haji bazaar 7

بازار حاجی شیراز

6573 ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 3.7]
آدرس

بازار حاجی شیراز یکی از قدیمی ترین بازار های شهر می باشد که دارای 1000 سال قدمت تاریخیست. در این بازار می توانید انواع لباس و پارچه های محلی و سنتی را بیابید و از اجناس سنتی گذشته خرید کنید. این بازار در شمال شرقی مسجد جامع شیراز قرار گرفته است.

اطلاعات اولیه

آدرس بازار حاجی شیراز,بازار حاجی,بازار حاجی در شیراز

قدیمی ترین بازار شیراز در خیابان لطفعلی خان زند بنا شده است. این بازار دارای قسمت های متفاوتی می باشد و شاید در لحظه ی اول چهره ی مناسبی از بازار را نتوانید مشاهده کنید، اما در صورتی که داخل بازار قدم بزنید متوجه خواهید شد این بازار دارای قدمت زیادی می باشد و تنها یک بازار تجاری نیست بلکه یک اثر تاریخی است. بازار حاجی به دستور قوام الدین حسن ساخته شد، این بازار از جبهه ی شمالی مسجد جمعه شروع می شود و در همان جهت گسترش پیدا می کند.

بخش فروش بازار

بازارچه حاجی شیراز,تاریخچه بازار حاجی شیراز,عکس بازار حاجی شیراز

بازارچه حاجی شیراز در بخش فروش خود دارای اجناس جالب و متفاوتیست. این بازار یکی از مراکز اصلی لوازم سنتی در شیراز به حساب می آید و شما می توانید اجناسی را از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، ترمه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه های رنگی، دیگ و پایه و ... در این بازار پیدا کنید. یکی از پر طرفدارترین بازارها در این استان، بازار حاجی در شیراز است که کالاهای ریز و درشت بسیار کارآمدی دارد.

معماری بازار حاجی

قدیمی ترین بازار شیراز,مرمت بازار حاجی

مرمت بازار حاجی بار ها انجام شده و در طی سال های متفاوت مورد بازسازی قرار گرفته است. بروز ترین مرمت این بنا در قسمت های قالب کاربندی، طاق بندی، ایجاد سقف کاذب و عرق چین بوده که در سال 1392 انجام شد.

تاریخچه بازار حاجی شیراز به عهد دیلمیان باز می گردد، این بنا دوره های مختلف تاریخی را به خود دیده و در هر زمانی تغییراتی صورت گرفته مانند : سقف شیروانی که در قسمت ورودی ایجاد شده، سنگ فرش کف در قسمت هایی تغییر کرده است و ... . تا یک دهه گذشته سقف بنا یکپارچه چوبی بوده و بتازگی به سقف سبک تبدیل شده است.

آدرس بازار حاجی شیراز : خیابان لطف علی خان زند، بعد از سه راه طالقانی، سمت راست

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند