موزه و خانه مقدم تهران

18805 ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دیرینگی موزه و خانه مقدم تهران به دوران قاجاریه بازمی گردد. این بنا متعلق به محمدتقی خان احتساب الملک بوده، ایشان یکی از درباریان زمان قاجار بودند. محمدتقی خان دارای دو پسر به نام های حسین و محسن بود که هر کدام از آنها برای تحصیل به اروپا رفتند. در سال 1351 محسن پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و با همسرش در خانه پدری سکنی گزید.

موزه مقدم تهران از اوایل سال 1351 توسط محسن احتساب الملک و همسرش برپا شد، آنها به جمع آوری آثار باارزش و قدیمی همچون چپق، پارچه، کاشی های متعدد، قطعات سنگی تراشیده، تابلو نقاشی و … کردند. این اقلام ارزشمند توسط استاد مقدم (استاد دانشگاه تهران) با نظم و ترتیب حیرت آوری در خانه پدری او گرد آمده بودند. ایشان به علت ارادت و خواستار پیشرفت علم در سال 1351 خانه مقدم را وقف دانشگاه تهران کردند.

موزه خانه مقدم در تهران به علت ترکیب خانه ای تاریخی در کنار آثار باارزش و قدیمی نصب شده بر آن و وجود لوازم تاریخی ارزشمند، فضایی عجیب و جذاب را فراهم کرده است. در سال 1369 تولیت خانه مقدم مستقیم در دست دانشگاه تهران قرار گرفت. معماری خانه مقدم براساس آثار دوران قاجار می باشد.

باغ موزه مقدم دارای مساحتی برابر با 2117 مترمربع و دارای سه حیاط می باشد: بیرونی، اندرونی و سرایداری. هر کدام از حیاط ها دارای فضاهای مربوط به خود هستند که در ذیل به شرح آنها می پردازیم:

حیاط بیرونی یا تابستان نشین دارای اتاق پیشخوان، اتاق پذیرایی، حوضخانه، کارگاه (کتابخانه)، ساختمان اربابی، ایوان قاجار، گلخانه، دیوار تجدد و حوض ژاپنی است. حیاط اندرونی یا زمستان نشین دارای ساختمان شمالی، زیرزمین، ایوان، اتاق قاجار، اتاق نشیمن، ظلع شرقی و حیاط می باشد. حیاط سرایداری نیز برای کارکنان و مستخدمان ساکن خانه بوده است.

خانه و موزه مقدم در سال های متفاوتی مورد تعمیر قرار گرفته است. در سال های 1337 محسن مقدم خود قسمت هایی را به خانه اضافه کرد. این مجموعه در تاریخ 1379 با شماره ثبت 2929 به ثبت آثار ملی رسیده است.

موزه مقدم ساعات بازدید مشخصی دارد؛ از روز یکشنبه الی جمعه در ساعات 9 الی 15:30. آدرس خانه موزه مقدم به منطقه حسن آباد می رسد. 

سایر عکس های موزه مقدم تهران را می توانید در ادامه مطلب مشاهده کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید