پارک ملی کویر گرمسار

12304 2018/07/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک ملی کویر گرمسار در 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران در شهرستان گرمسار واقع شده است. این پارک جزو 9 ذخیره گاه زیست کره در ایران محسوب می شود و دارای 440 هزار هکتار وسعت می باشد. پارک ملی کویر به گفته سازمان محیط زیست تنها منطقه ای است که در آن هیچگونه سکونتگاه انسانی و پروانه چرای دام برای چوپانان وجود ندارد. این منطقه، اقلیمی خشک و بیابانی دارد و اگثر بارندگی های آن در ماه های آبان و اردیبهشت صورت می گیرد که به طور میانگین 150 میلی متر می باشد.

پارک ملی کویر در سمنان یکی از بهترین مناطق برای گورخر ایرانی بود اما در حال حاضر متاسفانه نسل آن از بین رفته و تقریبا از دهه 60 خورشیدی هیچ گوره خری در این منطقه دیده نشده است. از دیگر گونه جانوری منطقه یوزپلنگ آسیایی می باشد که با خطر جدی انقراض روبروست. اراضی پارک ملی کویر مسطح می باشد و پوشش گیاهی آن کویری و نیمه کویری است.

گونه های جانوری دیگری که در ناحیه کوهستانی قسمت شمالی وجود دارند: بز و قوچ و میش و همچنین پردنگانی مانند کبک و تیهو بومی در این منطقه می باشند. انواع عقاب، انواع مار، انواع شاهین، عقاب طلایی، لاشخور، گربه شنی، سمور سنگی، جوجه تیغی و روباه شنی نیز در این منطقه وجود دارند.

از جمله پدیده های طبیعی موجود در پارک ملی کویرسمنان، کوه های دوازده امام و سیاه کوه و چشمه ها و نهرهایی مثل چشمه سفیدآب در نزدیکی محیط بانی سفید آب و چشمه آشار نمکی در نزدیکی ملک آباد می توان اشاره کرد. درست است نام این پارک را، پارک ملی کویر گذاشته اند اما قسمت های وسیعی از آن را بیابان در بر گرفته است.

برای ورود به پارک ملی کویر از چهار مسیر می توان اقدام کرد.

مسیر اول: از سمت شهرستان ورامین یک راه آسفالته وجود دارد که به سمت پیشوا تا حدود یک کیلومتری راه آهن ابردژ ادامه دارد، بعد از آن وارد مسیر شنی قلعه بلند – عسگرآباد و بعد از آن حصار گلی و نهایت به پاسگاه محیط بانی مبارکیه می رسد. حدود 30 کیلومتر را باید طی کنید.

مسیر دوم: این از مسیر شهرستان گرمسار به سمت جنوب شروع می شود و بعد از عبور از جاده سنگفرش به محیط بانی سیاه کوه می رسد. حدودا 60 کیلومتر را باید طی کنید.

مسیر سوم: این مسیر از کاروانسرای مرنجاب در شمال بیابان بندریک و جنوب دریاچه آران و بیدگل شروع می شود و پس از گذراندن 50 کیلومتر به محیط بانی سفیدآب می رسید.

مسیر چهارم: این مسیر پر پیچ و خم می باشد، از ضلع جنوبی پارک ملی از راه کاشان، آران، مرنجاب به پاسگاه محیط بانی سفیدآب و نرسیده به بند علی خان را از مسیر جاده ورامین باید طی کنیم، بعد از آن چرمشهر و در  نهایت محیط بانی فصلی بندعلی خان می رسید.

البته مسیرهای دیگری برای ورود به پارک ملی کویر مرکزی وجود دارد، اما مستلزم بودن راهنما است و بسیار کار خطرناکی می باشد. به علاقه مندان و طبیعت دوستدان پیشنهاد می شود، آب آشامیدنی به اندازه کافی، ماشین مناسب بیابان، زاپاس اضافی و بنزین کافی و جعبه کمک های اولیه، کلاه و عینک دودی به همراه داشته باشند. البته تاکید می شود با تورهایی که برای گست گذار در پارک ملی کویر می گذارند استفاده کنید.

می توان گفت: جاذبه های گردشگری پارک ملی کویر گرمسار که جزو مهمترین جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود، به دو بخش جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی تقسیم می شوند. جاده سنگفرش موجود در پارک به عنوان یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی این پارک است چراکه امکان عبور کاروان ها را از میان اراضی باتلاقی و شوره زارهای حاشیه دشت کویر را فراهم می کرده است. این سنگ فرش همان طور که گفته شد در مسیر گرمسار به پارک ملی کویر قرار دارد.

عکس های پارک ملی کویر گرمسار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید