تالاب میقان اراک

13123 ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب میقان در کجاست؟

یکی از مهمترین تالاب های پر اهمیت ایران تالاب کویری میقان است که حیات وحش های گوناگون و طبیعت کویری باعث زیباتر شدن تالاب شده است.

تالاب میقان اراک جزو یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی استان مرکزی میباشد و محیط زیست بین المللی پرندگان به حساب می آید. این تالاب محل زندگی شماری از پرندگان کمیاب مهاجر است، و یک گزینه مناسب برای انتخاب زیباترین گرانش طبیعی به منظور طبیعت گردی و تماشا کردن پرندگان به حساب می آید.

تالاب میقان زمستان های ملایمی از نظر آب و هوایی دارد، و با توجه به این نوع آب و هوا محیط زیست مناسبی برای پرندگان بخصوص پرندگان هجرت کننده از منطقه های شمال ایران و منطقه های سردسیر در فصل پاییز و شروع زمستان می باشد در سال هایی که بارش قابل توجه است، این تالاب دارای آب چشمگیری می باشد و در صورت کم آبی معمولاً وضعیت تالاب به شکل خشک زار و در می آید.

بارش های جوی آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و آب و پساب تصفیه فاضلاب اراک سرچشمه فراهم‌ سازی آب تالاب هستند.

قدمت تالاب میقان اراک

با توجه به پیشینه تالاب میقان این تالاب به دوره پالئومن برمیگردد و با تاثیر حرکت صفحه های تکتونیکی ایجاد شده اند. این منطقه با گیاهان شورپسند پوشانیده شده است که با توجه به این قضیه تالاب را می‌ توان یکی از ذخیره‌ گاه‌ های پر اهمیت کشور دانست. از جمله جانوران موجود در تالاب و حوالی آن می‌ توان پرندگان، گونه های پستانداران آرتمیا و انواع جلبک های آب شور استفاده کرد.

وسیع ترین منبع سولفات سدیم در کشور تالاب میقان است که حق جمع‌ آوری از معدن های تالاب میقان را شرکت املاح معدنی دریافت کرده است با محاسبه کردن شوری آب دریاچه می‌ توان در یک لیتر آن در فصل تابستان ۵۰ گرم در فصل بهار ۳۸ گرم و در فصل زمستان ۲۸ گرم نمک استخراج کرد.

تالاب میقان اراک وسط کویر قرار گرفته است که با پوشش منابع طبیعی در اواخر این سال‌ ها به گردشگاه‌ های با طراوت تغییر کرده است. ساخت برج مراقبت کویری در مرکز تالاب شرایط مساعدی برای تماشای تالاب میقان ایجاد کرده است.

بی نیازی خاک کویر میقان از ماده گرانبهای سولفات سدیم باعث شده است که تالاب میقان به یکی از بزرگترین منبع ذخیره مواد معدنی در خاورمیانه تبدیل شود و زینت های سفیدی که نمک و سولفات روی آن در گوشه کویر تالاب به وجود آورده‌ اند، چشم انداز زیبایی برای توریستها ایجاد کند.

آدرس تالاب میقان اراک : ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوودآباد

عکس های تالاب میقان اراک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید