جاذبه های گردشگری ترکمنستان

11216 2018/01/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]

کشور ترکمنستان که تا سال 1991 به نام جمهوری شورایی ترکمنستان شناخته می شد و بخشی از خاک جماهیر شوروی بود، یکی از کشورهای آسیای میانه می باشد. ترکمنستان که با کشورهای ایران، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان و دریای خزر هم مرز است. کلمه ترکمنستان به معنی سرزمین ترکمن ها می باشد که گویای نژاد مردمی است که در آن زندگی می کنند.

بخش بزرگی از مساحت کشور ترکمنستان را بیایان قره قوم پوشانده است. در محدوده بیایان هر نقطه ای که آب پیدا شده است شهر یا روستایی به وجود آمده است. آب و هوای اکثر نقاط ترمنستان گرم و خشک است اما در نزدیکی رشته کوه کپه داغ و نواحی نزدیک به مرز ایارن آب و هوا کمی معتدل تر است. مهمترین منبع در آمد این کشور گاز است. کشور ترکمنستان منابع بزرگ گازی دارد که آن را به کشورهای اطراف از جمله ایران صادر می کند.

اکثریت کشور ترکمنستان را مردم ترکمن تشکیل می دهند اما در بین آنها اقلیت های روس، ازبک، قزاق، اوکراینی، تاتار، کرد، بلوچ، ارمنی و آذربایجانی نیز دیده می شود. زبان مردم ترکمنستان ترکمنی است و آداب و سوم خاص خود را دارند و به آنها بسیار پایبند هستند. اکثریت مردم تابع دین اسلام هستند و وقتی در کوچه های شهرهای آن قدم می زنید صدای آشنای اذان را به خوبی می شنوید.

کشور ترکمنستان یکی از بزرگترین تولید کنندهای گاز طبیعی در جهان است. همچنین این کشور یکی از بزرگترین ذخایر نفتی را در جهان دارد. اما شاید مهمترین محصول صادراتی ترکمنستان پنبه باشد. تعداد زیادی از مردم ترکمنستان به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. یکی از معروفترین صنایع دستی این کشور قالی است که آن را نیز به چندیدن کشور دنیا صادر می کنند.

شهر باستانی نیسا، بنای یادبود بی نظیر، گونور تپه، موزه فرش و قالی ترکمنی، ذخیره یزست کره رپتک، کاخ روحیت و پارک دنیای داستان های ترکمنی از جمله مکان هایی هستند که می توانید در سفر خود به ترکمنستان، از آنها بازدید کنید و اوقات خوشی را بگذرانید. همچنین دیدن آداب و رسوم مخصوص مردم ترکمن به خصوص در جشن ها و عروسی ها نیز خالی از لطف نیست.

اطلاعاتی در مورد کشور ترکمنستان:

زبان رسمی: ترکمنی

مذهب: اسلام

نوع حکومت: جمهوری ریاستی

جمعیت: حدود 5 میلیون و 663 هزار نفر

مساحت: 491,210 کیلومتر مربع

واحد پول: منات ترکمنستان (TMT)

TMT 3,50 = $1

پیش شماره: +993

اختلاف زمانی با ایران: وقت ترکمنستان با ایران هماهنگ است

ویزا: نیاز به ویزا دارد

برای مشاهده اطلاعاتی در مورد جاذبه های شهرهای کشور ترکمنستان بر روی نام آن ها در ذیل کلیک نمایید:

جاذبه های گردشگری عشق آباد ترکمنستان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید