لباس سنتی شیراز

لباس سنتی شیراز

46809 2020/05/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 27 امتیاز : 4.1]

خود را در پوشش گذشتگان فرض کنید. لباس سنتی شیراز را بپوشید و خود را در میان کوچ نشیانان و محلیان و بومیان ببینید. لباس محلی شیراز ، لباس‌هایی رنگارنگ و شاد که برای روزهایی که غرق در مدرنیزه و کت و شلوار و مانتو  هستیم، می‌تواند روحیه بخش باشد. لباس محلی بپوشید، چرخ بزنید و با گردش دامن بلند و رنگارنگ، دنیا را رنگین کمان کنید. داشتن اطلاعات در مورد آداب و رسوم و نوع پوشش گذشتگان هر منطقه‌ای می‌تواند اطلاعات جالبی را برای ما همراه داشته باشد. شیراز به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران، تاریخچه‌ای بسیار غنی دارد. از فرهنگ و سنن مختلف تا پوشش و لهجه و خونگرمی مردمان این دیار تاریخی، همگی نماد خورشیدی تابان در میان دود و هیاهوی زندگی امروزی هستند. با نشاط آوران همراه باشید تا در مورد لباس سنتی و محلی شیراز اطلاعات جالبی با شما به اشتراک بگذاریم.

لباس محلی شیراز

لباس سنتی شیراز یکی دیگر از لباس های زیبای سنتی ایران است، در استان فارس نیز چندین قومیت وجود دارد که آنها را از روی رنگ و نوع لباس ها می توان تشخیص داد. لباس های زیبا و رنگارنگ که هر کدام نماد فرهنگ و تمدن پیشینیان خود هستند. لباس های استان فارس از قدیمی ترین لباس های ایرانیست، شیراز و استان فارس مهد کوروش و هخامنشیان است. لباس های هخامنشیان از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده و افراد مختلف انواع لباس های متفاوتی را بر تن می کردند. به طور مثال سربازها، خدمتگزارها، مردم عام شهری و پادشاهان لباس های متفاوتی داشته اند.

خوس بافی ، لباس سنتی جنوب شیراز

یکی از لباس محلی زنانه به‌ویژه لباس عروس در جنوب استان فارس توسط زنان هنرمند شهر «اوز» به نام خوس بافی رونق دارد. برخی بر این باورند که این لباس توسط تعداد اندکی از زنان هنرمند شهر «اوز» دوخته می‌شود و صنعت خوس بافی را از کشور هندوستان به اوز آورده‌اندخوس از الیاف نقره‌ای تشکیل شده که بافته می‌شود و از آن برای تزئین شلوار، روسری، کلاه، پیراهن، جلیقه زنان و لباس کودکان استفاده می‌شود. بَلَ، روسری بزرگ خوس دوزی زنان محلی شیراز است.

تنبان تورکی (تورکی تومبان)

 این پوشش دامنی بلند از پارچه‌های سبک و به صورت چین‌چین است. چین‌های زیاد این پوشش به این دلیل است که در صورت وزش باد و جمع شدن یک طرف آن، چین‌های بعدی جای آن را گرفته و پوشش از بین نرود. گاهی برای زیباتر شدن تنبان، از پارچه‌های بیشتری استفاده می‌کنند یا یک یا دو تنبان تورکی روی هم می‌پوشند.

چارقد

چارقد پارچه ظریف و نازکی است که طرح خاصی دارد و به عنوان روسری، قسمت سر به جز صورت را می‌پوشاند. اطراف چارقد را گاهی مهره یا ملیله‌دوزی می‌کنند.

آرخالق

 آرخالق زنانه را به عنوان لباس گرم می‌پوشند، اما چون پوششی زیبا و محافظ بوده، موجب وقار و سنگینی لباس می‌شود، بنابراین آن را در اغلب فصول سال استفاده می‌کنند. آرخالق دارای چاک‌هایی در زیر بغل است که باعث حرکت آسان دست‌ها می‌شود.

دستمال

دستمال یا یاغلوق پارچه‌ایست که روی چارقد و به پیشانی بسته شده و گره‌ای در پشت سر می‌خورد و در بالای پیشانی به وسیله سنجاق یا گل طلا، به چارقد اتصال پیدا می‌کند. دستمال در حالت کلی از سر در برابر سرما و وزش باد، محافظت می‌کند. جنس دستمال تا حدّ ممکن باید از پارچه‌های قیمتی، چون ابریشم و حریر باشد.

لباس های هخامنشیان

لباس سنتی شیراز

در دوران هخامنشیان لباس تغییرات زیادی نداشته و شبیه به لباس های دولت ماد بوده است. از پارچه های بزرگ برای پیراهن های بلند زنانه و مردانه بیشترین استفاده را داشتند. زنان در آن دوره لباسی بلند و ساده با آستین هایی کوتاه و راسته چین داشتند و عده ای دیگر از زنان چادری مستطیل شکل بر روی تمام لباس ها می کشیدند و زیر آن پیراهن با دامنی بلند انتخاب می شده است. پوشش زنان در این دوره کامل بوده و زنان به دو صورت پوشش ملکه و پوشش ساده لباس می پوشیدند.

لباس سنتی شیراز

لباس های مردان در دوره هخامنشیان بسیار شبیه به لباس های زنان بوده با این تفاوت که بجای شال و روسری و کلاه، آنان کلاه بدون هیچ پارچه ای بر سرداشته اند. مردان دستار به کمر می بستند که پادشاهان دستارهای زرین و سربازان دستارهایی چرمی به کمر داشتند. آستین هایی گشاد و بلند برای مردان در نظر گرفته می شده است این در صورتی است که سربازان نیز لباس هایی کاملا پوشیده بر تن می کردند.

لباس سنتی شیرازی ها

لباس سنتی شیراز

لباس در دوره های مختلف دستخوش نغییرات بوده و بیشتر مردم یک کشور لباسشان همراه با دوران تغییر می کند. اما همیشه عده ای وجود دارند که اصالت و سنت های گذشته خویش را ارج می گذارند. لباس های شیراز و استان فارس با توجه به اقوام آن متفاوت است. اقوام مختلفی در فارس زندگی می کنند از جمله لرها، ترک شیرازی، اعراب خمسه، باصری ها، لک ها، تاجیک، قشقایی و فارس هستند.

لباس سنتی مردم شیراز علاوه بر قومیت به دو دسته زن و مرد تقسیم می شود که هرکدام را به شرح در زیر توضیح می دهیم.

لباس سنتی شیراز

لباس سنتی مردان شیراز

لباس های محلی شیراز برای مردان که بسیار جذاب و زیبا هستند دارای بخش های مختلف است :

– پیراهن بلند که گاهی طرح دار است و گاهی ساده.

– شلوارهای تیره با اندازه مناسب.

– عبای نازک از جنس حریر که آستین دارد.

– کلاه نمدی لبه دار، به شکل ساده و شاخ گوزنی.

– دستار کمر که بر روی پیراهن بسته می شود و عبا روی آن قرار می گیرد.

لباس سنتی شیراز

لباس سنتی زنان شیراز

لباس محلی شیرازی ها برای بانوان که سراسر رنگارنگ است از قسمت های مختلفی تشکیل شده است:

– پیراهن بلند با آستین های گشاد و دامن رنگارنگی که تا مچ پا می باشد.

– نوارهای زری دوزی که با نام خوس در شهر اوز دوخته می شود.

– قسمت پایین دامن حدود 20 سانت پرچین تر از بالای دامن است که گاهی همراه با تور همرنگ پارچه دوخته می شود.

– جلیقه زنان بر روی پیراهن پوشیده می شود.

– بَل روسری بزرگ زنان شیرازی است که خوس دوزی دارد. گاهی روی آن تور بلند استفاده می شود و گاهی جنس خود آن از حریر است.

– خوس از نوارهای نقره ای برای شلوار، کلاه، دامن، دستار، پیراهن، جلیقه زنان و … استفاده می شود.

لباس سنتی شیراز

مدل لباس سنتی شیراز امروزه در تخت جمشید به صورت زنده حضور دارد و در موزه مردم شناسی شیراز می توانید انواع لباس های شیرازی را از نزدیک مشاهده کنید. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به شیراز حتما عکس با لباس محلی را برای یادگار داشته باشید.

لباس محلی شیراز را از کجا بخریم؟

بازارهای سنتی زیادی در شیراز و استان فارس ساخته‌ شده‌اند که بسیاری برای خرید لباس‌های محلی به این مراکز مراجعه می‌کنند. در این قسمت نشاط آوران، قصد داریم به معرفی چند مرکز خرید لباس محلی و سنتی بپردازیم.

بیشتر مردم، شیراز را تنها با بازار وکیل می شناسند در صورتی که در این شهر زیبا، بازارها و مراکز خرید جذاب دیگری نیز وجود دارد. البته در این موضوع که بازار وکیل شیراز معروف ترین و تاریخی ترین بازار این شهر است شکی نیست اما به عنوان یک مسافر و گردشگر بد نیست از جذاب ترین مراکز خرید شیراز اطلاع داشته باشید. تا در هنگام سفر با دید بهتری برای خرید خود اقدام کنید.

  • بازار وکیل شیراز
  • بازار حاجی شیراز
  • مجتمع تجاری خلیج فارس
  • بازار مسگرهای شیراز
  • سرای مشیری شیراز
  • مجتمع تجاری زیتون فارس
  • مجتمع تفریحی گردشگری هامون شیراز

یکی از مراکز خرید مهم و محبوب شیراز، مرکز خرید مبل شیراز است. با ورود به این بازار افرادی را می‌بینید که لباس سنتی شیرازی بر تن کرده‌اند و شما را به مغازه‌ها و گالری‌های خود دعوت می‌کنند که برای مسافران شیراز حس جالبی ایجاد می‌کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • کیانا

    خوب بود