روستای تمین سیستان و بلوچستان

12701 2019/11/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

روستای تمین کجاست؟

روستای تمین سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد، دارای آب و هوایی خنک و معتدل است و در همه فصول سال شرایط جوی مناسب و دلپذیری دارد. این روستا در مجاور کوه تفتان و چشمه های متعدد است و همین ها سبب شده اند که خاک و شرایط این روستا بسیار حاصل خیر شود و برای رشد انواع گونه های گیاهی و درختان منطقه مناسبی باشد. برای سفر به روستای تمین سیستان و بلوچستان لازم نیست که به دنبال یک زمان مناسب باشید، چراکه آب و هوا و شرایط این روستا در هر فصلی مناسب است.

عکس روستای تمین سیستان و بلوچستان

باغ های روستای تمین میرجاوه بسیار پر رونق هستند و محصولاتی همچون انجیر، گلابی، توت، آلبالو؛ زرد آلو، انگور و هلو در آن ها وجود دارد البته این ها میوه هایی هستند که در مناطق گرمسیری این منطقه رشد می کنند و در مناطق سردسیر هم بادام، پسته و گردو رشد می کند. اگر قصد دارید برای عزیزان تان سوغاتی خاصی تهیه کنید این محصولات بهترین گزینه هستند.

درختان خود روی بسیاری هم در اطراف این منطقه رشد می کند که شامل انجیر کوهی، ارچن، بنه، وگواتام، گز و بادام کوهی می شود. اکثر ساکنین تمین به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و به دلیل کمبود ریزش های جوی، اکثر عشایر تمایل به یکجا نشینی دارند به همین دلیل کمتر کسی از اماکانات مراکز روستایی استفاده می کند.

در کوه های روستای تمین میرجاوه گونه های مختلف گیاهی رشد می کنند خصوصا گیاهانی که از لحاظ خواص درمانی بسیار کمیاب هستند مانند، زامبول، اسپنتان، درنگ، کلپوره، مور و درمنه که برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. در این منطقع از صمع درخت موسوم به گونجک هم برای دندان پزشکی استفاده می شود.

جاذبه های گردشگری زیادی در روستای تمین وجود دارد که یکی از آن ها وجود چشمه های متعدد است. همانطور که در قسمت بالاهم اشاره ای به این موضوع داشتیم، روستای تمین در منطقه ای  کوهستانی قرار گرفته است و به خاطر اینکه قله تفتان هم در مجاورش قرار دارد، چشمه های بسیاری در این روستا وجود دارند که اکثرشان دارای خواص درمانی می باشند.

وجود این چشمه ها که از دل کوه و باغ ها و طبیعت می گذرد برای کشاورزان و باغ داران بسیار منفعت داشته و سبب می شود تا محصولات شان رونق بیشتری داشته باشد. یکی از معروف ترین چشمه های روستای تمین زاهدان، چشمه آب معدنی حضرت موسی است که بر اساس تحقیقات مختلف مشخص شده است که در گذشته عصای حضرت موسی در این نقطه فرود آمده است. چشمه حضرت موسی آب این روستا را تامین می کند و از دل صخره ها خارج می شود.

در روستای تمین حدود 4 هزار متر مربع مساحت برای صخره ها وجود دارد که بسیار شگفت انگیز و زیبا هستند و به جرعت می توان گفت که چنین پدیده  ای بسیار نادر است. این صخره به صورت دست کن ساخته شده و بر اساس تحقیقات باستان شناسی متعلق به اواخر دوره حکومتی ساسانیان  و اوایل دوره اسلام می باشد. بناهای صخره ای بسیاری در دل کوه های روستای تمین سیستان و بلوچستان وجود دارد که در گشت و گذارهای خود می توانید از آن ها هم بازدید کنید.

روستای تمین در سیستان و بلوچستان یکی از جاذبه های گردشگری زاهدان است که شما می توانید در تور زاهدان گردی از این مکان تاریخی دیدن کنید.

ادرس روستای تمین : سیستان بلوچستان، شهرستان تفتان، 65 کیلومتری جنوب غرب میرجاوه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید