می باشند. اتاق های خانه توکلی همگی از جنس چوب هستند. در حیاط خانه نیز یک حوض زیبا ملاحظه می شود که درون باغچه اطراف آن چند درخت تنومند قرار دارد.

خانه قدیمی توکلی به دلیل مجاورت با حرم امام رضا، به تازگی به پایگاه میراث فرهنگی محدوده حرم تبدیل شده است. این امر سبب شده تا مانند بعضی از خانه های اطراف حرم مورد تعرض قرار نگیرد. در سالیان اخیر خانه های تاریخی محدود بارگاه امام رضا، به بهانه نوسازی تخریب شده اند. امری که سبب از بین رفتن هویت تاریخی شهر مشهد به مرور زمان خواهد شد. در این میان چندین خانه تاریخی مانند خانه داروغه، خانه ملک و خانه پیشه وران با همت متولیان میراث فرهنگی از خظر تخریب در امان مانده اند. خانه توکلی مشهد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. نشاط آوران بازدید از این خانه تاریخی را به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی مشهد به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید