haji bazaar 7

بازار حاجی شیراز

23882 2016/08/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 3.8]
آدرس

بازار حاجی شیراز یکی از قدیمی ترین بازار های شهر می باشد که دارای 1000 سال قدمت تاریخیست. در این بازار می توانید انواع لباس و پارچه های محلی و سنتی را بیابید و از اجناس سنتی گذشته خرید کنید. این بازار در شمال شرقی مسجد جامع شیراز قرار گرفته است.

اطلاعات اولیه

haji bazaar 4

قدیمی ترین بازار شیراز در خیابان لطفعلی خان زند بنا شده است. این بازار دارای قسمت های متفاوتی می باشد و شاید در لحظه ی اول چهره ی مناسبی از بازار را نتوانید مشاهده کنید، اما در صورتی که داخل بازار قدم بزنید متوجه خواهید شد این بازار دارای قدمت زیادی می باشد و تنها یک بازار تجاری نیست بلکه یک اثر تاریخی است. بازار حاجی به دستور قوام الدین حسن ساخته شد، این بازار از جبهه ی شمالی مسجد جمعه شروع می شود و در همان جهت گسترش پیدا می کند.

بخش فروش بازار

haji bazaar 8

بازارچه حاجی شیراز در بخش فروش خود دارای اجناس جالب و متفاوتیست. این بازار یکی از مراکز اصلی لوازم سنتی در شیراز به حساب می آید و شما می توانید اجناسی را از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، ترمه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه های رنگی، دیگ و پایه و … در این بازار پیدا کنید. یکی از پر طرفدارترین بازارها در این استان، بازار حاجی در شیراز است که کالاهای ریز و درشت بسیار کارآمدی دارد.

معماری بازار حاجی

haji bazaar 9

مرمت بازار حاجی بار ها انجام شده و در طی سال های متفاوت مورد بازسازی قرار گرفته است. بروز ترین مرمت این بنا در قسمت های قالب کاربندی، طاق بندی، ایجاد سقف کاذب و عرق چین بوده که در سال 1392 انجام شد.

تاریخچه بازار حاجی شیراز به عهد دیلمیان باز می گردد، این بنا دوره های مختلف تاریخی را به خود دیده و در هر زمانی تغییراتی صورت گرفته مانند : سقف شیروانی که در قسمت ورودی ایجاد شده، سنگ فرش کف در قسمت هایی تغییر کرده است و … . تا یک دهه گذشته سقف بنا یکپارچه چوبی بوده و بتازگی به سقف سبک تبدیل شده است.

آدرس بازار حاجی شیراز : خیابان لطف علی خان زند، بعد از سه راه طالقانی، سمت راست

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید