کاروانسرای دالکی برازجان

11078 ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاروانسرای دالکی کجاست؟

کاروانسرای دالکی برازجان، در شهر دالکی که در اطراف قسمت مرکزی شهرستان دشتستان می باشد قرار گرفته و یکی از نشانه های قدیمی و منطقه تماشایی استان بوشهر در جنوب ایران است. حد فاصل کاروانسرا دالکی تا شهر بوشهر تقریبا ۹۵ کیلومتر است و میان دو مهمانسرای عظیم برازجان در بیابان و مهمانسرای الحاق پل مشیر در ناحیه کوهستانی در بازه ۱۵ کیلومتری شمال دالکی قرار گرفته است.

عکس کاروانسرای دالکی

نشانه این مهمانسرا در ۲۳ کلیومتری شمال شهر برازجان و در اطراف جاده دیرین شیراز به بوشهر و در مرکز شهر دالکی باقی مانده است، دیرینه این عمارت به سال های آخر قاجاریه بر می گردد و به اسم مهمانسرای دالکی شهرت دارد. بنا به فرمان مشیر الدوله، فرمانروای آن زمان، شهر فارس و به وسیله فردی به اسم محمد رحیم این یادواره با ارزش ساخته شده است.

از نمونه عمارت هایی که دارای حیاط و چهار بالکن که قالب متداول معماری آن زمان در آن ملاحظه شده، این کاروانسرا است که بعدهای حیاط وسطی آن برابر با ۷/۳۰ * ۳۰/۶۰ شده است.

دو ردیف عمارت در اطراف کاروانسرای دالکی بوشهر قرار دارد که در ناحیه سابق، اتاق هایی را که به صورت مستقیم به درون حیاط راه دارند را شامل می شود. این اتاق ها دارای اتاقک های کم حجمی هستند. در قسمت پشتی تالار هایی قرار گرفته اند که دارای ستون هستند و برای محافظت از حیوانات و یا به اصطلاح اصطبل ساخته شده اند. برجسته ترین موادی که برای ساختن آن استفاده شده قلوه سنگ های رودخانه ای و ملات گچ می باشد.

در چهار زاویه خارجی کاروانسرای دالکی بناهای بلند استوانه ای شکل وجود دارد که از طریق ورودی کوچکی به محیط درونی کاروان سرا راه دارند. این برج های گرد با گچ زینت داده شده و برای داشتن چشم انداز پاسداران کاروانسرا، سوراخ هایی تعبیه شده، این عمارت طی چندین مرتبه اصلاح شده است.


در اصطلاحات پهلوی، دال معنای سنگ را دارد که به آن واژه ک و ی را افزوده اند همچنین یکی دیگر از معانی این واژه عقاب و کرکس هم می باشد. با توجه به سخن اهالی بومی، در زمان های قدیم آشیانه پرندگان فراوانی در پیرامون شهر دالکی پیدا میشده است.

حجره های کاروانسرای دالکی دشتستان خیلی ساده بنا شده اند و درون اتاق ها، برای گذاشتن وسیله ها طاقچه هایی را قرار داده اند. در قسمت بالای در اتاق ها هم سوراخ هایی برای گردش نور و هوا هم در نظر گرفته شده است. فقط یک مسیر پلکانی برای رفتن به پشت بام کاروانسرا موجود می باشد.

کاروانسرا، آب انبار تقریبا عظیمی را دارا است که آب کارونسرا از این آب انبار تامین می شده است و آب باران از طریق ورودی چاه وارد آب انبار می شود.

کاروانسرای دالکی بوشهر در تاریخ 11 مرداد 1377 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است ولی در حال حاظر تقریبا قسمت فراوانی از کاروانسرا ویران شده است. شما می توانید در تور بوشهر گردی از این مکان هم بازدید به عمل آورید.

آدرس کاروانسرای دالکی : ۱۸ کیلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه قدیمی شیراز به بوشهر و وسط شهر دالکی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید